Strona główna » Książki o wiośnie dla dzieci. 10 tytułów o najbardziej wyczekiwanej porze roku
Książki dla dzieci Polecenia

Książki o wiośnie dla dzieci. 10 tytułów o najbardziej wyczekiwanej porze roku

Nareszcie nadeszła wiosna, która powoli budzi nasze zmysły po długim zimowym letargu. To czas, gdy przyroda budzi się do życia. Pierwsze listki i kwiaty śmiało wypuszczają swoje pąki, a ptaki zachwycają swoim śpiewam już od świtu. Za oknem coraz częściej widać promienie słońca, które skłaniają nas do wyjścia na spacery i korzystania z uroków przyrody. Nic więc dziwnego, że wiosna inspiruje nie tylko artystów, ale również pisarzy, autorów książek dla najmłodszych. Książki o wiośnie dla dzieci to wspaniałe opowieści, które pozwalają maluchom zgłębiać tajemnice tej zachwycającej pory roku. W dzisiejszym artykule pragniemy podzielić się z Wami kilkoma wyjątkowymi propozycjami książek, które nie tylko wprowadzą Wasze dzieci w atmosferę wiosennych przeżyć, ale także dostarczą im mnóstwo radości i inspiracji do odkrywania świata wokół. Gotowi na wiosenne literackie podróże? Zapraszamy do lektury!

Myszonek wita wiosnę”

Myszonek wita wiosnę

Fińska seria o Myszonku i jego mamie od Wydawnictwa Frajda cieszy się w Polsce dużą popularnością. Do tej pory ukazało się już siedem tytułów, a najnowszy z nich „Myszonek wita wiosnę” pojawił się w księgarniach w marcu tego roku.

W obrazkowej książeczce „Myszonek wita wiosnę” autorka, Riikka Jäntti, przybliża czytelnikowi czas przygotowań do Wielkanocy. Mama Myszonka szykuje dom do Świąt – wkłada do wazonu gałązki brzozy, sadzi rzeżuchę, szykuje czekoladowe jajko z niespodzianką. Myszonek tymczasem obserwuje pierwsze oznaki wiosny. Dzieją się też smutne rzeczy – Dziadek Mysz trafia do szpitala.

Wiosna w Jeżynowym Grodzie”

Wiosna w Jeżynowym Grodzie

Pozostając w temacie myszek, od razu polecimy cudownie napisany i zilustrowany „Jeżynowy Gród”, czyli klasykę literatury dziecięcej. Autorką tego ponadczasowego bestsellera jest brytyjska pisarka, Jill Barklem. Seria o myszkach „Brambly Hedge” była wydawana od 1980 roku.

Dość gruba książka dla dzieci Jill Barklem ukazała się po raz pierwszy w polskim przekładzie w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Znak Emotikon. Od tego czasu doczekała się kilku dodruków, a na wiosnę 2024 roku wydawnictwo zaczęło wydawać „Jeżynowy Gród” w postaci książeczek dotyczących pór roku. W pierwszej kolejności – wiosna.

Zgodnie z aktualną porą roku w księgarniach możemy już kupić „Wiosnę w Jeżynowym Grodzie”. W tej niewielkiej objętościowo książeczce liczącej 32 strony przeczytamy o dniu urodzin Fredzia. Niesforny myszorek nie może spać, bo dziś jest jego święto. Myszki z Jeżynowego Grodu szykują dla niego przyjęcie-niespodziankę. By zorganizować piknik na trawie nad brzegiem strumyka, każdy przyniesie coś pysznego. Będzie herbatka z liści jeżyn, jagodowy pudding, pierwiosnkowe ciasteczka, a nawet wino z płatków róż. Ale gdzie się podział urodzinowy tort?

Niuniuś i wiosna”

Niuniuś i wiosna

Niuniuś to mały słodki prosiaczek, o którego przygodach możemy przeczytać już w kilku książeczkach autorstwa Agi Nuckowski. Jedna z nich dotyczy właśnie wiosny.

Niuniuś mieszka z mamą i tatą w domu z ogrodem. Jak to dziecko, przeżywa wiele zwyczajno-niezwyczajnych rzeczy. A teraz właśnie nadeszła wyczekiwana wiosna. Mała świnka obserwuje pierwsze prace w warzywniku rodziców, pawia, który gubi pióro i mamę, która je na niby wiosenną zupę z błota.

Wiosna na ulicy Czereśniowej”

Wiosna na ulicy Czereśniowej

Być może książka o wiośnie bardzo oczywista, ale musieliśmy wspomnieć o takim klasyku. Mimo że minęło sporo lat od premiery całokartonowych obrazkowych książek o mieszkańcach najsłynniejszej ulicy w literaturze dziecięcej autorstwa Rotraut Susanne Berner, to jednak wciąż, gdy nadchodzi wiosna, sprzedaż „Wiosny na ulicy Czereśniowej” pnie się w górę.

Czym zachwyca ta książeczka dla dzieci o wiośnie? Na każdej stronie znajduje się pełna szczegółów ilustracja z postaciami-mieszkańcami ulicy Czereśniowej. Każda rozkładówka to inny fragment uroczego miasta, też inna pora dnia, ale bohaterowie wciąż pozostają ci sami. Dzieciom sprawia mnóstwo frajdy wypatrywanie znanych twarzy i snucie opowieści o ich dniu.

Flamaster wodny. Witaj, wiosno!”

Flamaster wodny. Witaj wiosno!

Seria „Flamaster wodny” od Wydawnictwa Wilga to wspaniała propozycja na zagospodarowanie czasu dla malucha w domu czy podczas odpoczynku na ławce podczas spacerów. Co prawda „Flamaster wodny. Witaj, wiosno!” nie jest książką do czytania, a do malowania. Znajdziemy w niej prześliczne wiosenne ilustracje i fragmenty, które dopiero można odkryć po użyciu flamastra wypełnionego wodą. Radość z malowania gwarantowana. I jaka satysfakcja, że nie wychodzi się za linie!

Co ważne, to książeczka wielokrotnego użytku. Gdy pomalowane wodnym flamastrem strony wyschną, można pomalować je jeszcze wiele, wiele razy.

Pierwsze nuty wiosny”

Pierwsze nuty wiosny

To cudownie ilustrowana książka dla dzieci o wiośnie od Wydawnictwa Dwukropek. Poznajemy w niej leśnych muzykantów, którzy szykują się na wiosenny koncert.

Borsuczka Buczka postanawia spróbować swoich sił w zespole w grze na makówkach i grzybie (leśna perkusja) i udaje się na przesłuchanie. Niestety pan dyrygent Łoś nie docenia talentu borsuczki i ta smutna odchodzi z próby. Na szczęście wkrótce spotyka inne hałaśliwe zwierzątka, z którymi udaje się jej przywołać wiosnę.

Każdy jest cudem”

Każdy jest cudem

To książka trochę o budzącej się do życia wiosną przyrodzie, a trochę o docenianiu różnorodności i wyjątkowości każdej istoty.

Bohaterami picturebooka „Każdy jest cudem” jest żaba i mysz. Żaba ma dość stawu, w którym mieszka i trochę siebie samej. Za sprawą napotkanej myszy, z którą wyrusza na wędrówkę i która staje się jej przyjaciółką, zauważa, jaki piękny jest świat wokół niej. Zaczyna doceniać nawet swój staw i samą siebie.

Tę książkę ze względu na przesłanie warto czytać nie tylko wiosną. Chociaż musimy przyznać, że ilustracje w „Każdy jest cudem” wyjątkowo oddają ducha wiosny. Jest pełno świeżej zieleni, błękitu nieba i zachwycających kolorów kwitnących kwiatów.

Kicia Kocia. Wiosna”

Kicia Kocia. Wiosna!

Na wiosnę nie mogło zabraknąć ulubionej bohaterki książkowej przedszkolaków. Kicia Kocia poznaje wiele miejsc, doświadcza wiele przygód i oczywiście wyrusza też na wiosenny spacer.

W książeczce „Kicia Kocia. Wiosna” mała kotka wybiera się z mamą do parku, by zobaczyć pierwsze oznaki wiosny. Na drzewach są już pąki, a wśród trawy pojawiają się pierwsze kwiatki. Podczas spaceru Kicia Kocia spotyka Packa z mamą. Przyjaciele wspólnie obserwują, co zmieniło się w parku, a nawet znajdują chore zwierzątko, któremu pomagają.

Wiosna w Bullerbyn”

Wiosna w Bullerbyn

Jeśli kochasz twórczość Astrid Lindgren, koniecznie sięgnij na wiosnę po „Wiosnę w Bullerbyn”. Lisa, Lasse, Bosse, Olle, Britta i Anna uwielbiają tę porę roku, ponieważ mogą znów spędzać mnóstwo czasu na dworze. Co robią? Chodzą po płocie, skaczą po kałużach, ujeżdżają byka, a nawet dają nura do strumienia. Tymczasem najmłodsza Kerstin zbiera kwiatki z ogródka mamy. Za to wieczorami wiosną wszyscy razem mogą palić stare liście i urządzać tańce wokół ogniska.

„Wiosna w Bullerbyn” to idealna propozycja na wiosnę, jeśli masz ochotę pokazać swojemu dziecku zabawy z dawnych lat i życie, które zdecydowanie pod względem aktywności nie przypomina współczesnych czasów.

Żubr Pompik. Zapach wiosny”

Żubr Pompik. Zapach wiosny

Wiosna zawitała również do puszczy z książeczek Tomasza Samojlika. Ciekawy świata, sympatyczny żubr Pompik i jego mała siostra Polinka odkrywają więc pierwsze oznaki nowej pory roku. Poznają także nowych przyjaciół.

Jak przystało na książki dla dzieci Tomasza Samojlika, znanego polskiego biologa i popularyzatora przyrody, w części przygód Żubra Pompika „Zapach wiosny” nie zabrakło ciekawostek na temat życia zwierząt w lesie. To świetna lektura dla małych miłośników lasu! Przy okazji czytania maluch będzie uczył się również tolerancji i szacunku dla przyrody.

Kasia