Strona główna » “Brud. Cuchnąca historia higieny” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego 2022
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

“Brud. Cuchnąca historia higieny” z Nagrodą im. Ferdynanda Wspaniałego 2022

Brud. Cuchnąca historia higieny. Laureatem Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2022

W niedzielę 20 listopada 2022 roku na zakończeniu Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie poznaliśmy tegorocznego zwycięzcę Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego. Najlepszą książką dziecięcą 2021 roku została wybrana publikacja Piotra Sochy i Moniki Utnik-Strugały „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Tytuł ukazał się w zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.

Konkurs na najlepszą książkę dziecięcą 2021 roku

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego, która przyznaje tytuł najlepszej książki dziecięcej ubiegłego roku, na stałe wpisała się do corocznego kalendarza konkursów literackich. Od 2016 roku organizują ją KBF (Krakowskie Biuro Festiwalowe) i Festiwal Literatury dla Dzieci. Z kolei sponsorem nagrody pieniężnej w wysokości 20 tys. złotych i statuetki Ferdynanda Wspaniałego zaprojektowanej przez Stanisława Juszczaka jest Miasto Kraków oraz KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego za 2021 rok

Jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski, Szymon Kloska, Łukasz Dębski zdecydowało, że Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego za 2021 rok otrzymają Monika Utnik-Strugała (tekst) i Piotr Socha (ilustracje). Ich książka „Brud. Cuchnąca historia higieny” została więc uznana najlepszą książką ubiegłego roku dla dzieci w wieku 5-12 lat. Przypomnijmy, że w swojej ocenie jury zwraca uwagę na aktualność treści, promowane wartości i wzorce oraz ilustracje uzupełniające tekst.

Podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha nagrodę autorom wyróżnionej książki wręczyła dyrektora KBF Carolina Pietyra.

Nie znasz jeszcze bestsellerowej książki dla dzieci „Brud. Cuchnąca historia higieny”? To świetnie napisane i zilustrowane kompendium wiedzy o obyczajach, przesądach, odkryciach i wynalazkach związanych z brudem, higieną i medycyną kupisz TUTAJ.

Przy okazji zachęcamy do lektury innych naszych artykułów na temat książki Moniki Utnik-Strugały i Piotra Sochy. To w końcu nie pierwsza nagroda dla publikacji Wydawnictwa Dwie Siostry:

Kasia