Z radością witasz wiosnę i ciepłe, a czasami wręcz upalne, letnie dni? Czy może raczej z utęsknieniem myślisz już o jesieni i zimie? Każdy z nas ma swoją ulubioną porę roku, co podyktowane jest tym, jak się czujemy przy określonej pogodzie i jakie aktywności preferujemy. Autorka bestsellerowego poradnika „Ciepło. Najprzytulniejszy poradnik osiędbania”, Nina Czarnecka, wzięła więc na warsztat z pozoru najbardziej lubiane pory roku. Jakie bolączki niesie wiosna i lato? Jakich elementów nie lubimy w tych ciepłych miesiącach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poradniku „Rześko. Najbardziej zmysłowy poradnik osiędbania”.
Poczuj się przyjemnie wiosną i latem z „Rześko”
Wiosna jest już w pełnym rozkwicie, a temperatury za oknem i coraz dłuższy dzień już dają znać, że wielkimi krokami zbliża się lato. Dla niektórych z nas najbliższe miesiące mogą być więc dużym wyzwaniem. Puchnące od upału nogi i nadmierne pocenie się, bóle głowy wywołane zmieniającym się ciśnieniem, alergie spowodowane pyleniem traw i drzew, ciągłe zmęczenie i frustracja. Znasz z doświadczenia te uprzykrzające życie objawy?
Jeśli są to częste dolegliwości, przez które musisz przechodzić wiosną i latem, zdecydowanie może Cię martwić nadchodzący czas. Na szczęście w książce „Rześko. Najbardziej zmysłowy poradnik osiędbania” Nina Czarnecka bierze na warsztat każdy miesiąc od marca do sierpnia. Autorka znana z bloga blimsien.com zajmuje się ajurwedą, czyli tradycyjną indyjską nauką medyczną, dlatego w poradniku znajdziesz ajurwedyjskie podejście do dbania o siebie. Nie musisz się jednak obawiać trudnego języka i przeładowania teorią, ponieważ Nina Czarnecka pokazuje praktyczne zastosowanie ajurwedy dostosowane do współczesnych czasów. Jak pisze:
Warto dodać, że książka jest wzbogacona niezwykle klimatycznymi zdjęciami, które wykonała Maia Sobczak („Qmam kaszę”, „Przepisy i inne namiętności”).
„Rześko” – ajurwedyjskie podejście do osiędbania wiosną i latem
Autorka w pierwszym rozdziale pisze o najważniejszych zasadach dotyczących ajurwedy. Przypomina podstawową wiedzę o doszach (vata, pitta, kapha), którą zawarła już w książce „Ciepło”. Jeśli więc nie czytałaś jej pierwszej książki, bez problemu możesz zacząć pracę z poradnikiem „Rześko”.
Kolejne rozdziały dotyczą już miesięcy od marca do sierpnia. Autorka charakteryzuje krótko każdy z nich – jak zmienia się przyroda? Jakie wyzwania stawiają przed osobami o konstytucji vata/pitta/kapha? Wypunktowuje również, jakie zadania czekają nas w danym miesiącu, np. w marcu ważne jest m.in. zadbanie o układ limfatyczny, wspieranie wątroby, dbanie o ciepło, porządki w domu i emocjach.
Poznasz konkretne praktyki ajurwedyjskie i rytuału, które pomogą Ci zadbać o organizm i poczuć się lepiej, m.in.:
– szczotkowanie ciała na sucho, które porusza limfę,
– skrobanie języka, aby pozbyć się ama,
– techniki świadomego oddychania,
– muditę (praktykę wywodzącą się z buddyzmu),
– wiparitakarani (praktyka wspierająca układ krążenia),
– brahmamuhurtę (rytuał wstawania przed świtem),
– kąpiel księżycową,
– praktykę Mauny, która pomaga przy przebodźcowaniu.
Dieta, która wspiera organizm wiosną i latem
Dbanie o zdrowie to również pilnowanie zdrowej diety. W książce „Rześko. Najbardziej zmysłowy poradnik osiędbania” nie zabrakło więc podrozdziałów dotyczących kuchni. Nina Czarnecka zwraca uwagę na konkretne produkty, zioła i przyprawy, które warto jeść, opisując, dlaczego są dobre dla zdrowia w konkretnym miesiącu i w jakich dolegliwościach mogą Ci pomóc. Proponuje również przepisy w stylu comfort food, które sprawdzą się na śniadanie, obiad czy kolację. Nauczysz się więc przyrządzać:
– szpinakowe naleśniki z sosem chrzanowym i pieczonymi warzywami,
– kitchari,
– cilbir,
– dutch baby z truskawkami i syropem z kwiatów z czarnego bzu,
– ugruntowujące kaszotto z kurkami.
W „Rześko” znajdziesz nie tylko przepisy na konkretne dania, ale także przepisy na zdrowe napoje:
– herbatkę z mniszka lekarskiego,
– tuaregę, czyli herbate z mięty na upały,
– cold brew z hibiskusa,
– naturalny napój izotoniczny,
– nawilżający napój arbuzowy,
– napar z liści pietruszki.
W kalendarzu już maj, więc jeśli czujesz, że najbliższe miesiące mogą być dla Ciebie trudne ze względu na upały i związane z nimi dolegliwości zdrowotne, albo masz ochotę zgłębić wiedzę o ajurwedyjskim podejściu do wiosny i lata, koniecznie sięgnij po książkę Niny Czarneckiej „Rześko. Najbardziej zmysłowy poradnik osiędbania”.
Skomentuj