Boże Narodzenie to najbardziej magiczny czas w roku. A wiedzą to szczególnie dzieci, które z niecierpliwością i tęsknotą wyglądają pierwszej gwiazdki i przybycia Świętego Mikołaja z prezentami. Jednak to, co czyni największą magię, mieści się w grudniowych popołudniach i wieczorach spędzanych w rodzinnym gronie. Kiedy za oknem prószy śnieg, a temperatury spadają poniżej zera, nic tak nie sprawia przyjemności jak zanurkowanie pod ciepły kocyk z kubkiem aromatycznego kakao, pierniczkiem w drugiej ręce i mandarynkami, jeśli gdzieś jeszcze zmieszczą się w tym domowym krajobrazie rozjaśnionym blaskiem świątecznych świec i wypełnionym dźwiękami klasycznej już świątecznej składanki Michaela Buble. Dźwięki „It’s Beginning to Look a Lot Like Christmas” otulają każdy zakątek domu, wprawiając nas w iście szampański nastrój… Ale nie zapominajmy również o bożonarodzeniowych opowieściach dla najmłodszych. To właśnie dzięki książkom dla dzieci o Bożym Narodzeniu można poczuć prawdziwego ducha świąt i zanurzyć się w przedświątecznej atmosferze. Jako specjaliści od literackich premier zrobiliśmy więc mały przegląd tegorocznych nowości tytułów o tematyce świątecznej i polecamy je Waszej uwadze.
„Edzio i świąteczni goście”
Mali miłośnicy francuskiej serii Edzio i przyjaciele od Wydawnictwa Wytwórnia będę zachwyceni. Uroczy wiewiórek postanowił towarzyszyć dzieciom również w czasie Boże Narodzenia. W najnowszej książeczce „Edzio i świąteczni goście” czytamy o tym, jak drzewo Edzia, puchacza Jerzego i misia Antoniego zostaje zniszczone przez deszcz i wiatr. Dlatego dotychczasowi mieszkańcy kasztana pewnego zimowego dnia wyruszają na poszukiwanie nowego domu. Tym sposobem znajdują się nagle na nieznanej im wcześniej polanie. Tam spotykają Pana Kota i … ludzi! Trójka przyjaciół spędza więc świąteczny wieczór u Państwa Dąbrowskich.
„Gwiazdka Miko”
Książka Davida Litchfielda zachwyci każdego czytelnika. Pełna ciepłych, nastrojowych ilustracji i magii opowieść o narodzinach Świętego Mikołaja powinna zagościć w każdym domu.
Na stronach świątecznej książki „Gwiazdka Miko” od Wydawnictwa Zielona Sowa znajdziemy historię chłopca, który wraz z trzema wujami pracuje w „Emporium zabawek”. Właśnie tam powstają przepiękne zabawki, o których marzą najmłodsi. Kacper Gwiazdka zajmuje się tworzeniem zabawek. Melchior sprawdza je, a Baltazar dodaje do każdej z nich trochę magii. Miko często widzi przez sklepową witrynę grupę dzieci, które zaraz uciekają, kiedy chłopiec zaprasza je do środka. Jednak w Wigilię Miko postanawia iść za dziećmi i odkrywa, że mieszkają one na ulicy. Nie stać je więc na zabawki. Dlatego tego wieczoru chłopiec postanawia, że każdemu dziecku w mieście podaruje prezent, by chociaż przez jeden dzień każdy mógł poczuć się szczęśliwy. Tym sposobem zaczyna się największa przygoda Miko. I chociaż, jak możecie się domyślić jeszcze przed przeczytaniem tej historii, wszystko skończyło się szczęśliwe, to był to zaledwie początek…
„Lis i skrzat”
Kto uwielbia twórczość najwybitniejszej szwedzkiej autorki książek dla dzieci, zdecydowanie powinien sięgnąć po świąteczną propozycję od Wydawnictwa Zakamarki. W książce „Lis i skrzat” Astrid Lindgren sparafrazowała popularny niegdyś w Szwecji wiersz Karla-Erika Forsslunda z 1900 roku. Niemiecki wydawca poprosił pisarkę o krótszą, prozatorską wersję wiersza, która została opublikowana z ilustracjami Wiberga w 1965 roku. Jednak w samej Szwecji tekst Lindgren z ilustracjami Evy Eriksson ukazał się 50 lat później. A w Polsce – w 2022 roku.
Jak sam tytuł wskazuje to historia pewnego lisa i skrzata. Pewnej zimowej nocy głodny lis zakrada się nocą na podwórko. Jednak zagrody pilnuje skrzat i nie może dopuścić, by rude zwierzę przedostało się do kurnika. Co zrobi skrzat, by lis się najadł, ale nie zginęła żadna kura?
„Dinozaury ratują święta”
Boże Narodzenie i dinozaury. Tego połączenia zdecydowanie jeszcze nie było w świątecznych książkach dla dzieci. Ale obie tematyki zachwycą każdego malucha, który uwielbia te prehistoryczne stworzenia.
Katarzyna Pruszkowska-Sokalla przenosi nas do Doliny Dinozaurów, w której trwają intensywne przygotowania do świąt. Każdy z dinozaurów dostaje zadanie, z którym musi się zmierzyć. Jednak okazuje się, że przydział obowiązków nie pasuje do umiejętności poszczególnych zwierząt. Na przykład tyranozaur z krótkimi łapkami ma przystroić choinkę. Ankylozaur – dinozaur z kolcami – ma pakować prezenty, ale ozdobny papier nieustannie się drze. Z kolei welociraptor je przeznaczone na świąteczne potrawy mięso i wyrzuca rośliny, ponieważ myśli, że są to śmieci.
Skąd tyle zamieszania? Niestety stegozaur odczytał niewłaściwą listę zadań… Dinozaury postanawiają więc ponownie przystąpić do wykonywania obowiązków, ale tym razem – każdy do właściwego. Czy uda im się pokonać chaos i uratować święta?
„W noc wigilijną”
Jeśli jednak od dinozaurów wolicie bardziej tradycyjne książki o świętach Bożego Narodzenia dla dzieci, sprawdźcie zachwycający picturebook od nowego Wydawnictwa Świetlik „W noc wigilijną”. To dobrze już znany, tradycyjny poemat Clementa C. Moore’a w nowym przekładzie Barbary Supeł. Słynny poemat „A Visit from St. Nicholas” amerykańskiego naukowca ukazał się 23 grudnia 1832 roku w gazecie. Był on jednak opublikowany anonimowo. Dopiero w 1837 roku świąteczny wiersz ukazał się „The New-York Book of Poetry” i został podpisany imieniem oraz nazwiskiem faktycznego autora. Warto dodać, że Clement C. Moore na co dzień nie zajmował się pisaniem dla dzieci, ponieważ był profesorem języków starożytnych i początkowo nie był chętny publicznemu przyznaniu się do napisania bożonarodzeniowego wiersza dla najmłodszych.
W polskim przekładzie słynny poemat o wigilijnej nocy ukazał się z przecudownymi, niezwykle ciepłymi i oddającymi magię świąt ilustracjami Stacey Thomas, ilustratorki z Wielkiej Brytanii.
„Święta w Valleby. Wielka awaria prądu”
Idealna książka na Boże Narodzenia dla dziecka nie istnie… A jednak. Przedstawiamy najnowszą część uwielbianej przez młodych czytelników serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”. Martin Widmark postanowił wprowadzić świąteczną atmosferę również do Valleby. Ale nie może obyć się bez pewnych komplikacji, skoro w pobliżu jest Lasse i Maja. W wigilijny wieczór w całym mieście gasną światła i zapada nieprzenikniona ciemność. W takich warunkach nie da się świętować Bożego Narodzenia. Czy Biuro Detektywistyczne poradzi sobie z rozwiązaniem tej zagadki i uratuje święta?
W książce „Święta w Valleby. Wielka awaria prądu” czeka nie tylko zaskakująca fabuła, ale również zaszyfrowane wiadomości, pogubione prezenty i mnóstwo ciekawych zadań!
„Czerwone saneczki”
Świąteczne opowieści dla dzieci o Mikołaju czy reniferach były. A co z innym, równie ważnym elementem bożonarodzeniowej wyprawy czyli… saniami?
W książce „Czerwone saneczki” Erin Guendelsberger poznajemy Saneczki, które mają jedno ogromne marzenie. Chciałyby pewnego dnia stać się wielkimi czerwonymi Saniami Świętego Mikołaja i dostarczać dzieciom gwiazdkowe prezenty! Pozostali mieszkańcy sklepu z zabawkami próbują przekonać Saneczki, że przecież są za małe, za młode, a przede wszystkim nie potrafią latać. A w końcu sanie Mikołaja muszą unieść wielki worek prezentów. Jednak kiedy nadchodzi zima, Czerwone Saneczki postanawiają iść za głosem marzeń i wyruszają na Północ. W te święta Bożego Narodzenia, z pomocą kilku przyjaciół, spróbują dokonać niemożliwego.
To wzruszająca opowieść o marzeniach i magii Bożego Narodzenia.
„Co zrobi Frania? Oczekiwanie na święta”
W 2022 roku przedszkolaki pokochały codzienne przygody 5-letniej Frani. Autorka, Barbara Supeł postanowiła, że rezolutna dziewczynka opowie małym czytelnikom również o swoim oczekiwaniu na święta. A wydarzyło się kilka ważnych spraw.
- Czy Frani uda się samodzielnie napisać list do Świętego Mikołaja?
- Czy Frani wystarczy cierpliwości, by powstrzymać się przed otworzeniem WSZYSTKICH okienek kalendarza adwentowego?
- Czy znajdzie sposób, by umilić sobie oczekiwanie na otworzenie bożonarodzeniowych prezentów?
Na końcu książki po trzech krótkich opowieściach Frani znajdziecie rozdział „Porady Frani”. Tym razem pięciolatka pomaga poradzić sobie z czekaniem i niecierpliwością.
„Jak pracuje Święty Mikołaj”
Jeśli Wasze dzieci chcą się dowiedzieć, jak naprawdę wygląda praca Świętego Mikołaja, koniecznie zajrzyjcie do książki od Wydawnictwa Tekturka pod tytułem… „Jak pracuje Święty Mikołaj”. Z lektury dowiecie się m.in.:
- Skąd Święty Mikołaj wie, kto ma dostać prezent?
- Skąd bierze prezenty i jak je dostarcza?
- Jak to się dzieje, że Mikołaj wie, o czym marzy każdego dziecko?
- Czy Mikołaj faktycznie jest taki gruby, jak pokazują w bajkach?
Alan Snow, autor książki, jako tropiciel Mikołaja, zapuścił się w najdalsze rejony Bieguna Północnego, by poznać wszystkie jego sekrety. Tam poznał społeczność elfów, która dwoi się i troi, by dzieci otrzymały wymarzone zabawki. Na przykład w Dziale Wysyłki z komputera centralnego są drukowane zlecenia, które główny dyspozytor przekazuje przez głośnik do magazynu. Z kolei elfy na magazynie w procesie realizacji zleceń posługują się później niewidzialnym systemem kodowania, dzięki któremu określone jest położenie każdego domu na świecie. Przy okazji specjalista od świętego zdradza czytelnikom sekrety dobrej kondycji Mikołaja. Czy wiesz, że ten niby postawny gość uwielbia się rozciągać i często ćwiczy jogę oraz wspinaczkę skałkową?
„Dziadek do Orzechów i Król Myszy”
W naszym zestawieniu polecanych książek o świętach dla dzieci nie mogło zabraknąć takich klasyków jak „Dziadek do Orzechów i Król Myszy” E.T.A. Hoffmanna. W tym roku nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazało się przepiękne wydanie – idealne na prezent – w twardej oprawie z ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło.
Fabuła oczywiście nie zaskakuje. Rodzeństwo, Fryderyk i Maria czekają na prezenty gwiazdkowe, szczególnie te od ojca chrzestnego Drosselmeiera, który przynosi najbardziej zaskakujące podarki. Uwagę dziewczynki zwraca niepozorny dziadek do orzechów. Kiedy jej brat niszczy zabawkę, Marysia bierze dziadka pod swoją opiekę. Nie może jednak wiedzieć, że będzie to początek serii dziwnych zdarzeń, w których udział wezmą między innymi ożywione zabawki, pułk nastawionych bojowo myszy i księżniczka Pirlipata.
„Dziadek do Orzechów”
Dla młodszych dzieci polecamy opowieść E.T.A. Hoffmana sprzed 200 lat opowiedzianą słowami Pauliny Płatkowskiej (Wydawnictwo Zielona Sowa). Tekst został zaadaptowany dla możliwości czytelniczych przedszkolaków, a na kolejnych stronach dzieci znajdą duże, barwne ilustracje oddające klimat świąt Bożego Narodzenia.
Klara i jej brat jak co roku czekają na prezent od swojego ojca chrzestnego. Tym razem dziewczynka otrzymuje dziadka do orzechów, co daje początek niezwykłym wydarzeniom. Kiedy między ołowianymi żołnierzykami i myszami wybucha walka, Klara wkracza w niezwykły świat ożywionych zabawek.
„Najlepsze jasełka wszech czasów”
Macie ochotę na najbardziej zabawną książkę o Bożym Narodzeniu dla dzieci? Polecamy więc Waszej uwadze nowość od Wydawnictwa Dwie Siostry. „Najlepsze jasełka wszech czasów” Barbary Robinson to świąteczny klasyk zza oceanu, który został przetłumaczony na dziesięć języków i sprzedał się w kilku milionowym nakładzie. Książka amerykańskiej pisarki ukazała się po raz pierwszy w 1972 roku („The Best Christmas Pageant Ever”). Od tego czasu doczekała się kilkudziesięciu wznowień, a nawet filmowej adaptacji. I dziś nareszcie możemy przywitać ją w Polsce.
Bohaterami książki „Najlepsze jasełka wszech czasów” są młodzi Herdmanowie czyli najgorsze dzieciaki w historii świata. Ich ojciec uciekł, natomiast matka większość dnia spędza w pracy. Ralph, Imogena, Leroy, Claude, Ollie i Gladys to ferajna z piekła rodem, w której jedno jest gorsze od drugiego. Potrzebujecie dowodów? Młodzi Herdmanowie biją kolegów, szantażują koleżanki, a nawet palą cygara w toalecie. Wszyscy są zszokowani, kiedy banda okropnych dzieci niespodziewanie obsadza główne role w corocznych jasełkach. Parafianie z zapartym tchem czekają na krojącą się katastrofę… Zwłaszcza że – jak się wkrótce okazuje – Herdmanowie słyszą historię o narodzinach Jezusa po raz pierwszy w życiu.
Skomentuj