Strona główna » Czy wiesz, że nominowany do Złotych Globów melodramat “Dobrzy nieznajomi” powstał na podstawie powieści Taichiego Yamady “Obcy”?
Ciekawostki Literatura obyczajowa Thriller

Czy wiesz, że nominowany do Złotych Globów melodramat “Dobrzy nieznajomi” powstał na podstawie powieści Taichiego Yamady “Obcy”?

Dobrzy nieznajomi

Najbardziej popularne filmy w kinach w lutym? Zdecydowanie prym wiodą „Biedne istoty” z fenomenalną Emmą Stone i równie głośni „Dobrzy nieznajomi”, w którym zobaczymy znakomitego Andrew Scotta i Paula Mescala. Fabuła obu filmów nie wzięła się jedynie z głowy reżysera – obie te produkcje powstały na podstawie książek, i to wcale nie takich nowych. O „Biednych istotach” pisaliśmy już w styczniu, a dziś zapraszamy do zapoznania się w informacjami na temat „Dobrych nieznajomych” i książki „Obcy”, która stanowiła inspirację dla ekranizacji.

Dobrzy nieznajomi” – film inspirowany książką „Obcy” Taichiego Yamady

9 lutego 2024 roku do polskich kin wszedł zbierający świetne recenzje film „Dobrzy nieznajomi”. Wyreżyserował go Brytyjczyk, Andrew Haigh („45 lat”, „Polegaj na mnie”, „Na wodach północy”). Jest on również autorem scenariusza. Na ekranie w roli Adama zobaczymy Andrew Scotta („Fleabag”, „Sherlock”), w roli Harry’ego, sąsiada – Paula Mescala („Normalni ludzie”, „Aftersun”), w roli mamy Adama – Claire Foy („The Crown”, „Głosy kobiet”) i w roli ojca Adama – Jamie Bella („Billy Elliot”, „Jane Eyre”).

Ogólnoświatowa premiera „Dobrych nieznajomych” miała miejsce w sierpniu 2023 roku i od tego czasu ten dosłownie wbijający w fotel film doczekał się wielu nominacji (34) i nagród filmowych (10). Warto wspomnieć chociaż o kilku z nich. M.in. Andrew Scott za zagranie Adama, czyli głównego bohatera filmu, otrzymał nominację do Złotego Globu. Jego fenomenalną grę doceniło także Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych (NSFC). Za scenariusz nagrodzono również Andrew Haigha (Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles – LAFCA, Tęczowy kłos MFF w Valladolid, BIFA). Nominacji za najlepszy drugoplanowy występ aktorski doczekał się też Paul Mescal.

O czym jest film „Dobrzy nieznajomi”?

Poznajemy Adama, scenarzystę, który mieszka w opustoszałym wieżowcu w Londynie. Dni upływają mu w samotności, która składa się z próby pisania na laptopie, palenia zioła i słuchania piosenki „Power of Love”. W tym osobliwym wyludnionym drapaczu chmur na 6 piętrze mieszka jedynie jeszcze jeden mężczyzna, Harry, który pewnego dnia puka do drzwi. Historia nie od razu ma dobry początek. Koniec końców mężczyźni spędzają jednak razem noc i rodzi się między nimi głębokie uczucie.

Natomiast między spotkaniami tej dwójki życie Adama zdaje się wkraczać na niepokojące tory. Ponad 30 lat temu stracił rodziców w tragicznym wypadku samochodowym, ale mimo to, kiedy jedzie do rodzinnego miasteczka, w domu czeka na niego mama i tata. Nie postarzali się, są tacy, jacy byli w przeszłości. Są nawet aktualnie młodsi niż ich syn. Wspomnienia i wizyty u rodziców całkowicie pochłaniają myśli Adama. Przeszłość miesza się z teraźniejszością. Powoli i sam widz traci poczucie, co dzieje się naprawdę, a co należy jedynie do wyobrażeń i pragnień mężczyzny. Zafiksowany na relacji z rodzicami Adam nie zauważa, jak w niepokojącym stanie jest życie psychiczne Harry’ego.

Na pierwszy plan filmu „Dobrzy nieznajomi” wyłania się temat nieprzepracowanej żałoby, a także wątek wykluczenia z powodu orientacji seksualnej. Po obejrzeniu tej historii w zasadzie nie da się wyjść z kina bez łez w oczach.

Dobrzy nieznajomi” – ekranizacja książki „Obcy”

Andrew Haigh napisał scenariusz filmu „Dobrzy nieznajomi” na podstawie książki japońskiego pisarza, Taichiego Yamady z 1987 roku. Jednak podczas gdy ekranizacja opisana jest jako melodramat i fantasy, liczącej niespełna 188 stron powieści bliżej jest do horroru.

W „Obcym” („Stranger”) głównym bohaterem jest Hideo Harada, 47-letni mężczyzna, scenarzysta telewizyjny, który w dzieciństwie został osierocony przez zmarłych tragicznie rodziców. Mieszka w pojedynczym mieszkaniu otoczony praktycznie przez same firmy. Znużony obecnym życiem, osamotniony po rozwodzie, wspomina przeszłość. Pewnego dnia w dzielnicy Tokio, w której dorastał, widzi mężczyznę niezwykle mocno przypominającego jego ojca. Okazuje się, że jego rodzice żyją tak, jakby nic nie wydarzyło się ponad 30 lat temu. Odwiedza ich regularnie, by nadrobić utracony czas, ale z każdą wizytą coraz bardziej pogrąża się w swoich wyobrażeniach i nierealności. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że są to jedynie duchy, które odsuwają go od prawdziwego życia… Jego stanem zdrowia niepokoi się Kei, tajemnicza, młodsza sąsiadka, która mieszka w tym samym budynku i z którą łączy Hideo romans. Czy uda się jej uratować mężczyznę, zanim ten zatraci się w przeszłości?

Jak wynika już z samego opisu, powieść japońskiego pisarza nie porusza tematu homoseksualizmu, a jednak w filmie Andrew Haigha jest to ważny motyw. W książce sąsiadką jest kobieta o imieniu Kei, natomiast w filmie zastąpił ją Harry.

Polskie tłumaczenie „Strangers”

Polskie wydanie książki „Obcy” Taichiego Yamady ukazało się w 2007 roku nakładem Wydawnictwa Muza.

Obecnie powieść, na podstawie której powstał film „Dobrzy nieznajomi”, nie jest dostępna w księgarniach. Pojedynczych egzemplarzy warto szukać w bibliotekach i być może w antykwariatach. Mamy więc ogromną nadzieję, że polskie wydawnictwa zainteresują się wznowieniem druku książki, o której z pewnością będzie wkrótce głośno.

Kasia