Strona główna » Książki na ferie zimowe
Książki dla dzieci Polecenia

Książki na ferie zimowe

Książki na ferie zimowe

Ferie zimowe są dla wszystkich czasem zasłużonego wypoczynku. Choć na dworze nadal mróz, to nie trzeba wcale spędzić przerwy zimowej przed ekranem telewizora albo komputera. Lektura przyjemnej książki może być miłą odmianą od nauki i dobrą formą odpoczynku. Dotyczy to zwłaszcza najmłodszego pokolenia, które nie pamięta już świata bez technologii. Jeśli więc szukasz książkowych inspiracji dla dziecka, przy których świetnie będzie się bawić cała rodzina, to zapraszamy do przyjrzenia się naszym poleceniom.

Przetrwać w górach. Książka i gra w jednym”

Przetrwać w górach

„Przetrwać w górach” to gra z wyborami w formie książki. Dzięki wielu dostępnym opcjom, czytelnik-gracz jest w stanie współtworzyć aż 25 wersji różnych fabuł. Uczestnik tej książkowej zabawy staje się bohaterem książki, który przeżył katastrofę lotniczą w wysokich Alpach i na drodze do przetrwania czeka go wiele wyzwań i przygód. Do publikacji dołączony jest spinner przetrwania – małe urządzenie, przypominające kompas, które umieścić trzeba w odpowiednim miejscu na stronie, zakręcić i kierować się wylosowaną wskazówką.

Kleks. Nowy początek”

Kleks. Nowy początek

Każdy zapewne zna „Akademię pana Kleksa”, zarówno w literackim pierwowzorze, jak i słynną adaptację z Piotrem Fronczewskim w roli głównej. W 2023 roku „Akademię pana Kleksa” uwspółcześniono w nowej ekranizacji, w której pana Kleksa zagrał Tomasz Kot. Zamiast Adasia Niezgódki główną bohaterką opowieści stała się Ada Niezgódka, a w słynnej akademii uczą się już nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki. Na podstawie filmu Macieja Kawulskiego powstała książka „Kleks. Nowy początek”. Ada będzie musiała sprostać wielkiemu wyzwaniu, aby ochronić swoich przyjaciół przed niebezpieczeństwem – czy da sobie radę? Z pomocą przyjdzie jej ekscentryczny, niezmiennie inspirujący, ulubiony nauczyciel wszystkich dzieci – profesor Ambroży Kleks.

Lightfall. Tom I” i Lightfall. Tom II”

Lightfall 1 Lightfall 2

“Lightfall” to cykl książek obrazkowych z gatunku fantasy. Główni bohaterowie – Bea i Cad – żyją w magicznej krainie zwanej Irpą. Cad jest przedstawicielem rasy, którą uważa się w Irpie za wymarłą. W odszukaniu rodziny może pomóc mu jedynie dziadek Bei – potężny świniomag, który jednak zaginął w tajemniczych okolicznościach. Czy bohaterom uda się go odnaleźć, zanim mroczne siły zapanują nad Irpą?

W drugim tomie opowieści kłopoty bohaterów wcale się nie kończą. Sprawa okazuje się być jeszcze bardziej zawiła, gdy Bea i Cad szukają pomocy u ducha wody Lorgona, który posiada tajemnicę pradawnej mądrości. Wartka akcja obu tomów „Lightfall” nie zawiedzie miłośników fantastyki przygodowej, a barwne, pełne szczegółów ilustracje pobudzą wyobraźnię każdego czytelnika.

Książka kucharska Mikołajka”

Książka kucharska Mikołajka

„Mikołajek” to cykl książek René Goscinnego, który zajmuje i bawi zarówno młodszych, jak i starszych. W „Książce kucharskiej Mikołajka” znajdziesz przepisy na potrawy inspirowane książkowymi opowieściami. W publikacji zawarto przepisy na tort czekoladowy szykowany na przyjazd Buni, maminy placek truskawkowy, trzypiętrową kanapkę Alcesta i wiele, wiele innych pyszności ze świata „Mikołajka”. Całość podzielona jest na odpowiednie kategorie: dania główne, desery, przekąski, pomysły na piknik itp., a każdy przepis opatrzony jest dokładną instrukcją, listą potrzebnych do jego wykonania składników i sprzętów oraz informacją, na jaką liczbę osób został przewidziany.

Ronja, córka zbójnika”

Ronja, córka zbójnika

Kolejna pozycja na naszej liście wyszła spod pióra Astrid Lindgren, sławnej pisarki książek dla dzieci, znanej przede wszystkim dzięki „Dzieciom z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszance”. „Ronja, córka zbójnika” to wzruszająca opowieść o Ronji i Birku, dzieciach z dwóch walczących ze sobą band zbójeckich. Książka opowiada o tym, jak pełna uprzedzeń niechęć zmienia się w przyjaźń, a także o tym, jak wielka moc jednoczenia ludzi wypływa z miłości.

Świetne pisarstwo Lindgren wsparte zostało ilustracjami japońskiego projektanta, grafika i reżysera animacji Katsuyi Kondō. Wykonał on animację do japońskiego serialu na podstawie książki „Ronja, córka zbójnika” z 2014 roku, realizowanego przez słynne Studio Ghibli.

Martynka. Księga przygód”

Martynka. Księga przygód

Książki z serii „Martynka” pamiętać może wielu rodziców. Tworzone przez Gilberta Delahaye’a oraz Marcela Marliera opowieści o życiu tytułowej Martynki przeszły już do klasyki literatury dziecięcej. Co właściwie tak nas w nich przyciąga? Martynka to zwykła dziewczynka, która w każdym z opowiadań przeżywa swoją codzienność. Książki pozwalają młodemu czytelnikowi dobrze wczuć się w bohaterkę i dostrzec, jak każda codzienna sprawa może stać się okazją do nauki, zabawy i przygody.

W zbiorze „Martynka. Księga przygód” znaleźć można m.in. tytuły:

  • „Martynka w krainie baśni”,
  • „Martynka i wróbelek”,
  • „Martynka i przygody od środy”,
  • „Martynka i 40 kuchcików”,
  • „Martynka w krainie jezior”,
  • „Martynka i arka Noego”,
  • „Martynka i pies na medal”,
  • „Martynka i kucyk”,
  • „Martynka i kłopoty z bratem”.

Każda opowiastka o Martynce kończy się happy endem, a z zabawnych perypetii fabularnych zawsze wynika jakiś morał.

Nowe opowieści z Doliny Muminków” i Więcej przygód w Dolinie Muminków”

Nowe opowieści z Doliny Muminków Więcej przygód w Dolinie Muminków

Zbiory „Nowe opowieści z Doliny Muminków” i „Więcej przygód w Dolinie Muminków” inspirowane są opowiadaniami Tove Jansson. Fińska pisarka stworzyła jedne z najbardziej ikonicznych postaci literackich, jakimi są zarówno Muminki, jak i żyjący w ich Dolinie Włóczykij, Mała Mi oraz przerażająca Buka.

W tomie „Nowe opowieści z Doliny Muminków” znajdziemy cztery niepublikowane wcześniej w Polsce opowiadania: „Morska wyprawa Muminka”, „Muminek i pierwszy śnieg”, „Muminek i ostatni smok” oraz „Topik i Topcia przybywają do Doliny Muminków”.

W zbiorze „Więcej przygód w Dolinie Muminków” przeczytać można z kolei o spotkaniu Muminków z niewidzialnym dzieckiem, o niezwykłym zaginięciu i śledztwie, a także – w sam raz na ferie – o zimowych zwyczajach Muminków. Zarówno historie pisane przez Tove Jansson, jak i inspirowane nimi dodatki ubierają w płaszcz fikcji prawdziwe ludzkie doświadczenia i pomagają zrozumieć innych ludzi; w dzieciach kształtują empatię i wrażliwość, a dorosłym o nich przypominają.

Wielka księga zagadek i łamigłówek”

Wielka księga zagadek i łamigłówek

Kolejna pozycja na naszej liście, jak głosi tytuł, jest księgą pełną zagadek i łamigłówek, w której każdy znajdzie coś dla siebie… Labirynty, szukanie różnic, łączenie par, dobieranie pasujących elementów, rysowanie i kolorowanie, a także krzyżówki, łamigłówki logiczne i szyfry. Wszystkie te zadania podzielone są na trzy stopnie trudności. Twórcy polecają książkę dla dzieci powyżej 6 lat. Zakres tematyczny łamigłówek z książki wyznaczają rozdziały zatytułowane:

  • Zwierzaki,
  • Potwory i straszydła,
  • Piraci, Kosmici i astronauci,
  • Dinozaury,
  • Księżniczki i rycerze,
  • Detektywi,
  • Morza i oceany,
  • Pojazdy.

Wszystko to oprawione jest w piękną, inspirującą szatę graficzną.

Miasto Kotów” i Miasto Psów”

Miasto Kotów Miasto Psów

„Miasto Kotów” i „Miasto Psów” to książki Nikoli Kucharskiej – autorki książek i komiksów, ilustratorki i twórczyni gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Nikola Kucharska współpracuje również z zagranicznymi wydawcami, a w Polsce znana jest jako autorka nagrodzonej książki „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych” oraz nominowanej w konkursie PTWK Najpiękniejsza Książka Roku 2016 „Podróż dookoła świata. Północ–południe. Wschód–zachód”.

W książkach „Miasto Kotów” oraz „Miasto Psów” Kucharska tworzy pełne detali, klimatyczne światy. Ilustrowane wnętrza książek są nasycone szczegółami i zapraszają do gry w szukanie przedmiotów (na zasadzie znanej serii „Gdzie jest Wally?”), a także do zabawy w kocie i/lub psie zwyczaje.

Maria

“U mnie jest blisko z serca do papieru” - napisała Agnieszka Osiecka, a ja, jako jej wierna i oddana fanka, powtarzam te słowa za nią. Jestem miłośniczką słów i wszelkiego rodzaju konstelacji, które mogą z nich powstać. Studiując filmoznawstwo przekonałam się, że nie tylko sama sztuka jest czymś fascynującym, ale również - jeśli nie bardziej – nauka o niej. Spośród wszelkiego typu literatury najbardziej fascynuje mnie jej teoria, a zaraz potem filozofia i poezja. Mając trzynaście lat zapisałam w swoim pamiętniku: “wiem jedno, jestem uzależniona od pisania”. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wciąż notuję wszystko, co zauważę, podążając zgodnie za słowami Terry’ego Pratchetta, który stwierdził, że najlepsze pomysły kradnie się rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję. Jestem marzycielką i z natury chodzę z głową w chmurach, więc często zakładam życiową prozaiczność na swoje barki, żeby jej ciężar pomógł mi wrócić na ziemię. Z reguły jestem uważana za osobę towarzyską, ale mało kto dostrzega, że najswobodniej czuję się w obecności Davida Bowiego, Jamesa Barrie i Salvadora Dali. Gdy ludzie pytają mnie o sztukę, odpowiadam – to moja dobra przyjaciółka. W końcu nie raz uratowała mi życie...

Maria

“U mnie jest blisko z serca do papieru” - napisała Agnieszka Osiecka, a ja, jako jej wierna i oddana fanka, powtarzam te słowa za nią. Jestem miłośniczką słów i wszelkiego rodzaju konstelacji, które mogą z nich powstać. Studiując filmoznawstwo przekonałam się, że nie tylko sama sztuka jest czymś fascynującym, ale również - jeśli nie bardziej – nauka o niej. Spośród wszelkiego typu literatury najbardziej fascynuje mnie jej teoria, a zaraz potem filozofia i poezja. Mając trzynaście lat zapisałam w swoim pamiętniku: “wiem jedno, jestem uzależniona od pisania”. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wciąż notuję wszystko, co zauważę, podążając zgodnie za słowami Terry’ego Pratchetta, który stwierdził, że najlepsze pomysły kradnie się rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję. Jestem marzycielką i z natury chodzę z głową w chmurach, więc często zakładam życiową prozaiczność na swoje barki, żeby jej ciężar pomógł mi wrócić na ziemię. Z reguły jestem uważana za osobę towarzyską, ale mało kto dostrzega, że najswobodniej czuję się w obecności Davida Bowiego, Jamesa Barrie i Salvadora Dali. Gdy ludzie pytają mnie o sztukę, odpowiadam – to moja dobra przyjaciółka. W końcu nie raz uratowała mi życie...

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować