Strona główna » “Odpowiedz mi! Nowe pytania”. Książka, która pomoże Ci w rozmowach z dziećmi na intymne tematy
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

“Odpowiedz mi! Nowe pytania”. Książka, która pomoże Ci w rozmowach z dziećmi na intymne tematy

Katharina von der Gathen powraca z kolejną książką, w której wyjaśnia dzieciom zagadnienia dotyczące seksualności. Jej pierwsza książka „Odpowiedz mi! Dzieci pytają o intymne sprawy” okazały się wielkim sukcesem wydawniczym. Chociaż pojawiały się również głosy sprzeciwu wobec takiej publikacji dla dziecięcego czytelnika. Tematy dotyczące seksualności są bardzo delikatne, a dodatkowo szczególnie w Polsce mamy zwyczaj zamiatania tego aspektu życia pod dywan. Na szczęście powoli zaczyna się to zmieniać. Kto więc czekał na kontynuację edukacyjnej lektury, z pewnością ucieszy się z informacji, że „Odpowiedz mi! Nowe pytania. Dzieci znów pytają o intymne sprawy” ukaże się 31 stycznia 2024 roku.

Odpowiedz mi! Nowe pytania”, czyli intymne sprawy raz jeszcze

 Odpowiedz mi! Nowe pytania

Tym, co wyróżnia serię książek „Odpowiedz mi!”, jest jej forma. Otóż niemiecka edukatorka seksualna, Katharina von der Gathen, podczas warsztatów, które prowadziła w szkołach podstawowych, zbierała od dzieci pytania. Zastanawiała się, jakie sprawy dotyczące seksualności chodzą im po głowach, ale może nie mają odwagi, a może nie mają kogo o nie zapytać. Tym sposobem powstał zbiór dziecięcych pytań na najbardziej intymne tematy, a autorka odpowiada na nie rzetelnie, chociaż wciąż z dużym poczuciem humoru i wrażliwością dostosowaną do wieku odbiorców. Dodatkowo Anke Kuhl uzupełniła omawiane zagadnienia zabawnymi ilustracjami, które rozładowują atmosferę. Młody czytelnik nie dostaje więc nudnej encyklopedii na temat seksualności, ale pomysłowo wydaną książkę, która pomoże mu rozwiać różne wątpliwości zarówno w zakresie zmian ciała podczas dojrzewania, jak i bliskich, intymnych relacji.

Co tym razem czeka nas w drugiej części, czyli książce „Odpowiedz mi! Nowe pytania”? Nie zmienił się oczywiście temat publikacji, ale znajdziemy w niej nowe zagadnienia. Oto przykładowe pytania:

 • Czy najgrubsza kobieta na świecie znalazła miłość?
 • Jak to jest się całować?
 • Co mam zrobić, jeśli ktoś jest we mnie zakochany, ale ja w nim nie?
 • Co znaczy DZIEWICA?
 • Czy plemniki umierają w ciele kobiety?
 • W jaki sposób ludzie dowiedzieli się, że dzieci biorą się z seksu?
 • Czy w okresie dojrzewania można chodzić na basen?
 • Co pomaga na nieszczęśliwą miłość?
 • Czy dziewczyna, która ma już okres, musi od razu uprawiać seks?
 • Czy w czasach rycerzy ludzie też mieli pryszcze w okresie dojrzewania?
 • Czy to boli, gdy ma się wytrysk?
 • Co jest złego w dojrzewaniu?
 • Jakie brzydkie słowo jest najpopularniejsze?

Odpowiedz mi! Nowe pytania Odpowiedz mi! Nowe pytania Odpowiedz mi! Nowe pytania

Polskie wydanie książki „Odpowiedz mi! Nowe pytania”

Niezwykle ciekawy jest proces powstawania polskiego wydania książki „Odpowiedz mi! Nowe pytania!”. Otóż na swoim profilu na Facebooku Wydawnictwo Dwie Siostry poprosiło swoich obserwatorów o pomoc w publikacji. Nietypowe ogłoszenie brzmiało:

Na kafelkach obok znajdziecie kilkadziesiąt pytań, które znajdą się w nowej książce.

Jeśli chcecie, by odręczne pismo Waszego dziecka też tam trafiło, poproście swoje dzieciaki o przepisanie kilku z nich i wyślijcie do nas skan.

Jako że to materiał do książki, obowiązują wymogi techniczne:

Prosimy o autentyczne dziecięce pismo.

Każde pytanie musi być napisane na oddzielnej karteczce.

Pisać można nie tylko długopisem, ale też np. ołówkiem, kredką, flamastrem.

Karteczki powinny być białe, w formacie ok. 7 x 10 cm, najlepiej trochę pogniecione lub poskładane (tak jak na przykładzie a zdjęciu obok).

To znaczy, że kartki z pytaniami, które znajdziemy w książce „Odpowiedz mi! Nowe pytania” nie są sztucznie wygenerowane, ale faktycznie w procesie ich powstania brały udział polskie dzieci. Dlaczego akurat tak? W niemiecki, oryginalnym wydaniu znalazły się skany autentycznych karteczek z warsztatów Kathariny von der Gathen, czyli pytania były napisane w języku niemieckim.

Na koniec zaznaczamy, że książka „Odpowiedz mi! Nowe pytania” adresowana jest do dzieci w wieku 10+. Warto jednak samemu wcześniej zapoznać się z publikacją, by ocenić, na ile poruszane zagadnienia są adekwatne do poziomu rozwoju naszej pociechy.

Kasia