Strona główna » „Toksyczne matki”. Jak wyrwać się z manipulacyjnego koła?
Polecenia Poradniki

„Toksyczne matki”. Jak wyrwać się z manipulacyjnego koła?

"Toksyczne matki"

O tym, że wokół nas mogą pojawiać się toksyczne osoby, mówi się coraz częściej. Toksyczni współpracownicy, sąsiedzi, partnerzy, niestety również rodzice czy dziadkowie. Bardzo długo baliśmy się mówić o tym, że ludzie pozornie nam najbliżsi w rzeczywistości często są właśnie tymi, którzy krzywdzą najmocniej. Bardzo trudno wyrwać się z tego manipulacyjnego koła, gdy jesteśmy dziećmi i jesteśmy praktycznie bezbronni. Rany zadane w pierwszych latach życia nierzadko trawią człowieka aż do starości. Dlatego „Toksyczne matki” od Hanny Alderete to jedna z ważniejszych majowych premier.

„Toksyczne matki”

Autorka skupiła się w swojej książce na trudnych relacjach z matką. Ci, którzy mieli kochających rodziców, mogą odetchnąć z ulgą. Niestety nie wszyscy mieli to szczęście i ta książka jest właśnie dla tych, którzy w dzieciństwie byli krzywdzeni przez narcystycznego rodzica. Hanna Alderete krok po kroku tłumaczy, co znaczy, że ktoś jest toksyczny, jakie mechanizmy stosuje w rozmowach i swoich zachowaniach oraz po czym można to poznać.

Hanna Alderete podpowiada również, jak wycofać się z tak bolesnej i naznaczoną krzywdzącą przeszłością relacji. W tej książce znajdziesz wiele wskazówek dotyczących asertywności, stawiania własnych granic i wreszcie uwalniania się spod wpływu narcystycznego człowieka oraz wynikającego z tej decyzji poczucia winy.

Istotnym i bodaj najważniejszym krokiem jest zrozumienie, że nasza matka wcale nie jest empatyczna i kochająca, a postępuje w sposób wyrachowany, zgodny z jej wygórowanymi oczekiwaniami, które już z założenia nigdy nie zostaną spełnione. Dojście do tych wniosków jest niezwykle bolesne i niestety nie wszyscy są w stanie się z nimi pogodzić. Stąd też autorka tłumaczy mechanizmy postępowania narcyzów i stara się podpowiedzieć, dlaczego niektórzy ludzie tak się zachowują.

Wyrwanie się z manipulacyjnego koła oraz ucięcie relacji z toksycznym człowiekiem jest jedyną szansą na to, aby osiągnąć dobrostan psychiczny. Przykra prawda jest taka, że już narcystyczny współpracownik potrafi doprowadzić człowieka na skraj rozpaczy. Co więc dzieje się z osobą, która przyszła na świat w rodzinie narcyza? Wynikające z tego krzywdy są aż przerażające. Dlatego też ta książka jest szalenie ważna, a jej przeczytanie może być pierwszym krokiem do tego, by wreszcie zawalczyć o siebie i zrozumieć, że to nie z nami jest problem.

Książkę „Toksyczne matki” znajdziesz tutaj.

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować