Strona główna » 29 marca – 52 urodziny mistrza thrillerów! Kilka słów o Jo Nesbø
Aktualności ze świata książki Kryminał i sensacja

29 marca – 52 urodziny mistrza thrillerów! Kilka słów o Jo Nesbø

Jo Nesbø

Fot. Strona autora: www.jonesbo.com

Jo Nesbø przyszedł na świat 29 marca 1960 roku. Czytelnicy znają go przede wszystkim jako autora wciskających w fotel kryminałów z Harrym Holem. A wiedzieliście, że oprócz mrocznych powieści przesyconych złem i strachem tworzy również książeczki dla dzieci? Okazuje się, że twórczość Jo Nesbø niejedno ma imię!

Kilka słów o Jo Nesbø

Myśląc o Jo Nesbø trzeba spojrzeć na niego z różnych stron. Zanim autor zaczął pisać książki, zajmował się innymi rzeczami. Jako młody chłopak grał w klubie piłkarskim. Jego dalszą karierę przekreśliło zerwanie więzadeł, więc autor postanowił skupić się na innych dziedzinach. Ze swoją pierwszą książką zadebiutował w 1997. 37-letni wówczas pisarz postanowił zaistnieć w świecie literatury i trzeba przyznać, że zrobił to z przytupem! „Człowiek-nietoperz” został nagrodzony Szklanym Kluczem oraz Nagrodą Rivertona. Oba wyróżnienia przyznaje się za najlepsze powieści kryminalne.

Od swojego debiutu Jo Nesbø publikuje regularnie. Jego cykl powieściowy z Harrym Holem był wielokrotnie nagradzany i doczekał się blisko 20 powieści! Jeśli dodamy do tego jeszcze tłumaczenia na 50 języków świata, to aż mamy ochotę gwizdnąć z zachwytu. Ten, kto czytał powieści Jo Nesbø doskonale wie, że nie sposób się od nich oderwać. A ci, którzy tę przyjemność mają jeszcze przed sobą, niech pędzą do księgarni!

Jo Nesbø – co czytać?

Twórczość norweskiego pisarza niejedno ma imię. Dorośli czytelnicy powinni zwrócić uwagę na cykl powieści z Harrym. To komisarz, który rozwiązuje sprawy brutalnych morderstw. Jednocześnie boryka się z własnymi problemami, więc jego postać rysuje się nam w różnych barwach. Możemy lepiej go poznać i poczuć, że to facet z krwi i kości.

Maluchom warto kupić książki z serii o Doktorze Proktorze. Jest napisana humorystycznym językiem, dostosowanym do najmłodszych. Przedstawia dziwaczne i niespotykane przygody Doktora, dzięki którym dzieciaki mogą pokochać literaturę. Aż żal nie spróbować…

A miłośników muzyki powinien zainteresować fakt, że autor jest również członkiem zespołu Di Derre, który nadal gra koncerty. Założony w 1992 roku łączy muzykę pop i rock. Jo Nesbø nie tylko w nim występuje, ale i jest twórcą niektórych tekstów piosenek.

Ps.

Jo Nesbø, życzymy Ci wiele uśmiechu, zdrowia i pomysłów na nowe książki. Zachwycaj nas dalej, bo robisz to świetnie!

 

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Tagi

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować