Strona główna » Roksana Jędrzejewska-Wróbel laureatką Nagrody Literacka Podroż Hestii 2022
Aktualności ze świata książki Literatura młodzieżowa

Roksana Jędrzejewska-Wróbel laureatką Nagrody Literacka Podroż Hestii 2022

Stan splątania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel otrzymał Nagrodę Literacka Podróż Hestii

W ostatni weekend podczas Gdańskich Targów Książki poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii. Wyróżniona została Roksana Jędrzejewska-Wróbel za książkę dla młodzieży „Stan splątania”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Nagroda Literacka Podróż Hestii 2022

Kapituła Nagrody po raz drugi wybrała tytuł, który trafił do kanonu literatury młodzieżowej. Wydawcy zgłaszali do tegorocznej nagrody książki dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, które polscy pisarze opublikowali po raz pierwszy w 2021 roku. Z puli 83 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 5 nominowanych. Na liście nominacji znalazły się takie tytuły jak:

Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022 w wysokości 50 tys. złotych otrzymała Roksana Jędrzejewska-Wróbel za „Stan splątania”. W 2021 roku, kiedy przyznanie nagrody odbyło się po raz pierwszy, została nagrodzona Katarzyna Ryrych za książkę „Lato na Rodos” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).

Stan splątania” – nagradzana powieść dla młodzieży

To nie pierwsza nagroda dla tej książki polskiej pisarki. Przypomnijmy, że „Stan splątania” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i był nominowany do nagrody literackiej w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY. Został również wpisany na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Do tej pokaźnej liczby wyróżnień dopisać należy teraz Nagrodę Literacka Podróż Hestii.

W laudacji dla laureatki Nagrody Literacka Podróż Hestii, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czytamy:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel podjęła się bardzo trudnego zadania opowiedzenia o ludziach, którzy nigdzie się nie mieszczą. „(…) ani na placu zabaw, ani w oczekiwaniach rodziców i nauczycieli. Nieustannie wyrastają z ubrań, ale wciąż nie są dorośli. Uwięzieni w fazie poczwarki nie przynależą nigdzie, za to drażnią wszystkich. A co najgorsze – także samych siebie”.

Świat, który sobie stworzyliśmy jest nieprzyjazny i szorstki nie tylko dla osób nastoletnich, uwiera nas wszystkich. Może dzieje się tak dlatego, że zgubiliśmy nadzieję na zmianę i na to, że przestaniemy wreszcie czuć się niepotrzebni, nieadekwatni, niezręczni. Z trudem szukamy sposobu na przetrwanie, może nawet na życie, ale ciągle nam się wydaje, że bardziej trzeba przetrwać niż po prostu żyć. (…) od splątania tylko mały krok dzieli świadome splatanie, na przykład opowieści. Opowieści, w której odnaleźć można potężny i niezwykle cenny ładunek nadziei na taki świat, w którym nie będzie wykluczenia, dyskryminacji, złej samotności. A wtedy wszyscy się zmieścimy.

Treść całej laudacji można znaleźć na Facebooku Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Nagrodzoną książkę „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel możesz kupić tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować