Strona główna » Nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za rok 2021
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Nominacje do Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za rok 2021

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego za rok 2021

Co kultowy pies z opowiadań Ludwika Jerzego Kerna ma wspólnego ze współczesnymi książkami dla dzieci? Otóż nagroda jego imienia przyznawana jest od 2016 roku autorkom i autorom najlepszych książek dla młodych czytelników. Nadszedł więc czas i na kolejną edycję. Poznaliśmy więc właśnie 18 tytułów wydanych w 2021 roku, które powalczą o miano tegorocznego laureata.

Najlepsze książki dla dzieci polskich autorów

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego wyróżnia książki adresowane do dzieci w wieku 5 – 12 lat. Jury nagradza polskiego pisarza i ilustratora publikacji, która została wydana w roku poprzednim, a w swojej ocenie szczególną uwagę zwraca na aktualne treści, promowane wartości i wzorce oraz ilustracje uzupełniające tekst. Zwycięzcę poznajemy podczas zakończenia Festiwalu Literatury dla Dzieci w listopadzie. Natomiast nagrodę w wysokości 20 tys. złotych sponsoruje Kraków Miasto Literatury UNESCO. Laureat otrzymuje również statuetkę Ferdynanda Wspaniałego.

Przebojowa 18-nastka

Jury w składzie: Barbara Gawryluk, Marta Lipczyńska-Gil, Joanna Olech, Tomasz Z. Majkowski zdecydowało, że spośród nadesłanych zgłoszeń na liście nominacji znajdą się poniższe tytuły:

  • Marcin Podolec, “Bajka i jej gang”, Wydawnictwo Kultura Gniewu;
  • Maria Strzelecka, “Beskid bez kitu. Zima”, Wydawnictwo Libra;
  • Renata Piątkowska i Marcin Minor, “Biszkopt, Pingwin i reszta”, Wydawnictwo BiS;
  • Piotr Socha, Monika Utnik-Strugała, “Brud. Cuchnąca historia higieny”, Wydawnictwo Dwie Siostry;
  • Katarzyna Ryrych, “Chuligania”, Wydawnictwo Literatura;
  • Paweł Beręsewicz i Joanna Gwis, “Czemu tata siedzi w garnku?”, Wydawnictwo Literatura;
  • Justyna Bednarek i Anna Sędziwy, “Dom numer pięć”, Wydawnictwo Literackie;
  • Katarzyna Wasilkowska, “Już, już!”, Wydawnictwo Literatura;
  • Agata Romaniuk i Malwina Hajduk, “Kocia szajka i zagadka zaginięcia śledzi”, Wydawnictwo Agora dla dzieci;
  • Zofia Stanecka i Marianna Sztyma, “Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”, Wydawnictwo Kropka;
  • Berenika Kołomycka, “Malutki lisek i wielki dzik. Tom 7”, Wydawnictwo Egmont;
  • Marcin Szczygielski i Adam Pękalski, “O sołtysie Salomonku i tęczy”, Wydawnictwo Bajka;
  • Piotr Nowacki, “OM. Apetyt na przygodę”, Wydawnictwo Kultura Gniewu;
  • Paweł F. Majka i Katarzyna Walentynowicz, “Pantera Adela i ekoferajna”, Wydawnictwo Widnokrąg;
  • Marta Ignerska, “Świat Lema”, Wydawnictwo Muchomor;
  • Katarzyna Jackowska-Enemuo i Marianna Sztyma, “Tkaczka chmur”, Wydawnictwo Albus;
  • Praca zbiorowa, “Wszystkie kolory świata”, Wydawnictwo Agora dla dzieci;
  • Szasza Hady, “Zefirynda i księga uroków”, Wydawnictwo Literackie.

W pierwszych dniach listopada jury ogłosi listę pięciu finalistów. Natomiast laureata Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego za rok 2021 poznamy 20 listopada 2022 roku w Krakowie podczas uroczystej Gali, które zakończy trwający pięć dni Festiwal Literatury dla Dzieci.

Na koniec przypomnijmy, że w ubiegłym roku zwyciężyła Justyna Bednarek i Daniel de Latour dzięki książce „Zielone Piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują!” (Wydawnictwo Poradnia K).

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Komentarz

Kliknij tutaj, by skomentować