Strona główna » “Niespokojny umysł”. Graficzna opowieść o zdrowiu psychicznym młodzieży
Literatura młodzieżowa Recenzje

“Niespokojny umysł”. Graficzna opowieść o zdrowiu psychicznym młodzieży

Niespokojny umysł

W ostatnich latach temat zdrowia psychicznego coraz pewniej wchodzi do świata literatury. Możemy przeczytać nie tylko reportaże i literaturę faktu na ten temat, ale również powieści, autobiografie osób, które zmagają się z chorobami psychicznymi. Kiedyś depresja była tematem tabu wśród nastolatków. Nikt o niej nie mówił, mimo że od lat nie tylko dorośli zmagają się z różnego rodzaju kryzysami. Dziś na szczęście pojawiają się książki takie jak „Niespokojny umysł” czyli komiks, który ma służyć jako książka – wsparcie dla młodzieży z trudnościami.

Od animacji do powieści graficznej o chorobach psychicznych

„Niespokojny umysł” ukazał się nakładem Wydawnictwa Słowne Młode. To zbiór siedmiu opowieści – prawdziwych historii nastolatków, którzy zmagają się z różnymi chorobami i trudnościami. Graficzne opowieści w sposób niezwykle szczery przedstawiają problem i sposób poradzenia sobie z nim. Co ciekawe, premierę książki poprzedzał animowany serial dokumentalny emitowany przez brytyjską stację BBC.

Skąd u reżysera pomysł na podjęcie tak trudnego tematu jakim są choroby psychiczne młodych osób? Otóż Andy Glynne jest byłym psychologiem klinicznym. Postanowił więc porozmawiać z nastolatkami doświadczającymi problemów ze zdrowiem psychicznym. Otrzymane wywiady wspólnie z Salvadorem Maldonaldo przedstawił w postaci animacji czyli w bardziej angażującej i atrakcyjnej dla młodzieży formie.

Rozmowy z młodymi ludźmi uświadomiły mi, jak wielu z nich samotnie zmaga się z problemami psychicznymi, często bez zrozumienia, co tak naprawdę się z nimi dzieje, i przy braku empatio i wsparcia ze strony otoczenia. Mam nadzieję, że moja książka przyczyni się do lepszego zrozumienia tych osób i pomoże im kroczyć ścieżką zdrowia.

Niespokojny umysł

Nie ulega wątpliwości, że „Niespokojny umysł” to pierwsza tego rodzaju publikacja dla nastolatków. Nie jest to zdecydowanie książka dla każdego. Autorzy kierują ją do młodych osób, które zmagają się z kryzysami zdrowia psychicznego i z tego powodu doświadczają samotności i beznadziei. Powieść graficzna ma również nauczyć empatii wobec chorych osób.

Na kolejnych stronach znajdziemy historię Jacka chorującego na anoreksję, Indii zmagającej się z samookaleczaniem, Chloe nadużywającej narkotyków, Ryana, który doświadczył zastraszania, Eleanor cierpiącej na depresję oraz Sama i Aneekah doświadczających wzmożonego niepokoju. Każda z tych historii ma dobre zakończenie. Mimo trudnych początków każdej opowieści, bohaterowie znajdują pomoc. Tym samym odczarowują miejsce jakim jest poradnia zdrowia psychicznego czy gabinet terapeuty. A tym samym pokazują, że warto prosić o pomoc i z niej korzystać.

Nie tylko temat wyróżnia tę książkę spośród innych publikacji. Historie przedstawione są w formie ekspresyjnych, kolorowych grafik, które sprawiają, że „Niespokojny umysł” zyskuje dodatkowy ładunek emocjonalny.

Kto powinien przeczytać „Niespokojny umysł”?

Jednak czy jest to faktycznie tytuł dla każdego nastolatka niezależnie od tego, czy doświadcza problemów zdrowia psychicznego czy nie? Bardziej myślałabym o tej książce jako wsparciu dla nastolatka, który zmaga się z chorobą. Autorzy faktycznie pokazują, że z największego kryzysu można wyjść i można znaleźć pomoc. Ale czy posługiwanie się „Niespokojnym umysłem” jako pozycją psychoedukacyjną byłoby dobrym pomysłem? Na pewno trzeba by było robić to z ostrożnością, ponieważ poruszane problemy jeszcze zdrowi nastolatkowie mogą potraktować jako metody radzenia sobie z przyszłymi trudnościami. Taki wątek pojawia się np. w jednej z historii przedstawionych w książce.

Polecałabym ją z kolei rodzicom, ponieważ opowieści młodych ludzi mogą uwrażliwić ich na zmiany w zachowaniu swoich dorastających dzieci i pomogą z większą empatią podejść do ich problemów, jeśli takie się pojawiają. Mogą z niej również skorzystać osoby pracujące na co dzień z młodzieżą, którzy nie są specjalistami zdrowia psychicznego.

Słowem podsumowania. Zdecydowanie jest to książka warta uwagi, chociaż nie dla każdego. Jeśli zainteresował się „Niespokojny umysł”, kupisz go tutaj.

Kasia