Strona główna » „Balonowa” 5 na Liście Honorowej IBBY 2022
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

„Balonowa” 5 na Liście Honorowej IBBY 2022

Balonowa 5

Książka dla dzieci Mikołaja Pasińskiego z ilustracjami Gosi Herby trafiła na Listę Honorową International Board on Books for Young People. To ogromne wyróżnienie dla wspaniałych polskich autorów.

Książki do listy honorowej IBBY wybierane są co dwa lata. Prestiżowe wyróżnienie obejmuje wybitne, niedawno wydane publikacje dla najmłodszych czytelników. W tym roku ten wyjątkowy zaszczyt spotkał Balonową 5 – sąsiedzką opowieść o różnorodności i akceptacji. Książeczka w serii ART ukazała się po raz pierwszy w Polsce nakładem Wydawnictwa Egmont. Jej dodruk wznowiło Wydawnictwo HarperKids.

Balonowa 5

To historia o zwariowanych – lecz zawsze radosnych i przyjaznych – mieszkańcach pewnej kamienicy. Mimo że różnią się od siebie i każdy z nich ma inne hobby, doskonale się ze sobą dogadują. Jak przyznaje Gosia Herba, która stworzyła fenomenalne ilustracje do książki, jej główną inspiracją była powieść Pereca Życie instrukcja obsługi oraz ilustracje Steinberga. Wraz ze swoim mężem, Mikołajem Pasińskim zdecydowała się zaprosić przedszkolaków to takiego spaceru po różnych mieszkaniach kamienicy, w której dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy.

Ktoś gra na instrumencie, ktoś inny chrapie. Tymczasem na klatce schodowej czuć zapach ciasta i słychać stukanie, pukanie, szuranie… Wśród lokatorów spotkamy m.in. myszkę – rapera, czarną panterę – miłośnika roślin doniczkowych, kolonię żab tworzących kolektyw literackich, a nawet nietoperza – tancerza i choreografa. Niezależnie od tak ogromnych różnic w zainteresowaniach zwierzątka spotykają się minimum raz w tygodniu na tarasie, ponieważ uwielbiają spędzać ze sobą czas.

Jeśli macie ochotę poznać wszystkich ekscentrycznych mieszkańców tej kamienicy, koniecznie sięgnijcie po Balonową 5!

O autorach

Gosia Herba to znana polska artystka. Wrocławianka urodzona w 1985 roku ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Znana ze swojego oryginalnego stylu tworzy ilustracje do książek i komiksów, a także rysuje dla zagranicznych prestiżowych magazynów (Vanity Fair, The Washington Post, The Oprah Magazine, The New Yorker, The New York Times). Możecie znać jej grafiki z książek takich jak m.in. Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!, Van Dog czy Wynalazcy. Poznaj zwierzęta, które inspirują świat nauki.

Mikołaj Pasiński to autor picturebooków dla dzieci, które pisze we współpracy ze swoją żoną, Gosią Herbą. Oprócz pisarstwa zajmuje się również projektowaniem książek, interfejsów oraz grafiki użytkowej. Jego historie dla najmłodszych czytelników znajdziecie w książeczkach Balonowa 5, Van Dog oraz Słoń na księżycu.

Książkę kupicie tutaj: Balonowa 5

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować