Strona główna » “Wysoko wśród drzew”. Książka Margaret Atwood dla dzieci
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

“Wysoko wśród drzew”. Książka Margaret Atwood dla dzieci

Wysoko wśród drzew Margaret Atwood

Jeśli słyszysz „Margaret Atwood”, z pewnością w Twojej głowie pojawia się tytuł jej głośnej powieści i równie głośnego serialu „Opowieść podręcznej”. Ale dziś nie o tym. Już niebawem w Polsce dzięki Wydawnictwu Levyz ukaże się jej książka dla najmłodszych „Wysoko wśród drzew”. Nie możemy doczekać się, by poznać zupełnie inną odsłonę twórczości kanadyjskiej pisarki!

Książka dla dzieci z czasów, kiedy jeszcze nie było komputerów

Książka dla dzieci Margaret Atwood „Wysoko wśród drzew” będzie miała swoją premierę 22 września. Warto dodać, że sama książka ma już ponad 40 lat (!). Ukazała się bowiem w 1978 roku. Jak pisze sama autorka:

Stworzyłam „Wysoko wśród drzew”, gdy w Kanadzie dopiero zaczynano wydawać książki dla dzieci. Mogliśmy używać tylko dwóch kolorów, bo trzy były już za drogie w druku. Stąd niebieski, czerwony i ten dziwny brązowy, który wyszedł z połączenia dwóch pierwszych. Z tej samej przyczyny całą książkę kaligrafowałam odręcznie: aby zaoszczędzić. (…) Rysunki były czarno-białe. Wykonałam je piórkiem i tuszem, a potem wyjaśniłam wydawcy, gdzie powinien znaleźć się każdy z dwóch kolorów. Stosowaliśmy najprostsze techniki – nie było wówczas komputerów – efekt wygląda dość prosto. Niemniej wciąż jestem dumna z tej książki, mam do niej sentyment.

Do naszych rąk trafi więc prawdziwa perełka literacka z czasów, których z pewnością wielu nas nie doświadczyło albo już nie pamięta.  W polskim wydaniu zachowane są oczywiście oryginalne ilustracje we wspomnianych kolorach.

Margaret Atwood w dziecięcym wydaniu

A o czym jest sama historia „Wysoko wśród drzew”? Przeniesiemy się do przeszłości, do domku w lesie. Właśnie tam wśród koron drzew bawi się dwóch łobuzów. Mimo wiatru, który targa gałęziami czy deszczu, chłopcy nie dają się wyrwać ze świata fantazji. Jednak pewnego razu bobry zjadają im drabinę i dopiero wtedy dzieci zaczynają się bać, że utkną w koronach drzew na zawsze. Na szczęście ta przygoda kończy się dobrze i lądują bezpiecznie na ziemi. A potem… oczywiście zaczynają zabawę od nowa!

Książka kanadyjskiej pisarki, autorki znanej m.in. dzięki antyutopijnej powieści „Opowieść podręcznej”, doczekała się uznania krytyków literackich i nagród. Ze względu na oszczędność ilustracji również pod względem kolorystycznym, o czym pisaliśmy wyżej, może zauroczyć literackich minimalistów. Picturebook zdecydowanie zachwyca prostotą, melodyjnością oraz genialnie zestawionemu duetowi słów i obrazów. To książka idealna do ćwiczenia z dzieckiem wyobraźni i zwykłego przyjemnego czytania.

Książka „Wysoko wśród drzew” już wkrótce trafi do sprzedaży!

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować