Strona główna » Remigiusz Mróz wyprzedza Harlana Cobena i Olgę Tokarczuk!
Ciekawostki Kryminał i sensacja

Remigiusz Mróz wyprzedza Harlana Cobena i Olgę Tokarczuk!

Remigiusz Mróz

Fot. https://www.facebook.com/remigiusz.mroz

Biblioteka Narodowa opublikowała rozszerzone wyniki corocznego badania czytelnictwa w Polsce. Od 1992 roku mamy szansę dowiedzieć się m.in., jaka część społeczeństwa czyta książki, jak dużo i jacy autorzy są najpopularniejsi. Tegoroczny wynik co do ostatniego punktu zdecydowanie nikogo nie zdziwił. Pierwsze miejsce pod względem popularności zajął król polskiego kryminału, Remigiusz Mróz.

Remigiusz Mróz po raz trzeci na podium

Znamy najnowszy raport Biblioteki Narodowej. Trzy pierwsze miejsca pod względem popularności zajęli Remigiusz Mróz (6,44% czytelników), Harlan Coben (4,05% czytelników) oraz Olga Tokarczuk (2,20% czytelników). To już trzeci sezon z kolei, kiedy na podium staje autor „Chyłki”. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami wśród najczęściej wymienianych tytułów najbardziej poczytnego pisarza w Polsce znalazły się thrillery z cyklu z Joanną Chyłką („Kasacja”, „Egzekucja”, „Inwigilacja”). Równie popularny okazał się również cykl z komisarzem Wiktorem Forstem („Przepaść”). Pomijając na chwilę samego autora, który zajął pierwsze miejsce pod względem poczytności w 2021 roku, wyniki jednoznacznie pokazują, że Polacy najczęściej sięgają po literaturę sensacyjno – kryminalną.

Źródło: Raport Biblioteki Narodowej

Remigiusz Mróz poruszył temat swojego wyróżnienia w badaniu Biblioteki Narodowej we wpisie na Facebooku. Wspomniał m.in. o tym, że w pierwszej trójce pojawił się po raz pierwszy w 2017 roku. Na pierwszym miejscu znalazł się wówczas Stephen King, a na drugim Henryk Sienkiewicz. W 2018 roku zamienili się nieznacznie miejscami. Mróz wylądował na pozycji drugiej, autor „Krzyżaków” na pierwszym, a King – na trzecim. Autor oczywiście podziękował swoim czytelnikom za zaszczyt piastowania tak wysokiego miejsca już trzeci rok z rzędu.

Absolutnie niesamowite jest to, że w tych corocznych tercetach pojawia się aż dwoje aktualnie przebywających na tym świecie Polaków – czuła narratorka naszego świata i rzemieślnik słowa. W dodatku z podium spadają autorzy lektur szkolnych, co jest w moim przekonaniu dość emblematyczne. Oto na naszych oczach dokonuje się zwrot w polskim czytelnictwie – a książka w domu przestaje być utożsamiana z obowiązkowo wypożyczoną lub kupioną lekturą.

– Remigiusz Mróz

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować