Strona główna » Książka „Gdyby Nina wiedziała” nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Książka „Gdyby Nina wiedziała” nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera

Gdyby Nina wiedziała

Powieść More Than I Love My Life Davida Grosmana znalazła się na tzw. longliście tytułów nominowanych do prestiżowej nagrody literackiej. Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 roku najlepszej książce przetłumaczonej na język angielski, która ukazała się w Wielkiej Brytanii.

Gdyby Nina wiedziała – polski przekład książki Davida Grosmana

Czytelnicy mieli już szansę przeczytać najnowszą książkę wybitnego izraelskiego pisarza w polskim przekładzie. Przejmująca powieść Gdyby Nina wiedziała ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Znak Literanova w październiku 2021 roku. Zważając na znane nazwisko autora, premiera książki odbiła się szerokim echem wśród miłośników dobrej literatury z najwyższej półki. O samym pisarzu mówiło się wówczas, że był wymieniany jako pewny kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Niestety Nobla co prawda nie dostał, jednak teraz ma szansę otrzymać cenioną w literackim świecie nagrodę International Booker Prize.

Najnowsza powieść Grosmana, czuła i zarazem niepokojąca, to spojrzenie na trzy pokolenia kobiet, których więzi zostały nadwątlone przez czasy wojen i zamętu. (…) Kolejne wielkie osiągnięcie na długiej liście sukcesów izraelskiego pisarza.

– Publishers Weekly

David Grosman – pierwsze nazwisko izraelskiej prozy

Warto wspomnieć, że David Grosman należy już do laureatów Międzynarodowej Nagrody Bookera (2017 rok). Autor otrzymał ją wówczas za powieść Wchodzi koń do baru. W 2018 roku uhonorowano go również Israel Prize for literature. Jego ostatnia powieść zdobyła Berman Literature Prize – międzynarodową nagrodę, która przyznawana jest pisarzom tworzącym w duchu tradycji żydowskiej. Nie bez powodu uznaje się go więc za najważniejszego powieściopisarza naszych czasów. Jego książki cenią czytelnicy na całym świecie – przekłady powieści Grosmana ukazały się w ponad 30 językach.

International Booker Prize – ważne daty

Shortlista tytułów ukaże się 7. kwietnia, a laureata nagrody poznamy 26. maja. W tym miejscu przypomnimy, że na liście nominowanych do International Booker Prize 2022 znajduje się również przekład polskiej powieści Księgi Jakubowe naszej noblistki, Olgi Tokarczuk.

Polski przekład nominowanej książki Davida Grosmana kupicie tutaj: Gdyby Nina wiedziała

Zobacz także:

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować