Strona główna » „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”. Niezastąpiona książka dla nastolatka
Literatura młodzieżowa Polecenia Poradniki

„Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania”. Niezastąpiona książka dla nastolatka

Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania

W ostatnim latach przybywa coraz więcej książek dla dzieci i nastolatków o dojrzewaniu. Za czasów naszego dzieciństwa zdecydowanie można było jedynie pomarzyć o ogólnodostępnych publikacjach, które poruszały temat rozwoju psychoseksualnego. I niestety większość z nas musiała sięgać do sekcji pytania i odpowiedzi w gazetkach typu Bravo, jeśli decydowała się szukać jakichkolwiek informacji. Na szczęście seksualność przestaje być tematem tabu. I mimo że wielu dorosłych wciąż nie wie, jak rozmawiać o tej sferze życia ze swoimi dziećmi, a szkoła również nie wypełnia tej luki w edukacji, to powstała książka „Zmieniam się”, która stanowi wyczerpujące źródło wiedzy dla każdego nastolatka.

Obowiązkowa książka dla współczesnego nastolatka

Książkę „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” napisała Iza Jąderek, psychoterapeutka, seksuolożka i doświadczona edukatorka seksualna. W 2016 roku ukazała się jej pierwsza książka adresowana do starszych czytelników „Seksolatki. Jak rozmawiać z młodzieżą o seksie?”. Swoją najnowszą publikację adresuje do młodszych odbiorców – dziewczynek i chłopców w wieku 10+. Ale co ważne, lektura tej książki może posłużyć również dorosłym, którzy chcieliby czuć się pewniej podczas rozmów ze swoimi dziećmi na tematy związane z rozwojem psychoseksualnym.

Moją intencją było stworzenie książki, która da dzieciom rzetelną wiedzę, która ich bezpośrednio dotyczy, odpowiednią do ich wieku. Oswoi ze zmieniającym ciałem, pomoże je polubić, pomoże kształtować serdeczne, akceptujące postawy wobec siebie i innych osób, “Zmieniam się” ma też za zadanie opowiedzieć, w najszerszy możliwy sposób, o otaczającym je świecie. Mówiąc najszerszy nie mam tu na myśli tego, żeby przedstawić informacje najbardziej szczegółowo, ale przedstawić najszerszy ich zakres: poczynając od anatomii, skończywszy na internecie.

Bez tabu o dojrzewaniu i seksie dla nastolatków

Izabela Jąderek w książce „Zmieniam się” porusza najważniejsze kwestie dotyczące ciała, dojrzewania i rozwoju, które dotyczą 10 – 12-latka. Przedstawia najważniejszą wiedzę z tej tematyki. Ale podczas pisania tej publikacji korzystała również z doświadczenia zgromadzonego podczas zajęć z nastolatkami, którzy dodatkowo czytali poszczególne rozdziały i dawali swoje wskazówki.

Publikacja podzielona jest na dziewięć rozdziałów, a po każdym z nich został umieszczony słowniczek i pytania. Młodzi czytelnicy znajdą tu zarówno zagadnienia uniwersalne, które dotyczą każdej osoby, jak i bardziej specyficzne, bo dotyczące budowy anatomicznej i procesu zmian rozwojowych w zależności od płci. Autorka opowiada o fizjologii dojrzewania, poszukiwaniu i rozwoju tożsamości seksualnej i płciowej, relacjach społecznych, pierwszym zakochaniu i bezpieczeństwie w sieci w sposób merytoryczny a jednocześnie przystępny językowo. Co więcej, treść przedstawiona jest w sposób atrakcyjny dla nastolatków. Bez przeładowania informacji, z kolorowymi ilustracjami, wyszczególnieniem najważniejszych wiadomości.

Nastolatek w książce „Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” znajdzie odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:

  • Jak dojrzewają chłopcy/dziewczynki?
  • Co się dzieje w mózgu w okresie dojrzewania?
  • Czym jest heteronomia?
  • jak przychodzi pierwsza miłość?
  • Skąd się biorą dzieci?
  • Kiedy powinno pójść się do lekarza ginekologa lub urologa?

Zainteresowała Cię ta książka? Bestsellerową publikację „Zmieniam się” możesz kupić tutaj.

Kasia