Strona główna » Literacka Nagroda Angelus 2023. Laureatem Saša Stanišić, autor książki „Skąd”
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Literacka Nagroda Angelus 2023. Laureatem Saša Stanišić, autor książki „Skąd”

Literacka Nagroda Angelus 2023. Laureatem Saša Stanišić, autor książki „Skąd”

zdjęcie: Harald Krichel

źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki

To już 18. edycja Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W tym roku nagrodę otrzymał niemiecki pisarz pochodzący z Bośni, Saša Stanišić. Jury doceniło jego powieść „Skąd”, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Saša Stanišić, laureat Literackiej Nagrody Angelus 2023

14 października podczas uroczystej gali w Teatrze Lalek we Wrocławiu została wręczona Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus 2023. Jury w składzie: Martin Pollack (przewodniczący), Wojciech Browarny, Kinga Dunin, Michał Nogaś, Mykoła Riabczuk, Justyna Sobolewska oraz Andrzej Zawada wyróżniło autobiograficzną powieść „Skąd”, Sašy Stanišicia. To bośniacki pisarz, który jako nastolatek wraz z mamą opuścił Jugosławię po wybuchu wojny (1992 r.) i przyjechał do Niemiec, gdzie mieszka do dziś. W swojej powieści „Skąd” pisze o dzieciństwie w Jugosławii, o ucieczce do Niemiec, swoim życiu nastoletniego imigranta – uchodźcy wojennego w nowym miejscu zamieszkania. Zastanawia się, jak na życie wpływa to, gdzie przyszliśmy na świat.

Proza Stanišicia jest opowieścią o pamięci, poszukiwaniu tożsamości i języka, by wyrazić siebie oraz historię, której jest się jednocześnie twórcą, ofiarą i świadkiem. Pytanie „skąd” wybrzmiewa tu w wielu kontekstach, dotyka najważniejszych tematów i problemów, z jakimi dziś boryka się i musi sobie radzić Europa Środkowa. Niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia bośniackiego pokazuje, jak bardzo pogmatwane są współczesne dzieje całego regionu i jak niełatwe wyzwania stawia przed nami los. Nagrodzona powieść to, jak stwierdziło jury w czasie obrad, „proza nowoeuropejska”, dotykająca sedna naszych czasów.

– Michał Nogaś, członek jury Literackiej Nagrody Angelus

To nie pierwsze wyróżnienie powieści „Skąd”. W 2019 roku Saša Stanišić otrzymał za nią nagrodę Deutscher Buchpreis.

Przypomnijmy, że Literacka Nagroda Angelus to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych w Polsce, a przy okazji – pod względem finansowym – najwyższe. Laureat otrzymuje 150 tysięcy złotych. Pieniężna nagroda w wysokości 40 tysięcy złotych wędruje również do tłumacza/tłumaczki wyróżnionej powieści. W tym roku za przekład finansową nagrodę otrzymała Małgorzata Gralińska, która jest autorką przekładów niemieckojęzycznych książek.

Jeśli chcesz przeczytać nagrodzoną powieść „Skąd” Sašy Stanišicia, kupisz ją tutaj.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować