Strona główna » White Ravens 2023. Polskie książki na liście Białych Kruków 2023
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

White Ravens 2023. Polskie książki na liście Białych Kruków 2023

White Ravens 2023

Ukazał się już katalog White Ravens 2023, czyli zestawienie najlepszych książek dla dzieci i młodzieży, które co roku przygotowuje Die Internationale Jugendbibliothek. Najważniejsze na świecie centrum międzynarodowej literatury dla młodych czytelników przygotowało listę 200 polecanych książek. Niezmiernie cieszy nas fakt, że w tym prestiżowym katalogu znalazły się trzy polskie tytuły.

Najlepsze książki dla dzieci i młodzieży, czyli Białe Kruki 2023

W katalogu White Ravens 2023 znajdziemy 200 tytułów książek dla dzieci i młodzieży, które zostały wyselekcjonowane z 10 000 (!) proponowanych publikacji. Tegoroczna edycja obejmuje książki z 57 krajów napisane w 39 językach, w tym oczywiście w języku polskim. Opracowywany przez ekspertów z Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży w Monachium katalog stanowi unikatowe zestawienie książek, po które zdecydowanie warto sięgnąć. To najpiękniejsze, najbardziej wartościowe, najlepiej zaprojektowane – wydane i najciekawsze literacko tytuły z całego świata. Nie można obok nich przejść obojętnie!

Wśród tegorocznych Białych Kruków znalazły się trzy polskie tytuły:

Jeśli masz ochotę zapoznać się z wszystkimi Białymi Krukami 2023, zachęcamy do pobrania darmowego katalogu White Ravens 2023. Ukazuje się on od tego roku wyłącznie w formie cyfrowej. We wcześniejszych latach można go było nabyć również w formie papierowej podczas Targów Książki we Frankfurcie. Autorką okładki tegorocznego katalogu jest Chiki Kikuchi. Ilustrowała ona książkę obrazkową „Iro-iro kaeru” (Tōkyō: Kaiseisha, 2021), która znalazła się w katalogu White Ravens 2022.

Mamy nadzieję, że polscy wydawcy skuszą się na wydanie w przyszłym roku chociaż kilku z tych zachwycających książek z różnych zakątków świata.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować