Strona główna » White Ravens 2022. Polskie tytuły dostrzeżone przez Internationale Jugendbibliothek
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci Literatura młodzieżowa

White Ravens 2022. Polskie tytuły dostrzeżone przez Internationale Jugendbibliothek

White Ravens 2022

Die Internationale Jugendbibliothek czyli najważniejsze na świecie centrum międzynarodowej literatury dziecięcej i młodzieżowej opublikowało dziś katalog White Ravens 2022 z listą rekomendowanych tytułów. Wśród 200 propozycji najlepszych książek dla młodych czytelników czyli tzw. białych kruków znajdziemy cztery tytuły polskich autorów. Katalog można zarówno zamówić jak i pobrać za darmo w formacie pdf ze strony Biblioteki.

Białe Kruki” literatury dziecięcej i młodzieżowej

Okładkę tegorocznego, wyczekiwanego przez miłośników literatury dla dzieci, katalogu White Ravens stworzyła Mayur Vayeda i Tushar Vayeda. Na stronach 114-stronicowej publikacji Internationale Jugendbibliothek zawarło wybór 200 godnych uwagi tytułów z 53 krajów napisanych w 37 językach. Pracownicy biblioteki w Monachium podejmują mnóstwo działań, które pomagają im docierać do książek dla dzieci i młodzieży z różnych rejonów świata. Czytają publikacje w ich oryginalnych językach. Jeżdżą na międzynarodowe targi książki dla dzieci. Utrzymują kontakty z wydawnictwami oraz ekspertami, instytucjami i organizacjami w dziedzinie literatury. Prowadzą również debaty z pracownikami naukowymi międzynarodowych bibliotek z różnych krajów, tak by mieć wgląd do aktualnie panujących trendów w danych państwach.

Nad corocznym katalogiem, który publikowany jest od 1984 roku, pracuje około dwudziestu ekspertów w dziedzinie książek dla dzieci i młodzieży. Stworzona przez nich lista Białych Kruków to unikatowe zestawienie tytułów, które wybrali z tysięcy propozycji.

Katalog White Ravens 2022

Opracowanie White Ravens 2022 jest już dostępne na stronie www.ijb.de. Katalog można pobrać za darmo w formacie pdf. Jest on również dostępny w wersji papierowej do zakupienia. Uczestnicy Targów Książki we Frankfurcie, które trwają w tym roku od 19 do 23 października, znajdą go na stoisku Internationale Jugendbibliothek. W ciągu najbliższego roku zawarte na liście Białych Kruków książki będą prezentowane na instagramie @thewhiteravens.books. Także podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, które odbywają się wiosną 2023 roku, Internationale Jugendbibliothek zaprezentuje papierowe wersje 200 książek z katalogu White Ravens 2022.

Zainteresowanych Białymi Krukami z różnych krajów świata odsyłamy do katalogu. Natomiast poniżej zamieszczamy polskie tytuły, które zostały docenione przez Internationale Jugendbibliothek:

  • “Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” – Justyna Bednarek, ilustracje – Marianna Oklejak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia;
  • “Van Dog” – Mikołaj Pasiński, ilustracje – Gosia Herba, Wydawnictwo HarperKids;
  • “Stan splątania” – Roksana Jędrzejewskiej-Wróbel, Wydawnictwo Literackie;
  • “Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności” – Barbara Pietruszczak, ilustracje – Anna Rudak, Wydawnictwo Moonka.

Maryjki Van Dog Stan splątania Twoje ciałopozytywne dojrzewanie

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować