W kwietniu nakładem Wydawnictwa Otwarte ukazała się druga książka Marianny Gierszewskiej. „Początek wszystkiego” to niezwykle szczera i poruszająca publikacja, dzięki której autorka pokazuje jak to, czego doświadczamy przed narodzinami, w trakcie życia płodowego, wpływa na to, kim jesteśmy jako dorośli. Jest to więc bez wątpienia książka dla każdego, kto nie boi się dotykać trudnych tematów, szukać w przeszłości odpowiedzi na bolesne pytania i jest gotowy na bardziej świadome życie.
„Początek wszystkiego” – bo początek ma znaczenie
Z pewnością nie jest powszechnie uznawane, że w kształtowaniu tego, jacy jesteśmy w dzieciństwie, w wieku nastoletnim i dorosłości, znaczenie ma życie prenatalne. To nie tylko okres niemowlęctwa i wczesnego dzieciństwa ma kluczowe znaczenie dla naszego rozwoju. Już na bardzo wczesnym etapie, kiedy jesteśmy w brzuchu mamy, możemy doświadczyć traumy. Powstaje też wtedy baza dla naszego poczucia bezpieczeństwa, przynależności, odbioru siebie i środowiska.
Jeśli chcemy szukać odpowiedzi na pytania, dlaczego w taki sposób myślimy o sobie (np. jako o osobie niekompetentnej/ niewartej uwagi, miłości, zawsze porzucanej) i w taki sposób odbieramy świat (np. jako zagrażający), dlaczego podejmujemy tak destrukcyjne dla nas decyzje i dlaczego chorujemy, powinniśmy sięgnąć do samego początku. Wielu z nas nie zdaje też sobie sprawy, że nasze dorosłe intymne relacje wyglądają w określony sposób z powodu traum, których doświadczyliśmy w pierwotnych relacjach bliskościowych.
Jako dorośli powinniśmy dowiedzieć się:
– jakie emocje przeżywała mama w trakcie ciąży?
– czy mierzyła się z czymś trudnym (kryzysy, depresja)?
– czy poród był trudny?
– czy było zagrożenie aborcją?
– czy po narodzinach byliśmy odseparowani od rodziców?
– czy byliśmy karmieni piersią?
Marianna Gierszewska szczerze o korzeniach traumy
W książce „Początek wszystkiego” autorka przytacza m.in. własną historię i szczerze pisze o domu rodzinnym, najwcześniejszych relacjach z rodzicami i dziadkami, dzięki czemu czytelnikom łatwiej zrozumieć omawiane zagadnienia. Aby poznać historię Marianny Gierwszewskiej warto również sięgnąć po jej pierwszą książkę „Być tak naprawdę”, która nie schodziła z listy bestsellerów jeszcze kilkanaście miesięcy po premierze.
Dla tych, którzy nie znają autorki i nie są zaznajomieni z jej działalnością, wyjaśnię, że Marianna Gierwszewska w 2016 roku przeszła ratującą życie operację polegającą na usunięciu całego jelita grubego. Od tego czasu jest stomiczką. Pracuje jako coach kognitywny i praktyk ustawień systemowych. Prowadzi podcast „Tak właśnie mam”. Otworzyła również w Warszawie przestrzeń terapeutyczną Ajoni i jest twórczynią platformy warsztatowo-rozwojowej Okolice Ciała. Swój warsztat pracy terapeutycznej szkoli u Gabora Mate („Kiedy ciało mówi nie”, „Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze”).
W „Początku wszystkiego” autorka nie ogranicza się jedynie do opisu własnej historii. Przywołuje również wspomnienia i doświadczenia osób z warsztatów ustawień systemowych. W ostatniej części książki załącza też rozmowy z terapeutkami – Heleną Orzechowską i Anną Grek-Boroń.
„Początek wszystkiego” – kampania promująca książkę Marianny Gierszewskiej
Premierze najnowszej książki Marianny Gierszewskiej towarzyszy kampania z udziałem Kariny Szóstak, Ewy Starzyńskiej, Olgi Kalickiej, Lary Gessler, Aleksandry Domańskiej, Sylwii Luks, Izy Dembińskiej, Alicji Sobczak, Uli Sherlock, Klaudii Morawskiej, Marii Konarowskiej i oczywiście samej autorki.
W oficjalnych spotach, które można obejrzeć na kanale YouTube Okolic Ciała, uczestniczki kampanii opowiadają szczerze o domach rodzinnych, swojej drodze do macierzyństwa, doświadczeniach ciąży i narodzinach swoich dzieci.
„Początek wszystkiego” – akcja społeczna #pamiętnikpoczątku
Wraz z premierą książki „Początek wszystkiego” ruszyła akcja #pamiętnikpoczątku, której towarzyszy hasło „Początki mają znaczenie… Jaki był Twój?”. Jej celem jest szerzenie świadomości na temat wpływu okresu prenatalnego, okołoporodowego i wczesnodziecięcego na życie dorosłe. Marianna Gierszewskiego zachęca, by mówić otwarcie o tych trudnych doświadczeniach z dzieciństwa i z macierzyństwa. Narodziny i bycie dzieckiem dotyczą w końcu każdego z nas. Zawsze od strony bycia dzieckiem naszych rodziców, a dla niektórych również od strony bycia rodzicem swoich dzieci.
W ramach społecznej akcji powstała strona Pamiętnik Początku, na której można podzielić się anonimowo swoim doświadczeniem. Jeśli zdecydujesz się opowiedzieć swoją historię, możesz wybrać jedną z dwóch opcji:
– „ja, dziecko mojej mamy”,
– „ja, mama mojego dziecka”.
Autorka zapowiedziała, że w dodruku książki „Początek wszystkiego” ukaże się dodatkowy rozdział z wybranymi historiami zamieszczonymi w ramach akcji #pamiętnikpoczątku.
Książkę “Początek wszystkiego. Jak to, czego doświadczamy przed narodzinami i w ich trakcie, wpływa na nasze” znajdziesz tutaj.
Skomentuj