Strona główna » Włoskie wydanie „Widziałem pięknego dzięcioła” z Nagrodą Specjalną Jury Premio Andersen 2022
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Włoskie wydanie „Widziałem pięknego dzięcioła” z Nagrodą Specjalną Jury Premio Andersen 2022

Widziałem pięknego dzięcioła

Książka dla dzieci o wojnie „Widziałem pięknego dzięcioła” przyjęła się wspaniale nie tylko w Polsce. Już w marcu wspominaliśmy o nominacji do Nagrody PREMIO ORBIL 2022 organizowanej przez stowarzyszenie niezależnych księgarni dziecięcych Librerie Indipendenti Per Ragazzi. Nie musieliśmy jednak długo czekać na kolejne wyróżnienia. W tym tygodniu doszły nas słuchy, że włoskie wydanie książki Michała Skibińskiego otrzymało Nagrodę Specjalną Jury Premio Andersen 2022.

Bez wątpienia nie ma takiej drugiej publikacji o wojnie dla dzieci jak „Widziałem pięknego dzięcioła”. Tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry w 2019 roku i szybko zainteresowały się nim również zagraniczni wydawcy. Włoski przekład zatytułowany „Ho visto un bellissimo picchio” (tłum. Silvia Mercurio, wydawnictwo Einaudi Ragazzi) znalazł się wśród nominacji do Premio Orbil 2022. Natomiast teraz zdobył Nagrodę Specjalną Jury Premio Andersen 2022! Musicie wiedzieć, że ta włoska nagroda literacka to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień branżowych na świecie. Przyznaje je wpływowy miesięcznik „Andersen – Il mondo dell’infanzia”, który zajmuje się tematem literatury oraz ilustracji dla dzieci.

Za zachwycający i poruszający projekt wydawniczy, któremu udało się przełożyć stare zapiski z dzieciństwa na współczesny i uniwersalny język ilustracji; za intensywność odtworzenia – na dziś i na każdy czas naznaczony konfliktami – dziecięcego spojrzenia na wydarzenia historyczne oraz ukazanie, jak wojna wpływa na dzieciństwo i głęboko je zaburza; za całościową równowagę tego dzieła i trafność tworzących je elementów: tekstu dziennika, ilustracji, układu graficznego, wyborów przekładowych, opracowania redakcyjnego.

– werdykt jury konkursu

Laureaci konkursu Premio Andersen 2022 otrzymają nagrody podczas ceremonii, która odbędzie się 28 maja w Palazzo Ducal w Genui.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować