Strona główna » „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” ze Złotą Różą
Aktualności ze świata książki Książki naukowe i popularnonaukowe

„Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” ze Złotą Różą

„Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” ze Złotą Różą

Podczas obchodów Festiwalu Nauki w Warszawie poznaliśmy laureatkę tegorocznej edycji nagrody Złota Róża. Została nią Agnieszka Krzemińska za książkę „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Słowem przypomnienia, Złotą Różę otrzymuje autor najlepszej książki popularnonaukowej napisanej po polsku. Jako kryterium oceny jury bierze pod uwagę rzetelne upowszechnianie wiedzy naukowej i wybitną formę literacką. W tegorocznej edycji spośród czterech nominacji (o nominacji do nagrody Złota Róża pisaliśmy tutaj) wybrano publikację Agnieszki Krzemińskiej na temat odkryć archeologicznych na ziemiach polskich.

Myśląc o odkryciach archeologicznych, często od razu mamy w głowie skarby starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, a w bardziej egzotycznym wydaniu świątynie ukryte gdzieś w dżunglach Kambodży czy piramidy Azteków i Majów w Meksyku. Agnieszka Krzemińska w swojej książce pokazuje jednak, że teren naszego kraju również obfituje w prawdziwe skarby wydobyte z ziemi (często przypadkowo) oraz spektakularne odkrycia pozwalające na wniknięcie w świat dawnych kultur, ich obyczajów, religii, wiedzy, ale też migracji, walk i wojen. Wszystko to jest pieczołowicie opisywane i rekonstruowane przez kolejne pokolenia archeologów i coraz częściej w nowoczesny sposób pokazywane i udostępniane dla innych. Mamy naprawdę czym się pochwalić, jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe, jak i dokonania rodzimej archeologii. Trzeba to tylko umiejętnie opisać i „sprzedać”, z czym doskonale poradziła sobie tegoroczna Laureatka Nagrody „Złota Róża”.

– fragment laudacji

Nagrodzoną książkę popularnonaukową „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” Agnieszki Krzemińskiej możesz kupić tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować