Strona główna » „Księgi Jakubowe” nominowane do Międzynarodowej Nagrody Bookera
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

„Księgi Jakubowe” nominowane do Międzynarodowej Nagrody Bookera

The Books of Jacobs

Jury prestiżowego konkursu literackiego ogłosiło listę tytułów, które mają szansę zdobyć w tym roku International Booker Prize. Wśród 13 książek znajdziemy m.in. powieść Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 roku najlepszej książce przetłumaczonej na język angielski, która ukazała się w Wielkiej Brytanii. To nie pierwsze międzynarodowe wyróżnienie książek Olgi Tokarczuk w tym konkursie literackim. W 2018 roku nasza noblistka otrzymała The Man Booker International Prize za powieść Bieguni. Rok później książka Prowadź swój pług przez kości umarłych znalazła się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Księgi Jakubowe w anglojęzycznym tłumaczeniu Jennifer Croft The Books of Jacobs ukazały się w Wielkiej Brytanii dzięki wydawnictwu Fitzcarraldo Editions w listopadzie 2021 roku.

Czy Księgi Jakubowe znajdą się na krótkiej liście nominacji, dowiemy się już 7 kwietnia. Zwycięzcę poznamy 26 maja.

Polskie wydanie książki kupicie tutaj: Księgi Jakubowe

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować