15 maja 2024 roku ukaże się powieść „Juno”. Jest to kolejna książka Anny Dziewit-Meller, polskiej pisarki i dziennikarki. Jej wcześniejsze powieści poświęcone były sytuacji kobiet oraz kobiecej perspektywie doświadczania rzeczywistości. Za powieść „Diasko” Dziewit-Meller była nominowana do Nagrody Literackiej Gryfia, a książka „Od jednego Lucypera” została wyróżniona Nagrodą Róży Gali. Dziewit-Meller doceniona jest również za swoją pracę dziennikarską. W 2016 roku była nominowana do Nagrody Grand Press za wywiad Szydełko (opublikowany w Wysokich Obcasach), w którym rozmawia ze swoją babką, ginekolożką, o skutkach nielegalnych aborcji w latach 50. Feministyczna pisarka spełnia się zarówno w prozie i dziennikarstwie, jak i w literaturze dziecięcej (gdyż trudno pominąć jej książki z serii „Damy, dziewuchy, dziewczyny”). W swojej nowej powieści Anna Dziewit-Meller ponownie portretuje kobiety mierzące się z trudną codziennością, próbujące odnaleźć swoje miejsce pomiędzy kobiecymi pragnieniami a rodzinnymi obowiązkami.
„Juno” Anna Dziewit-Meller
Nowa książka Anny Dziewit-Meller opowiada historię dwóch sióstr. Nie będzie to jednak romantyczna opowieść o siostrzeństwie w stylu Jane Austen, ale studium trudnych relacji rodzinnych. Głównymi bohaterkami powieści są Aleksandra i Marianna. Ta pierwsza to pracująca matka trzech synów, która przeżywa tzw. kryzys wieku średniego – znamienne, że zwykle kojarzony jedynie z doświadczeniem mężczyzn. Druga z sióstr, Marianna, jest influencerką, a jej kariera rozwija się w zawrotnym tempie. Aleksandra marzy o spełnieniu pasji pisarskich, a z pozoru szczęśliwa Marianna pragnie zostać matką i pogodzić się ze swoją przeszłością. Obie kobiety marzą nie tylko, by ktoś je usłyszał, ale też wysłuchał. Skłócone siostry spotykają się w związku z ciężką chorobą ojca i te smutne okoliczności mogą okazać się dla nich drugą szansą na zbudowanie relacji.
Ważnymi wątkami w powieści Dziewit-Meller są też kategorie poczucia winy i trwania w długu, które to pojęcia autorka redefiniuje na potrzeby swojego tekstu. Wyciąga je poza ich ekonomiczno-prawnicze znaczenie i uwidacznia, jak codzienne sprawy przenikają do naszej świadomości. W książce „Juno” dług i wina są ważną częścią psychologicznego rysu bohaterek.
Nową powieść Anny Dziewit-Meller możecie znaleźć tutaj.
Skomentuj