Strona główna » Książki dla dzieci o babci i dziadku, które warto przeczytać
Książki dla dzieci Polecenia

Książki dla dzieci o babci i dziadku, które warto przeczytać

21 i 22 stycznia to dni, w których celebrowane jest Święto Babci i Dziadka. To wyjątkowa okazja do tego, by okazać miłość naszym babciom i dziadkom, którzy wnoszą do naszego życia ciepło, mądrość i bezwarunkową miłość. Z tej okazji postanowiliśmy podzielić się z Wami najpiękniejszymi książkami dla dzieci o babci i dziadku. Szykujcie się na pełne ciepła opowieści, które wzruszają, bawią i pokazują, jak ważne miejsce dziadkowie pełnią w naszym życiu. Polecane przez nas tytuły z pewnością umilą nie tylko styczniowe święto, ale każdy dzień w roku spędzony w obecności tych bliskich nam osób.

Basia i Dziadkowie”

Basia i Dziadkowie

Książeczki z serii Basia autorstwa Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak to bestsellerowe pozycje dla dzieci w wieku 3-7 lat. Autorka porusza wiele tematów, które są bliskie małym czytelnikom. Wśród dostępnych tytułów znajdziemy również ten dotyczący babci i dziadka.

W książce „Basia i Dziadkowie” przeczytamy o tym, jak do chorej dziewczynki przyjeżdżają dziadkowie. Kiedy Basia leżała w łóżku było jej smutno i nudno. Jednak z dziadkami życie zdecydowanie nabiera kolorów. Babcia umie piec przepyszne ciasta, a z dziadkiem można wymyślać najróżniejsze zabawy i czytać bajki. Basia nie potrzebuje wymyślnych gadżetów i zabawek, żeby świetnie się bawić. Niestety pewnego dnia zaczyna chorować również dziadek i musi iść do szpitala.

„Basia i Dziadkowie” to wartościowa książka o relacjach ze starszymi osobami w rodzinie.

Zagadki babci”

Zagadki babci

Do niezwykłych książek o babciach z pewnością należą „Zagadki babci”. To zbiór 7 krótkich opowieści znanych polskich pisarzy: Zofii Staneckiej, Marcina Szczygielskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Grzegorza Kasdepke, Sylwii Chutnik, Ewy Winnickiej i Tomasza Samojlika. Pełne ciepła i humoru opowiadania zilustrowała ukraińska artystka, Oksana Draczkowska.

Tak jak sugeruje tytuł, tym, co łączy wszystkie historie, jest babcia. Każda z nich ma swoje tajemnice. Poznamy m.in.:

  • babcię, która okazuje się być dobrym… wilkołakiem,
  • babcię, która jest mistrzem gry w scrabble,
  • babcię, która tak naprawdę nie istnieje, ale ktoś bardzo o niej marzy,
  • babcię, która traci pamięć.

Czy umiesz gwizdać, Joanno?”

Czy umiesz gwizdać, Joanno?

Książka „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” Ulfa Starka, szwedzkiego znanego autora książek dla dzieci („Jak tata pokazał mi wszechświat”, „Jak mama została Indianką”), to niezwykle wzruszająca pozycja. Dotyczy ona dziadka, ale również porusza temat śmierci i żegnania się.

Poznajemy 7-letniego chłopca, Bertila, który nigdy nie miał dziadka, a bardzo o tym marzy. Jego przyjaciel Ulf pomaga mu więc go zdobyć. Zna miejsce, gdzie można znaleźć dziadka. Idą do domu starców i w jednym pokoju Bertil spotyka samotnego staruszka z plastrem na brodzie. Chłopiec wita się z nim i wręcza mu kwiatka. Od tej pory często odwiedza swojego nowego dziadka, by słuchać jego opowieści i uczyć się gwizdać. Przyszywany wnuczek i dziadek spędzają ze sobie wspaniałe chwile, ale kiedy pewnego dnia Bertil idzie do domu starców, w pokoju już nie ma jego dziadka…

Uciekinierzy”

Uciekinierzy Ulf Stark

To również książka Ulfa Starka, więc przy tej lekturze czeka nas mnóstwo nie zawsze łatwych emocji. Jest to ostatnia historia, którą napisał znakomity szwedzki pisarz. Ukazała się ona już po jego śmierci. W Polsce „Uciekinierzy” mieli premierę na początku grudnia 2023 roku.

Bohaterami „Uciekinierów” jest niezbyt miły dziadek Gottrfid, który leży w szpitalu, i jego wnuczek, również Gottfrid, który jako jedyny dobrze dogaduje się z dziadkiem. Staruszek ma trudy charakter, jest bardzo wybuchowy i zdecydowanie nie lubi się podporządkowywać. Jednak chłopcu to w ogóle nie przeszkadza. Bardzo chciałby, by dziadek mieszkał bliżej i by można go było często odwiedzać. Ale tato małego Gottfrida unika wizyt w szpitalu, ponieważ ma bardzo napięte relacje ze swoim schorowanym ojcem.

Chłopiec wyrusza więc sam do dziadka i pomaga mu w… ucieczce. Staruszek chce po raz ostatni odwiedzić swój dom na wyspie. Spędził tam wiele lat swojego życia i to jedyna okazja, by pożegnać się z tym miejscem. Szalona wyprawa zbliża do siebie małego i starszego Gottrida. Na dodatek coś się zmienia w dziadku i przestaje być on tak zgorzkniały.

Moja babcia, mój dziadek”

Moja babcia, mój dziadek

Dla najmłodszych (2+) polecamy piękną obrazkową książeczkę o dziadkach Małgorzaty Swędrowskiej z uroczymi ilustracjami Joanny Bartosik. W książce „Moja babcia, mój dziadek” mały czytelnik na każdej stronie znajdzie ilustrację dziadka/babci z krótkim podpisem. Autorka z czułością sportretowała dziadków, pisząc o ich pasjach, marzeniach, radościach i codziennych troskach. Joanna Bartosik zadbała z kolei o to, by wizerunek dziadków odpowiadał dzisiejszym czasom. Nie są to już siwi staruszkowie z kraciastymi kocami. Są często żwawi, weseli, wysportowani, rozmarzeni, ale czasami również smutni, osowiali i zwyczajni.

To, co wyróżnia książkę to refleksja nad swoją relacją do dziadków. Dziecko poczyni ją w warstwie obrazowej, a dorosły znajdzie tę chwilę zastanowienia między wierszami, w metaforach i wieloznacznościach. Zależało mi, by pokazać w książce nie tylko radosnych, gotowych na każde poświęcenie i wyzwanie dziadków, ale też by zaznaczyć z jakimi trudami się zmagają, pokazać, że starość ma niejedno oblicze….
– Małgorzata Swędrowska

Babcie od A do Z”

Babcie od A do Z

Kolejna zachwycająca antologia o babciach. „Babcie od A do Z” to pełna humoru opowieść o naszych babciach. Babunie mogą być bardzo różne. Niektóre z nich są Powierniczkami Tajemnic, inne Przyjaciółkami Ptaków, Bajarkami czy Marzycielkami. Tak naprawdę występuje aż 29 typów babć! I właśnie w książce Raquel Diaz Reguera można je wszystkie poznać. Z taką lekturą mały czytelnik bez problemu rozpozna, do jakiego typu należy jego babcia. Oby tylko nie do Babć Czarownic albo Skner!

W tym katalogu babci nie zabrakło również pięknych ilustracji, które dopełniają pełne szczegółów opisy.

Dziadkowie od A do Z”

Dziadkowie od A do Z

Skoro mamy katalog babć, to nie mogło zabraknąć odpowiednika dla dziadków. Hiszpańska autorka i ilustratorka, Raquel Diaz Reguera, postanowiła zebrać w jednej książce wszystkie występujące typy dziadków i tym sposobem powstali „Dziadkowie od A do Z”. Znajdziemy tu 30 typów Dziadków, m.in. są to Dziadkowie od Planszówek, Dziadkowie Złote Rączki, Dziadkowie Będę się Już Zbierać, Dziadkowie Nie Mów Babci czy Dziadkowie Dasz Radę. To książka pełna czułości dla naszych dziadziusiów idealna do czytania wspólnie z dziadkiem.

Antek z babcią na dnie morza”

Antek z babcią na dnie morza

To najnowsza książka Thomasa Brunstroma (autor świetnie przyjętej w Polsce serii „Tata Oli”) i pierwsza z serii Antek i babcia, które ukazuje się nakładem Wydawnictwa Dwukropek. W książce „Antek z babcią na dnie morza” duński pisarz przedstawia małym czytelnikom niesamowitą przygodę małego chłopca i jego szalonej babci. Z babcią nigdy nie jest nudno, to pewne!

Wszystko zaczyna się od tego, że babcia gubi cenny pierścionek w odpływie wanny i Antek musi jej pomóc go odnaleźć. Łódź podwodna prowadzi śmiałków aż na dno morza, gdzie czekają na nich syreny i niebezpieczne potwory. Chociaż trzeba zaznaczyć, że potwór jest całkiem sympatyczny, a przygoda nie jest straszna, co najwyżej niezwykle zabawna. Zdecydowanie czekamy z niecierpliwością na kolejne książki o małym Antku i jego babci.

Babcia na jabłoni”

Babcia na jabłoni

Historia o chłopcu i jego nietypowej babci ukazała się w serii Mistrzowie Ilustracji Wydawnictwa Dwie Siostry. Podobnie jak w książce „Czy umiesz gwizdać, Joanno?” również tutaj mały chłopiec o imieniu Andi nie ma babci, a chciałby ją mieć. Wszyscy jego koledzy mają babcie, niektórzy nawet mają dwie babcie, ale on nie ma ani jednej, co bardzo go martwi i budzi zazdrość. A co gdyby sobie taką babcie wymyślić?

Wymyślona bbcia Andiego nie jest zwyczajna. Mieszka na drzewie, urządza polowania na tygrysy, ujeżdża nawet dzikie konie. Jest zwariowana, trochę ekscentryczna, szczególnie pod względem ubioru, ale jednocześnie jest niezwykle mądra i nigdy nie brakuje jej humoru. Andi spędza z nią mnóstwo czasu, bo babcia to najlepsze lekarstwo na wszelkie smutki i zmartwienia. Ale pewnego dnia do domu obok wprowadza się samotna, przesympatyczna staruszka, której chłopiec zaczyna pomagać. Czy zostanie jego babcią?

Polecamy zwrócić uwagę na tę pozycję, ponieważ „Babcia na jabłoni” uznawana jest za arcydzieło literatury dziecięcej. Styl pisania Miry Lobe, austriackiej pisarki, porównuje się do Astrid Lindgren, a na dodatek „Babcię na jabłoni” zilustrował najwybitniejszy przedstawiciel polskiej szkoły ilustracji, Mirosław Pokora.

Dziadkowie, piranie i inne historie”

Dziadkowie, piranie i inne historie

Kolejna książka dla przedszkolaków, która pokazuje, że dziadkowie to najlepsi towarzysze zabaw!

Nikosia z dziadkiem Roderykiem łączy wspaniała relacja. Spędzają razem wspaniałe chwile. Jeżdżą na rowerze, czytają, łowią ryby, spacerują, rozwiązują zadania z matematyki i rozmawiają na wiele ciekawych tematów. Dziadek Nikosia to jego najlepszy przyjaciel. Chłopiec nie tylko uczy się od dziadka, ale sam pomaga dziadkowi nadążyć z różnymi nowinkami, np. uczy go korzystać z komórki. Poznajemy też innych dziadków i babcie kolegów/koleżanek Nikosia. Okazuje się, że dziadkowie mogą być bardzo różni pod względem sposobu bycia i zainteresowań.

Uwielbiam, gdy dziadek Roderyk opowiada mi historie ze swojego dzieciństwa: o sobie, kolegach i koleżankach. O tym, jak jego dziadek wkładał im do kieszeni kamienie, gdy wiał silny wiatr… a oni je ukradkiem wyrzucali!

Z pamiętnika babci”

Z pamiętnika babci

Pełna czułości opowieść o babci i jej wspomnieniach to książka „Z pamiętnika babci”.

Lissa odwiedza swoją babcię. Babcia ma urodziny, dlatego na dziewczynkę czeka pyszne ciasto i herbata w filiżankach. Ale nie tylko. Razem z babcią siada na kanapie, a staruszka czyta jej swoje stare pamiętniki. Lissa nie domyśla się, że bohaterką tych wspaniałych przygód jest jej babcia.

To wzruszająca opowieść o pielęgnowaniu wspomnień i czułej relacji babci i wnuczki. Towarzyszą jej pełne ciepła ilustracje, które cudownie oddają klimat babcinego domu.

Rodzina. Dziadek”

Rodzina. Dziadek

W serii „Rodzina” nakładem Wydawnictwa Zielona Sowa ukazała się książeczka „Dziadek”. Jest to krótka, uniwersalna opowieść o dziadku, który poznaje nas od pierwszych dni naszego życia i towarzyszy nam na każdym etapie naszego dorastania. Barbara Supeł przedstawia dziadka jako osobę w rodzinie, która zawsze wspiera, uczy nowych rzeczy i z którą przeżywa się najlepsze przygody. Autorką nastrojowych, całostronicowych ilustracji jest Sara Olszewska.

Rodzina. Babcia”

Rodzina. Babcia

W serii Rodzina autorstwa Barbary Supeł (autorka serii „Jadzia Pętelka” i „Staś Pętelka”) znajdziemy również książeczkę „Babcia”. Jaka jest babcia w tej historii? Babcia jest zawsze blisko nas, kiedy jej potrzebujemy. Jest doskonałą kucharką i częstuje nas najpyszniejszymi ciastami. Przytula jak nikt inny na całym świecie i bardzo się o nas troszczy. Babcie to prawdziwy skarb.

Babcia i Dziadek dają radę!”

Babcia i dziadek dają radę

Najnowszy rymowany picturebook od Wydawnictwa Zielona Sowa „Babcia i Dziadek dają radę” to zabawna i wzruszająca opowieść o dziadkach. Agata Widzowska pokazuje, że największym skarbem na świecie są nasi dziadkowie. Troszczą się o nas, kiedy jesteśmy mali, a obok nie ma mamy i taty. Wymyślają wspólne wycieczki, wypady do kina, kołyszą do snu i zawsze są niezwykle kochani i cierpliwi. Znajdują czas na zabawę i chętnie pokazują zabawy z własnej przeszłości.

Nie leć balonem i nie płyń statkiem,
bo skarb jest blisko… to babcia z dziadkiem!
A każda babcia jest wyjątkowa,
raz zamyślona, raz rozrywkowa,
smutna, wesoła, bystra, zaspana,
nie ma znaczenia, bo jest kochana!

Linie na twarzy babuni”

Linie na twarzy babuni

Nie potrzeba dużej ilości tekstu, by stworzyć wzruszającą opowieść o babci i jej wspomnieniach, a także o akceptacji upływającego czasu.

W książce „Linie na twarzy babuni” przenosimy się do dnia urodzin babci. Wnuczka widzi, że na twarzy jej babci jest mnóstwo linii – zmarszczek. To sprawia, że babunia wydaje się smutna, zmartwiona, a może i trochę zdziwiona. Staruszka wyjaśnia, że każda linia kryje różne wspomnienia, które związane są z jej dzieciństwem, młodością, dorosłością. Opowiada dziewczynce o wydarzeniach z przeszłości, tych dobrych i trudniejszych, m.in. o tym, jak poznała dziadka, swoją wnuczkę, ale też o tym, jak musiała się pożegnać z bliskimi. Tym samym „Linie na twarzy babuni” stają się sentymentalną podróżą do przeszłości, która  z pewnością u dorosłego czytelnika przywoła wspomnienia o własnych babciach.

– Ej, to chyba nieprawda! Jak wspomnienia mogą się zmieścić w takich małych zmarszczkach?

Muszę sprawdzić, czy babcia mówi poważnie.

Lektura „Linii na twarzy babuni” pomoże nam w rozmowach z dziećmi na temat starzenia się. W mediach twarze są często sztucznie upiększane, a zmarszczki stają się tym, z czym trzeba walczyć. Jednak to naturalny etap starzenia, a starsi ludzie noszą w sobie wspaniałe opowieści, których warto posłuchać.

Niezłe ziółko”

Niezłe ziółko

Książka Barbary Kosmowskiej „Niezłe ziółko” dotyka tematu śmierci babci, więc nie jest łatwą lekturą. Porusza zagadnienie żałoby i radzenia sobie, kiedy odchodzą bliskie nam osoby.

Bohaterem historii jest Eryk, który bardzo kocha swoją babcię. Nie potrafi odnaleźć się wśród rówieśników, ale nie przeszkadza mu to, ponieważ spędza ze swoją Babcią Malutką wspaniały czas. Babcia zamieszkała ostatnio w jego domu, ponieważ jest bardzo chora. Jednak chłopiec o tym nie wie. Słucha wspaniałych opowieści babuni o życiu i o ziołach. A jest czego słuchać, bo babcia prowadziła bardzo barwne życie. Niestety Babcia Malutka umiera, a świat Eryka staje się tak przeraźliwie pusty.

Tej trudnej, ale pięknej opowieści o oswajaniu starości i śmierci towarzyszą mistrzowskie ilustracje Emilii Dziubak.

Nasze babcie. Krótki przewodnik”

Nasze babcie. Krótki przewodnik

Świat babć jest fascynujący! Jeśli jeszcze o tym nie wiesz, to z pewnością przekonasz się po lekturze książki „Nasze babcie. Krótki przewodnik”. To fantastyczna pozycja dla małych czytelników, w której znajdą m.in. informacje o tym, co znajduje się w środku każdej babci, przegląd fryzur babć oraz ciekawostki, które pozwalają lepiej zrozumieć babunie. Dowiedzą się także, jak wiele różnych rodzajów babć istnieje na świecie, np. babcia młodzieżówka, miejska babcia, SPA babcia, babcia leśna czy babcia pracująca.

Po przeczytaniu książki „Nasze babcie. Krótki przewodnik” każdy już będzie wiedział, że w duchu każda babcia na zawsze zostaje małą dziewczynką. Przeurocza i zabawna książka dla dzieci o babciach od Wydawnictwa Babaryba, którą zachwyci się każdy przedszkolak!

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować