Strona główna » Książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci. Który wybierasz?
Książki dla dzieci Polecenia

Książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci. Który wybierasz?

Książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci

Lata tradycji przyzwyczaiły nas, że w grudniu dni do Świąt Bożego Narodzenia odliczamy kalendarzem adwentowym z czekoladkami. Oczywiście jeszcze kilkanaście lat temu był to w Polsce raczej mało popularny zwyczaj, ale dziś na półkach popularnych supermarketów aż roi się od czekoladowych grudniowych umilaczy z okienkami z każdą możliwą grafiką. Uwzględniając oczywiście Psi Patrol oraz Świnkę Peppę czyli dziecięcych ulubieńców. Coraz częściej również rodzice decydują się stworzyć samodzielnie kalendarz adwentowy dla swojego dziecka. Jednak kalendarze adwentowe DIY wymagają mnóstwa pracy i czasu, więc kiedy przychodzi koniec listopada często okazuje się, że zwyczajnie nie zdążyliśmy. Czy zostaje więc zakup tego zwyczajnego kalendarza ze słodyczami? Niekoniecznie.

W takiej sytuacji zachęcamy do sięgnięcia po jeden z bardziej wyjątkowych kalendarzy adwentowych dla dziecka. Co powiesz na książkowy kalendarz adwentowy? Nie wiesz, o czym mowa? Czytaj więc dalej i zainspiruj się na najbardziej magiczny czas w roku.

Książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci

Kalendarz adwentowy z kosmetykami, ze słodyczami, herbatami, z Lego. To już znamy. Jednak wciąż nie wszyscy wiedzą, że istnieją – i to z roku na rok coraz lepiej się mają – książkowe kalendarze adwentowe dla dzieci. Nie, nie są to miniaturowe książeczki ukryte w okienkach (chociaż jedna z naszych najnowszych, tegorocznych propozycji bardzo przypomina właśnie taki kalendarz). Ale jest to jedna opowieść, która została podzielona na 24 rozdziały. W każdym więc dniu grudniu czytasz ze swoją pociechą jeden rozdział. Historia koncentruje się wokół świątecznej, zimowej tematyki, a wraz z każdym dniem opowieść nabiera rozpędu i zapewnia mnóstwo emocji. Trzeba dużych pokładów cierpliwości i samodyscypliny, by nie pochłonąć książki w jeden zimowy wieczór. Tym bardziej że grudniowe dni są tak krótkie, a wieczory dłużą się w nieskończoność.

Książkowy kalendarz adwentowy dla przedszkolaków jest też świetnym pomysłem na prezent dla dzieci, które niekoniecznie kochają spędzać czas z książką. Każdy rozdział to często 1-3 strony, a powtarzalna w ciągu 24 dni czynność czytania może zasiać ziarenko dla nawyku codziennego czytania. Jako miłośnicy książek i propagatorzy czytania od najmłodszych lat szczególnie rekomendujemy taki kalendarz adwentowy dla dzieci.

Książkowy kalendarz adwentowy 2022 dla dziecka

Pora już przejść do konkretów. Zebraliśmy naszym zdaniem tytuły najciekawszych książkowych kalendarzy adwentowych. Niektóre z nich miały premierę jesienią 2022 roku, a pozostałe to tytuły z ubiegłych lat, które mimo upływu czasu wciąż cieszą się uznaniem rodziców. Nie zabrakło oczywiście kalendarza adwentowego z Kicią Kocią, kalendarza z motywem pociągu czy z ulubioną bohaterką dziewczynek – Emi. Szczególnej uwadze polecamy również najnowszą propozycję od Wydawnictwa Wilga o bardzo minimalistycznym tytule „Kalendarz adwentowy”. Niech nie zwiedzie Cię tak oszczędny tytuł, ponieważ ta publikacja jest wydana w imponującym formacie i kryje 24 książeczki.

Niezależnie jednak od Twojego wyboru, bo w końcu trudno mieć na grudzień kilka takich książkowych kalendarzy adwentowych, z pewnością będziesz zadowolony z zakupu tak oryginalnego kalendarza dla dziecka. A jeśli zechcesz umilić czytanie czymś słodkim, nic nie stoi na przeszkodzie, by pod ręką mieć jeszcze dodatkowy kalendarz adwentowy z… czekoladkami.

Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na święta!”

Kicia Kocia i Nunuś. Czekamy na Święta!

Tutaj wielu słów nie trzeba. Mamy poczucie, że każdy kilkulatek w Polsce zna słynną Kicię Kocią, jej młodszego braciszka Nunusia oraz ich przyjaciół. Anita Głowińska, autorka bestsellerowej serii zadbała, by Kicia Kocia towarzyszyła maluchom również w Święta Bożego Narodzenia. Całokartonowa książeczka kryje 24 okienka. Dziecko wraz z Nunusiem i jego starszą siostrą odliczają czas do Gwiazdki, otwierając kolejne okienka i wykonując ukryte pod nimi zadania. Kiedy otworzą wszystkie, nadejdzie już Boże Narodzenie.

Gwiazdka u niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy”

Gwiazdka u Niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy

Musimy przyznać, że „Gwiazdka u niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy” należy do najoryginalniejszych i bardzo atrakcyjnych dla maluchów kalendarzy na grudzień. Oprócz ciekawej świątecznej opowieści o zwierzątkach, które szykują się do Gwiazdki, na dziecko czeka kartonowa choinka do złożenia i 24 ukryte w kopertach drobiazgi do powieszenia na świątecznym drzewku.

Poznajemy niedźwiadka, który zaprosił swoich przyjaciół na wspólne świętowanie Gwiazdki. Każdy z gości ma przynieść jakąś niespodziankę na choinkę. Kiedy już się spotkają, czekają ich wspólne tańce wokół ogniska i opowiadanie cudownych historii z całego świata. W książce znajdziemy 24 zabawne krótkie opowieści o każdym z przyjaciół niedźwiadka. Mnóstwo radości sprawi dzieciom nie tylko słuchanie/czytanie każdego rozdziału, ale również otwieranie paczuszek z prezentami każdego dnia i wieszanie ich na choince.

Gwiazdka u niedźwiadka. Książkowy kalendarz adwentowy

Ten książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci od Wydawnictwa Tako nie należy do najtańszych. Jednak biorąc pod uwagę ilość dodatkowych elementów, pomysłowość i skomplikowany proces wydawniczy takiej publikacji, książka zdecydowanie warta jest tej ceny.

Pająk i mucha. Z pajęczyny się urwałeś?”

Pająk i mucha. Tom 1. Z pajęczyny się urwałeś?!

Czy w książkowym kalendarzu adwentowym zawsze występują typowi bohaterowie jak np. leśne zwierzątka i dzieci? Okazuje się, że niekoniecznie. Wydawnictwo Dwukropek w tym roku proponuje historię dość niezwykłą jak na Boże Narodzenie, ponieważ bohaterami książki „Pająk i mucha. Z pajęczyny się urwałeś?” jest pająk Henryk i domowa mucha Bzyk. W kolejnych rozdziałach pojawiają się też inne owady np. biedronka, która dostarcza pizzę. Fabuła tej opowieści dzieje się – co akurat nie zaskakuje – przed Świętami. Jednak dalej jest już po prostu… inaczej.

1 grudnia w sieć Henryka zaplątuje się mucha i pająk postanawia, że zostawi ją sobie na wigilijną kolację. Na początku nie zamierza z nią nawet rozmawiać, bo z jedzeniem przecież się nie rozmawia. Jednak dzieje się inaczej, a każdego dnia Bzyk przekonuje Henryka, że powinien uwolnić go na Święta. Tak też mija im wspólnie spędzony adwent. Czy pająk zje muchę jako wigilijną pieczeń? Oj, zakończenie zaskoczy każdego, a każdy rozdział wzbudzi salwy śmiechu.

Jeśli szukasz rozweselającej książki na adwent dla dziecka, rekomendujemy wybór właśnie tego tytułu.

Ania i Święty Mikołaj. Książka adwentowa dla wszystkich, którzy wyczekują Świąt”

Ania i Święty Mikołaj

Ten książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci to tegoroczna propozycja od Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Adresowany jest do młodszych (3+) dzieci, ponieważ opiera się na rozdziałach wyszukiwankach. Chociaż mamy tutaj 24 rozdziały, nie zawierają one historii do czytania ale dwie strony bogatych w szczegóły ilustracji z jednym zadaniem polegającym na szukaniu i liczeniu. Trzeba przyznać, że książka zachwyca pod względem szaty graficznej, która jest niezwykle ciepła, klimatyczna i oddaje wyjątkowość grudniowych dni.

Główną bohaterką tej ilustracyjnej opowieści jest Ania, która wraz z rodziną przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Wspólnie pieką pierniki, ubierają choinkę, sprzątają dom, wykonują ozdoby świąteczne, pakują prezenty. Odwiedzają również świąteczny jarmark. Z kolei część rozdziałów przenosi nas z pełnego rodzinnej atmosfery domu Ani na biegun północny, gdzie Święty Mikołaj i jego pomocnicy szykują się do najbardziej pracowitej nocy w roku. Trzeba przeczytać wszystkie listy od dzieci, odświeżyć strój Mikołaja, naszykować sanie i oczywiście jeszcze chwilę odpocząć. Aż w końcu pewnego grudniowego dnia losy Ani i Mikołaja łączą się.

Śnieżna siostra”

Śnieżna siostra

Książka na adwent dla trochę starszych czytelników ze względu na poruszaną tematyką straty, śmierci i żałoby to propozycja Wydawnictwa Literackiego. Opowieść stworzyła Maja Lunde, autorka bestsellerowej „Historii pszczół”, a zilustrowała ją fenomenalnie ceniona ilustratorka Lisa Aisato.

Julian, główny bohater „Śnieżnej siostry”, zawsze czekał na Wigilię z niecierpliwością. Uwielbiał zapach cynamonu i pomarańczy, pierniczków, dymu ze świec i jodłowych gałązek, i oczywiście prezenty pod choinką. Na dodatek w Wigilię świętował swoje urodziny. Jednak to Boże Narodzenie nie zapowiadało się dobrze. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że 24 grudnia już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin.

Osamotniony w swoich smutkach i niezauważany przez najbliższych chodzi niemal codziennie na basen i właśnie tam pewnego dnia spotyka Hedvig. To niezwykła rudowłosa dziewczynka, która ubrana jest od stóp do głów na czerwono, jest szczęśliwa, serdeczna, często wybucha perlistym śmiechem i chce, żeby Julian został jej przyjacielem. Dzięki Hedvig chłopiec znów czuje magię zbliżającego się Bożego Narodzenia. Ale dziewczynka też ma swoje tajemnice. W jej domu dzieją się niepokojące i dziwne rzeczy, a w pobliżu czai się ponury mężczyzna. Czy Hedvig boi się go? I dlaczego stała się taka tajemnicza? Czy ich przyjaźń przetrwa?

Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy”

Ekspres grudniowy

Idealny książkowy kalendarz adwentowy dla chłopców nie istn… Małego miłośnika pociągów zna z pewnością każdy z nas. Fascynacja tym środkiem lokomocji potrafi zawrócić w głowie od najmłodszych lat, a w grudniu mamy na to rozwiązanie. Wydawnictwo Dwukropek proponuje na świąteczny czas książkę Eweliny Włodczarczyk „Ekspres grudniowy, czyli odjazdowy kalendarz adwentowy”.

Główny bohater tego książkowego kalendarza adwentowego to chłopiec, który kocha pociągi, klocki i majsterkowanie. Wraz z nim, jego młodszym bratem, rodzicami, dziadkami i kuzynami rozpoczynamy adwent i zatrzymujemy się na dwudziestu czterech stacjach. W każdym rozdziale chłopiec angażuje się w wykonywanie świątecznego zadania, które można potraktować jako inspirację do naszych wspólnych rodzinnych działań. Jest czas na pieczenie pierniczków, przygotowanie słodkiego upominku dla Mikołaja, udekorowanie domu, piżama party, świąteczny seans filmowy czy spacer na świąteczny jarmark.

W grudniu popołudniu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy”

 W grudniu po południu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy

Ewelina Włodarczyk napisała również kalendarz adwentowy, w którym główną bohaterką jest dziewczynka, jej rodzina oraz piesek. Warto wspomnieć, że książka „W grudniu popołudniu, czyli trochę inny kalendarz adwentowy” miała swoją premierę w 2021 roku, ale zniknęła w kilka dni po premierze i dostanie jej na 1 grudnia graniczyło z cudem. Na szczęście Wydawnictwo Dwukropek zadbało w tym roku o odpowiednio duży nakład i nowe egzemplarze tego książkowego kalendarza czekają w księgarniach na swoich małych czytelników.

Podobnie jak w „Grudniowym ekspresie”, o którym pisaliśmy wyżej, 24 rozdziały książki opierają się na świątecznych zadaniach, które można wykonać w grudniu. Wspaniała rodzinna atmosfera towarzyszy nam w każdym rozdziale i zachęca do podjęcia podobnych aktywności we własnym domu. Dziewczynka wraz z rodziną np. pisze list do Świętego Mikołaja, gra w świąteczne kalambury, szykuje stołówkę dla ptaków czy obchodzi dzień nicnierobienia.

Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza”

Świąteczna podróż

Bohaterami książki „Świąteczna podróż. 24 opowiadania z okienek kalendarza” jest rodzeństwo, Alicja i Kuba. Podczas wizyty u swoich dziadków znajdują na strychu tajemniczy kalendarz adwentowy. Co dziwi dzieci, w każdym okienku zamiast czekoladki znajdują wciągającą opowieść.

24 ilustrowane opowiadania zabierają czytelnika w niezwykłą podróż po tradycjach bożonarodzeniowych z różnych stron świata. Wspólne czytanie tych krótkich opowieści pozwala na nowo odkryć magię Świąt.

Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta”

Jak Zrzędus uratował święta

Znasz Winstona, odważną małą myszkę, która uratowała Święta? Tym razem autor jednego z najlepiej sprzedających się w Polsce książkowego kalendarza adwentowego przychodzi z historią o Zrzędusie. Sama postać może kojarzyć się ze słynnym filmem z 2000 roku „Grinch. Świąt nie będzie”, który powstał na podstawie książki z 1957 roku “How the Grinch Stole Christmas” autorstwa Thedodora Geisela.

Bohater książki Alexa T. Smitha, autora bestsellerowych tytułów „Jak Winston uratował święta” i „Winston wraca na święta”, to prawdziwy Zrzęda. Nienawidzi Bożego Narodzenia, dlatego postanawia je… zepsuć! Wyrusza więc na Biegun Północny, by zrealizować swój Nikczemny Świąteczny Plan. Jednak po drodze do Świętego Mikołaja spotyka różne stworzenia, ludzi, zwierzęta. Zaczyna gubić cel swojej wyprawy, a coraz bardziej przekonuje się, jak dużą wartość w życiu stanowi przyjaźń, życzliwość i wspólne spędzanie czasu. Na dodatek w Wigilię wydarza się coś, co zmienia Zrzędusa na zawsze.

W książce od nowego Wydawnictwa Świetlik „Jak Zrzędus chciał zepsuć Święta” znajdziesz 27 rozdziały, czyli lektura będzie Wam towarzyszyć również podczas świątecznych dni.

Kalendarz adwentowy”

Kalendarz adwentowy

Tegoroczna propozycja od Wydawnictwa Wilga z pewnością powinna zwrócić Twoją uwagę. W „Kalendarzu adwentowym” w 24 okienkach znajdziesz ukryte 24 książeczki. Nie bez powodu więc ta publikacja ma całkiem spore wymiary (24.0 x 30.7 cm). Dołączone książeczki to historie zarówno o Bożym Narodzeniu jak i klasyczne bajki – o Pinokiu, Kopciuszku, Kurczaczku Bujaczku, Mowglim z Księgi Dżungli, Księżniczce na ziarnku grochu czy Czarnoksiężniku z Krainy OZ. Historie są bogate ilustrowane, a dodatkowy element oczekiwania na znalezienie nowego tytułu w okienku sprawi dzieciom mnóstwo radości.

Zewnętrzne etui można rozłożyć i stworzyć przestrzenną kamieniczkę. Można by rzec, idealny książkowy kalendarz adwentowy dla dzieci.

Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom specjalny. Magia świąt”

 Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom specjalny. Magia świąt

Znasz Emi? Przygody dziewczynki i jej Tajnego Klubu Superdziewczyn pokochało wiele małych czytelniczek. Jeśli więc mielibyśmy wskazać na idealny książkowy kalendarz adwentowy dla dziewczynek, to jest to zdecydowanie tegoroczna propozycja Wydawnictwa Wilga „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Tom specjalny. Magia świąt”.

Przyjaciele z Tajnego Klubu Superdziewczyn postanawiają przygotować niezwykły kalendarz adwentowy. Pragną, by każdego dnia zmieniać świat na lepsze. Dlatego przez dwadzieścia cztery dni realizują po jednej tajnej misji. Kiedy w tajemniczych okolicznościach kalendarz znika, przyjaciele zrobią wszystko, żeby go znaleźć. Emi, Franek, Faustyna, Flora i Aniela przekonują się, że święta to znacznie więcej niż śnieg i wypasione prezenty!

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować