Strona główna » Złota Róża dla najlepszej książki popularnonaukowej roku. Poznaj tegoroczne nominacje
Aktualności ze świata książki Książki naukowe i popularnonaukowe

Złota Róża dla najlepszej książki popularnonaukowej roku. Poznaj tegoroczne nominacje

Nominacje do Nagrody Złota Róża 2022

Lubisz sięgać po ciekawe książki popularnonaukowe, które poszerzają wiedzę o świecie i motywują do dalszych poszukiwań w określonej dziedzinie nauki? Ale skąd wiedzieć, jakie tytuły warto przeczytać, skoro na rynku książki trudno się odnaleźć w ogromnej ilości kolejnych publikacji? Polecamy inspiracji poszukać wśród tegorocznych nominacji do nagrody Złota Róża, która nagradza najlepsze książki popularnonaukowe.

Złota Róża jest nagrodą literacką, która powstała z inicjatywy Festiwalu Nauki w Warszawie, miesięcznika „Nowe Książki” oraz Instytutu Książki w 2007 roku. Otrzymuje ją autor najlepszej książki popularnonaukowej napisanej po polsku, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką. W tym roku laureata poznamy 25 września podczas obchodów Festiwalu Nauki w Warszawie.

Tymczasem dzielimy się listą nominowanych tytułów do tegorocznej nagrody Złota Róża:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować