Strona główna » „Skóra”, reportaż Curzia Malapartego z 1949 r., ponownie dostępny w księgarniach
Polecenia Reportaże Zapowiedzi i nowości

„Skóra”, reportaż Curzia Malapartego z 1949 r., ponownie dostępny w księgarniach

Skóra legendarne dzieło Curzio Malaparte

Mija 75 lat od pierwszego wydania „Skóry” Curzia Malapartego, a 26 lat od pierwszego polskiego jej wydania. Reportażysta opisał w niej wyzwolenie Neapolu i północnych Włoch. Przez wiele lat książka pozostawała w Polsce białym krukiem. W marcu 2024 roku ten poszukiwany przez czytelników zainteresowanych tematyką II wojny światowej tytuł wrócił na póki księgarń za sprawą Wydawnictwa W.A.B. Autorem nowego przekładu jest Jarosław Mikołajewski.

„Skóra” – literacki reportaż, którym zachwycił się Milan Kundera

Był rok 1949, kiedy ukazało się dzieło Curzia Malapartego, autora głośnego „Kaputt”. W „Skórze” włoski pisarz i dziennikarz kreśli tragiczny obraz skutków II wojny światowej we Włoszech po lądowaniu Amerykanów. Znajdują się na pograniczu literatury pięknej i reportażu książka zszokowała czytelników. Wielu krytyków literackich niepochlebnie wypowiadało się o „Skórze” („La Pelle”). Wstrząsająca powieść miała jednak również swoich zwolenników. Do jej obrońców należał m.in. Milan Kundera („Nieznośna lekkość bytu”).

Akcja tego literackiego reportażu o okrucieństwie wojny i jej wpływie na ludzką psychikę oraz moralność rozpoczyna się w 1943 roku w zrujnowanym Neapolu. Siły alianckie wzmacniają swoją obecność, podczas gdy weterani z rozwiązanej włoskiej armii desperacko szukają pracy. Na uroczystej kolacji dla wysokich oficerów alianckich podawany jest rzadki okaz ze znanego miejskiego akwarium. Prostytucja kwitnie, matki handlują swoimi córkami, niemieccy jeńcy sprzedają wszystko, co jeszcze im zostało, a na ulicach unosi się niepokojący zapach śmierci. Porażające surowością, często odrażające opisy miasta, którym rządzi chaos, oraz ludzkich zachowań w obliczu cierpienia i śmierci dają poczucie postapokaliptycznego krajobrazu. Czy tak wygląda świat po końcu świata, kiedy człowiek jest wyłącznie sumą zwierzęcych instynktów, a celem jego życia jest po prostu przeżyć?

„Wywoływał zawsze skrajne emocje, za granicą bardziej doceniany niż w ojczyźnie, o większości jego krytyków mało kto dzisiaj pamięta, a Malapartego odkrywają kolejne pokolenia zdumionych czytelników. Milan Kundera nazwie „Skórę” arcypowieścią, a jej autora postawi obok Rabelais’go i Felliniego.”

– Marcin Meller

Legendarne dzieło Curzia Malapartego „Skóra” w 1981 roku doczekało się filmowej adaptacji. Film w reżyserii Liliany Cavani ukazał się pod takim samym tytułem jak literacki pierwowzór i dostał nominację do Złotej Palmy w Cannes.

Książkę znajdziesz tutaj.

Kasia