Strona główna » Znamy laureatów konkursu Książka Górska Roku 2022
Aktualności ze świata książki

Znamy laureatów konkursu Książka Górska Roku 2022

Znamy laureatów konkursu Książka Górska Roku 2022

27. edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju zakończyła się w ten weekend. W trakcie tego najbardziej znanego polskiego wydarzenia dla miłośników gór poznaliśmy tegorocznych zwycięzców konkursu literackiego Książka Górska Roku.

Jury w składzie prof. Ewa Grzęda Iwona Baturo, prof. Jacek Kolbuszewski, Zbigniew Piotrowicz, Marek Maluda, Bogusław Kowalski oraz Sebastian Kłosok wyłoniło laureatów w 6 kategoriach oraz przyznało nagrodę Grand Prix Konkursu. Artykuł na temat tegorocznych nominacji znajdziesz tutaj.

Lista zwycięzców przedstawia się następująco:

Literatura non-fiction

Literatura fikcjonalna

Biografie, eseje, szkice, opracowanie naukowe i popularnonaukowe

Przewodniki i informatory

Albumy

Literatura dla dzieci

Nagrodę główną Konkursu Książka Górska Roku 2022 czyli Grand Prix otrzymał Nan Shepherd za „Żyjącą górę”, która dostała również nagrodę w kategorii non-fiction.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować