Strona główna » Joga dla dzieci. Książkowe polecenia
Książki dla dzieci Polecenia

Joga dla dzieci. Książkowe polecenia

Joga dla dzieci. Bose stópki

Czy wiesz, że coraz częściej w szkołach jogi można spotkać zajęcia jogi dla dzieci? Na szczęście to nie jest jedyny sposób na przemycenie zdrowego nawyku ćwiczeń rozciągających i uważności dla najmłodszych. Możesz poszukać szkoły jogi dla dzieci w swoim mieście, ale możesz równie sam/a stać się nauczycielem swojego malucha. Jeśli chcesz zrobić certyfikat, nie ma problemu. Ale mamy dla Ciebie znacznie tańszą, a równie ciekawą propozycję. Z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi zebraliśmy najciekawsze i najbardziej atrakcyjnie wydane książki o jodze dla kilkulatków. Dzięki nim jeszcze w tym miesiącu macie szansę zacząć waszą rodzinną, jogową przygodę!

Zajęcia jogi dla dzieci

Dzieci mają naturalną łatwość wchodzenia w asany. Dlatego to, co nam dorosłym sprawia problem, maluchom przychodzi bez żadnych trudności. Kiedy my w pocie czoła staramy się – bez skutku – założyć nogi za głowę, nasza pociecha robi to w dwie sekundy. Jednak tak jak w praktyce jogi dla dorosłych zaawansowane asany nie stanowią celu, tak dla dzieci – one również nie mają takiego znaczenia.

Nieważne, co potrafimy zrobić na macie. To nie wyścig, ani nie pokazy akrobatyczne. Najważniejsza jest radosna praktyka, która daje mnóstwo frajdy i uwalnia od zmartwień oraz stresu. Dzieci same z siebie nie angażują się w ustrukturyzowane zajęcia, chociaż nieświadomie mogą na co dzień wykonywać wariacje dobrze znanych asan. Również zajęcia w studiu jogi dla kilkulatków nie przypominają tych dla starszych grup. Liczy się dobra zabawa i odkrywanie korzyści płynących z ruchu.

Ćwiczenia jogi i medytacji dla dzieci – korzyści

Jeśli rozważasz, czy wzbogacić domowy księgozbiór o książki o jodze dla dzieci, to ten punkt artykułu jest dla Ciebie. Warto bowiem zauważyć, że ćwiczenia jogowe to nie tylko zabawa. Podobnie jak praktyka mindfulness dla najmłodszych (o tym zagadnieniu przeczytasz więcej tutaj) tak praktyka jogi przynosi znaczące korzyści emocjonalne i fizyczne.

Ze względu na to, że zawiera ona elementy uważności, podobnie jak trening mindfulness przyczynia się do większej samoakceptacji i pewności siebie. Co więcej, dzięki praktyce dzieci odczuwają niższy poziom stresu, niepokoju, lęków i innych trudnych emocji. Jednocześnie poprawia się ich poziom koncentracji i pojawia się poczucie wewnętrznego spokoju.

Książki o jodze dla dzieci – nasze polecenia

Skoro już wiemy, że joga dla dzieci to nie żadne widzimisię zachodniej kultury, pora przejść do konkretów. W tym akapicie przedstawimy Ci bestsellerowe i polecane książki poruszające to zagadnienie. Jeśli chcesz poznać gry i zabawy wyciszające, które wesprą Twoją pociechę w budowaniu świadomości ciała i emocji, koniecznie czytaj dalej! Mamy nadzieję, że ich lektura na stałe zagości w Waszych codziennych rytuałach i pomoże Wam spędzać czas przyjemnie i świadomie.

Bose stópki. Joga dla dzieci”

Bose stópki

Te jogo – bajki to niekwestionowany bestseller wśród publikacji o jodze dla dzieci. Bajkowe opowieści od przeszło trzech lat podbijają serduszka małych joginów i zachęcają przedszkolaków do zabaw ruchowych, oddechowych i relaksacyjnych. Podczas lektury maluchy zachęcane są do naśladowania ruchu zwierząt i przedmiotów. Czasami zamieniają się w samolot. Innym razem oddychają jak lew albo rozciągają ciało jak kobry.

Autorzy, Filippa Odeval i Karin Lundstrom skonstruowali jogowe bajki w ten sposób, by przy okazji słuchania maluch mógł ćwiczyć równowagę, koncentrację, zwinność czy siłę. Dodatkowo książka „Bose stópki” zawiera ciekawostki o jodze oraz szczegółowe opisy wraz z ilustracjami wybranych asan.

Dino joga czyli jak opanować dziecięce emocje”

Dino joga

Dinozaury i joga, to jest to! Połączenie może się wydawać dość oryginalne, ale z doświadczenia wiemy, że maluchy kochają taką niecodzienną jogę.

Porywczy Reks (tyranozaur), spokojna Triksi (triceratops), tryskający energią Raptor (welociraptor) i marzycielska Daktyla (pterodaktyl) uczą dzieci kilkunastu asan. Ćwiczenia, które proponują, pomogą małym joginom w radzeniu sobie z emocjami, wyciszeniu się, koncentracji i odnalezieniu spokoju. To zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla miłośników dinozaurów.

Joga dla dzieci i dorosłych”

Joga dla dzieci i dorosłych

Publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa CoJaNaTo, nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najmłodszych. Skorzystają z niej również dorośli, którzy chcieliby zacząć lub kontynuować własną praktykę w domowym zaciszu. Katherine Priore Ghannam „Jogę dla dzieci i dorosłych” stworzyła z myślą o rodzicach i nauczycielach. Sama założyła innowacyjną organizację non profit Headstand, która korzysta z jogi w pracy z dziećmi z niezamożnych rodzin.

W bogato ilustrowanej książce znajdziesz nie tylko propozycje ćwiczeń o różnym stopniu trudności, ale również techniki medytacyjne i oddechowe. Praktykę możesz wykonywać ze swoim maluchem w domu, w szkole (nauczyciele) czy na świeżym powietrzu.

Ja, joga”

Ja, joga

Niewielkich rozmiarów książeczkę od Wydawnictwa Mamania można potraktować jako inspirację do wspólnej praktyki i szukania spokoju w oddechu. Znajdziesz tu krótkie instrukcje do ćwiczeń, które wzmacniają ciało, uspokajają umysł i rozbudzają wyobraźnię.

Zamykam oczy i robię miejsce w myślach i sercu, żeby tworzyć i śnić.

Czas na jogę. Zula i sprytna mucha”

Czas na jogę

Jeśli szukasz picturebooka nie tylko, który inspiruje do praktykowania jogi, ale który dobrze czytać na dzień dobry albo dobranoc, zajrzyj do Zuli i sprytnej muchy. Tutaj mamy zabawną historię tygrysicy Zuli, która całymi dniami tylko śpi. Jednak mała mucha pewnego dnia decyduje poprzeszkadzać pasiastemu śpiochowi i namówić go na jogę!

W ten sposób Zula poznaje proste asany i w końcu dzięki jodze ma energię. Na małych czytelników czeka oczywiście wyjaśnienie – opisowe i obrazkowe – podstawowych pozycji jogi, np. pozycja dziecka, pozycja wschodzącego księżyca oraz psa z głową w dół.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować