Strona główna » „Stacja” Jakuba Szamałka wkrótce w Stanach Zjednoczonych i we Francji
Aktualności ze świata książki Thriller

„Stacja” Jakuba Szamałka wkrótce w Stanach Zjednoczonych i we Francji

„Stacja” Jakuba Szamałka wkrótce w Stanach Zjednoczonych

Trzeba z dumą przyznać, że zagraniczne wydawnictwa coraz bardziej interesują się wydawaniem książek naszych polskich pisarzy. W ostatnich miesiącach pisaliśmy m.in. o tłumaczeniu na język angielski książki Remigiusza Mroza (seria z Joanną Chyłką) oraz Macieja Płazy („Golem”). Do tego zaszczytnego grona dołącza teraz Jakub Szamałek. Jak donosi na swoim fanpage’u na Facebooku Wydawnictwo W.A.B., jego bestsellerowy thriller, którego akcja dzieje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ukaże się w USA nakładem wydawnictwa Harper Collins.

Harper Collins kupiło prawa do tłumaczenia „Stacji” Jakuba Szamałka

Czy „Stacja” Jakuba Szamałka ma szansę zachwycić zagranicznych czytelników? Wszystko na to wskazuje. I nastąpi to z pewnością niedługo, ponieważ amerykańskie wydawnictwo Harper Collins kupiło od Wydawnictwa W.A.B. prawa do tłumaczenia powieści Szamałka. Jak mówi menadżerka ds. sprzedaży praw autorskich w Grupie Wydawniczej Foksal, Marta Górska:

Choć ogłaszamy to dopiero teraz, to prawa do USA zostały sprzedane jeszcze przed polską premierą książki, co nie zdarza się często. Do tego powieść zostanie opublikowana przez największego wydawcę na światowym rynku książki, jakim jest Harper Collins. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wspaniała współpraca z Jakubem Szamałkiem, lokalnym agentem z USA, Adamem Chromym oraz tłumaczką Kasią Berensford.

Kosmiczny thriller wyda w Stanach Zjednoczonych wydawnictwo Harper Collins w swoim imprincie HarperVia. Jak czytamy w poście Wydawnictwa W.A.B., amerykańskie wydawnictwo nabyło prawa do tłumaczenia za pięciocyfrową kwotę. „Stacja” w przekładzie Katarzyny Beresford na język angielski ma mieć premierę zimą 2025 roku.

Bardzo się cieszę, że „Stacja” będzie czytana poza granicami Polski! Tematyka jest uniwersalna – akcja wszak toczy się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a geopolityczne wstrząsy, które zaburzają życie bohaterów tej książki, dotykają nas wszystkich. To dla mnie wielkie wyróżnienie i powód do radości.

– Jakub Szamałek

Jednak to nie koniec wspaniałych wieści dotyczących zainteresowania twórczością Jakuba Szamałka za granicą. Książką zainteresowali się również Francuzi i ukaże się tam ona nakładem Éditions Métailié.

Ogromne gratulacje dla autora! Życzymy powodzenia w podbijaniu zagranicznego rynku książki. A jeśli Ty, czytelniku, nie miałeś jeszcze okazji przeczytać „Stacji” Jakuba Szamałka, koniecznie sięgnij po ten doskonały thriller.

Kasia