Strona główna » „The Sunday Times” docenił brytyjskie tłumaczenie “Co robią uczucia?”
Ciekawostki Książki dla dzieci

„The Sunday Times” docenił brytyjskie tłumaczenie “Co robią uczucia?”

Co robią uczucia?

Wspaniałe wieści dotarły do nas z Wielkiej Brytanii. Tamtejsze tłumaczenie bestsellerowego picturebooka dla dzieci o emocjach „Co robią uczucia?” zauważyła redaktorka słynnego „The Sunday Times”. Książka nosi tytuł „What Feelings Do When No One’s Looking”.

Angielski przekład książki Tiny Oziewicz i Oli Zając „Co robią uczucia?” doceniła Nicolette Jones. Brytyjska pisarka i dziennikarka od blisko 30 lat co tydzień wybiera swoje ulubione tytuły książek dla dzieci. W jej ostatnich poleceniach znalazła się książką „What Feelings Do When No One’s Looking”. To ogromne wyróżnienie dla polskiej autorki i ilustratorki. Picturebook został nie tylko książką tygodnia. Ale również został wybrany jednym z najlepszych tytułów dziecięcych roku 2022 według magazynu „The Sunday Times”.

Ten picturebook, który w Polsce jest bestsellerem i do tej pory został już przetłumaczony na 24 języki, nie ma żadnej fabuły, ale mimo to wciąż ma się ochotę wracać do niego, by dokonywać nowych odkryć. W środku znajdziemy uczucia, które przedstawione są jako różnorodne, szare stworki, coś pomiędzy człowiekiem a koalą, które wyrażają swoją naturę poprzez konkretne działania. Tak więc „Radość skacze na trampolinie”, „Zaufanie buduje mosty”, a „Nadzieja robi kanapki na drogę”. Rysunki są bardzo charakterystyczne i nieoczekiwane, ale na tyle sugestywne, że zapraszają do odgadywania uczuć podczas czytania. Książka stanowi potwierdzenie zarówno dla dzieci jak i dorosłych uniwersalnego charakteru uczuć – z tego powodu przynosi pocieszenie – i oferuje przestrzeń do rozmowy na temat tego, co czujemy.

– Nicolette Jones

Książka Tiny Oziewicz, która jest również autorką angielskiego tłumaczenia, ukazała się w Wielkiej Brytanii nakładem wydawnictwa Pushkin Press.

Polskie wydanie „Co robią uczucia?” kupisz TUTAJ.

Zachęcamy również do zapoznania się z kontynuacją tego bestsellera w książce „Co lubią uczucia?”. Ten tytuł kupisz TUTAJ.

Kasia