Strona główna » Książki, które warto czytać 5-latkom
Książki dla dzieci Polecenia

Książki, które warto czytać 5-latkom

Próbujesz nadążać za swoim dzieckiem, ale nie wiesz, jakie książki będą dla niego najlepsze? Nic dziwnego – w księgarniach możemy trafić na tak wiele propozycji, że trudno wybrać zaledwie kilka. Dobra wiadomość jest taka, że czytać możecie codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Pokaż maluchowi, że literatura to świetna zabawa! Wiedzą o tym nie tylko dorośli, ale i autorzy książek, którzy starają się stworzyć najciekawsze historie.

Książki dla 5-latków

Czasem trudno nadążyć za wciąż rosnącą pociechą. Zadaje coraz więcej pytań, coraz więcej wie i nieraz nas zaskakuje. Jednak to właśnie naszym rodzicielskim obowiązkiem jest poznanie dziecka ze światem i nauczenie go, czym są emocje. W takich sytuacjach książki stają się niezastąpione. Proste historie działają na wyobraźnię, a barwni bohaterowie wciągają w wir wydarzeń. Pozornie banalne książeczki potrafią rozbudzić empatię i przynieść wiele odpowiedzi. Dlatego mamy dla Was kilka różnych propozycji. To opcje, które szkoda byłoby pominąć…

Mały ekolog. Akademia przyjaciela przyrody

„Mały ekolog. Akademia przyjaciela przyrody” od Wydawnictwa Aksjomat rewelacyjnie wpisuje się w potrzeby i dylematy współczesnego świata. Nieraz dorośli łapią się za głowę i zastanawiają, gdzie zanieść zużyte baterie lub w którym pojemniku powinna się znaleźć puszka po napoju. Przyznaj, że i Ty miewasz czasem chwile zawahania. Niestety nas, dorosłych, kilkadziesiąt lat temu nikt nie uczył ekologii i nie mówił o smogu czy recyklingu.

Świat się zmienił, a my musimy za nim nadążyć. Warto, byśmy w tę podróż zabrali też swoje dzieci. Jeśli pięciolatek dowie się, dlaczego powinien segregować śmieci i czemu oszczędzanie wody jest ważne, będzie mu łatwiej. Coś, co dla jednych jest świadomą decyzją, dla niego będzie czymś oczywistym i naturalnym. Ewa Tadrowska stworzyła rewelacyjną książeczkę, która zachwyca barwnymi ilustracjami i prostymi, ale życiowymi sytuacjami. To dobry moment, by poczytać ją swojemu dziecku.

Co zrobi Frania? Życzliwość

Książki, które rozbudzają inteligencję emocjonalną to istny cud! Nie tak łatwo wyjaśnić dziecku czym jest zazdrość, gniew czy życzliwość. O wiele prościej pokazać, opowiadając czyjąś historię. Łatwiej maluchowi wyobrazić sobie sytuację i własne emocje. Dlatego takie książki to skarb współczesnej literatury.

„Co zrobi Frania? Życzliwość” od Barbary Supeł to wspaniała i ciepła pozycja, która opowiada o przygodach Frani i jej codziennych sytuacjach. Mały czytelnik-słuchacz może oglądać ilustracje i widzieć bohaterkę. Jednocześnie my czytając opowiadamy o emocjach i pokazujemy, czym jest życzliwość i jak bardzo jest ważna. Piękna, ciepła i empatyczna książka, którą po prostu żal pominąć.

Co to jest szkoła?

Luna Tartolini przychodzi do nas z książką, która może oswoić dziecko z nową sytuacją. Pierwsze chwile w szkole budzą zwykle lęk. Dzieci boją się, że nie polubią ich inni uczniowie, nie będą wiedzieli co zrobić lub w jaki sposób się zachować. I dlatego my jako dorośli musimy ich w tym wspierać! To, co znane staje się mniej stresujące.

Propozycja do Wydawnictwa Tako oprowadza dzieci po szkolnych salach i pokazuje, że szkoła to miejsce przyjaźni, zabawy, nauki i wspaniałych nauczycieli. Dzięki niej już wcześniej możemy przygotować malucha na zmiany i sprawić, że to, co jednych stresuje dla innych staje się wyczekanym wydarzeniem! Książeczki, które opisują świat to rewelacyjna opcja dla bardziej strachliwych i wstydliwych maluchów, które potrzebują więcej czasu, by oswoić się z nową sytuacją.

Pytalski

Klasyka broni się na wszelkie sposoby. Choć Jan Brzechwa już dawno odszedł, jego książki pozostały z nami. I to wspaniałe, że możemy sięgać po różną literaturę. Gdy jednego razu pokażesz dziecku kino czy sklep, innym razem zabierzesz go razem z Kicią Kocią na przygody, a jeszcze kolejnego sięgniesz po wierszyki. I to cieszy dziecięcą wrażliwość!

Pokaż maluchowi, że można zakochać się w prostych opowiastkach. Czytaj je, pozwól dziecku osłuchać się z nowymi słowami i pokaż mu, że przy książkach można się bawić, śpiewać i śmiać.

Książki na każdy dzień

Książek dla dzieci jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić i przeczytać. Codziennie powstają nowe, a my jakoś musimy dogrzebać się do tych, które ostatecznie kupimy. Dlatego warto kierować się podpowiedziami w księgarniach. Sprawdzaj, które książeczki są przeznaczone dla Twojego malucha (w końcu 2-latek będzie zainteresowany czym innym, niż 8-latek!). Jeśli nie masz pomysłu na dobrą lekturę, mnóstwo inspiracji znajdziesz tutaj.

A jeśli zainteresowały Cię nasze propozycje, możesz je tu kupić:

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować