Strona główna » Roksana Jędrzejewska-Wróbel laureatką Nagrody Literacka Podroż Hestii 2022
Aktualności ze świata książki Literatura młodzieżowa

Roksana Jędrzejewska-Wróbel laureatką Nagrody Literacka Podroż Hestii 2022

Stan splątania Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel otrzymał Nagrodę Literacka Podróż Hestii

W ostatni weekend podczas Gdańskich Targów Książki poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Literacka Podróż Hestii. Wyróżniona została Roksana Jędrzejewska-Wróbel za książkę dla młodzieży „Stan splątania”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Nagroda Literacka Podróż Hestii 2022

Kapituła Nagrody po raz drugi wybrała tytuł, który trafił do kanonu literatury młodzieżowej. Wydawcy zgłaszali do tegorocznej nagrody książki dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat, które polscy pisarze opublikowali po raz pierwszy w 2021 roku. Z puli 83 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 5 nominowanych. Na liście nominacji znalazły się takie tytuły jak:

Nagrodę Literacka Podróż Hestii 2022 w wysokości 50 tys. złotych otrzymała Roksana Jędrzejewska-Wróbel za „Stan splątania”. W 2021 roku, kiedy przyznanie nagrody odbyło się po raz pierwszy, została nagrodzona Katarzyna Ryrych za książkę „Lato na Rodos” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).

Stan splątania” – nagradzana powieść dla młodzieży

To nie pierwsza nagroda dla tej książki polskiej pisarki. Przypomnijmy, że „Stan splątania” otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego i był nominowany do nagrody literackiej w konkursie Książka Roku 2021 Polskiej Sekcji IBBY. Został również wpisany na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Do tej pokaźnej liczby wyróżnień dopisać należy teraz Nagrodę Literacka Podróż Hestii.

W laudacji dla laureatki Nagrody Literacka Podróż Hestii, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel czytamy:

Roksana Jędrzejewska-Wróbel podjęła się bardzo trudnego zadania opowiedzenia o ludziach, którzy nigdzie się nie mieszczą. „(…) ani na placu zabaw, ani w oczekiwaniach rodziców i nauczycieli. Nieustannie wyrastają z ubrań, ale wciąż nie są dorośli. Uwięzieni w fazie poczwarki nie przynależą nigdzie, za to drażnią wszystkich. A co najgorsze – także samych siebie”.

Świat, który sobie stworzyliśmy jest nieprzyjazny i szorstki nie tylko dla osób nastoletnich, uwiera nas wszystkich. Może dzieje się tak dlatego, że zgubiliśmy nadzieję na zmianę i na to, że przestaniemy wreszcie czuć się niepotrzebni, nieadekwatni, niezręczni. Z trudem szukamy sposobu na przetrwanie, może nawet na życie, ale ciągle nam się wydaje, że bardziej trzeba przetrwać niż po prostu żyć. (…) od splątania tylko mały krok dzieli świadome splatanie, na przykład opowieści. Opowieści, w której odnaleźć można potężny i niezwykle cenny ładunek nadziei na taki świat, w którym nie będzie wykluczenia, dyskryminacji, złej samotności. A wtedy wszyscy się zmieścimy.

Treść całej laudacji można znaleźć na Facebooku Nagrody Literacka Podróż Hestii.

Nagrodzoną książkę „Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel możesz kupić tutaj.

Kasia