Remigiusz Mróz – określany najpłodniejszym wśród współczesnych polskich pisarzy – stworzył swoją kolejną powieść. “Operacja Mir” to kontynuacja książki “Projekt Riese”. Co oferuje najnowsza pozycja Remigiusza Mroza? Coś innego niż zazwyczaj – mniej tu klasycznego kryminału i powieści detektywistycznej, a więcej fantastyki, dziwaczności i klimatu postapokalipsy.
“Operacja Mir” – druga część “Projektu Riese”
Projekt Riese, którego motyw Mróz wykorzystał w swoich powieściach, to niedokończona operacja górniczo-budowlana nazistowskich Niemiec, polegająca na planach wydrążenia olbrzymiej sieci tuneli w Górach Sowich, które miałyby łączyć ze sobą poszczególne obiekty. Ważną rolę w Projekcie Riese odegrał zamek Książ, który według planów miał być jedną z głównych kwater Hitlera. Powieść z 2022 roku zatytułowana “Projekt Riese” opowiada historię pięciu osób, które podczas zwiedzania tajemniczych, ponazistowskich tuneli zostają w nich uwięzione. Trzęsienie ziemi powoduje zawalenie stropów jaskini, odcinając bohaterów od możliwości ucieczki.
Fabuła “Operacji Mir”, drugiej części “Projektu Riese”, opiera się na teorii multiwersum. Bohaterami książki są znani z pierwszej części Parker i Natasza, którzy próbują odnaleźć drogę powrotną do znanego im świata i do siebie nawzajem. Z początku mnogość wydarzeń – a nawet czasów i miejsc akcji – może przytłoczyć, jednak po kilkudziesięciu stronach okazuje się, że z pozoru odrębne wątki tworzą sieć powiązań. Można spotkać się z opiniami, że “Operacja Mir” to nie lada wyzwanie czytelnicze, które wymaga od odbiorcy stałej czujności. Wątki powieści to rozrzucone puzzle, które z biegiem akcji można powoli układać w jeden obrazek – co jednak będzie ostatecznym efektem? Nowa powieść Mroza usiłuje zadać czytelnikowi pytanie o ludzką sprawczość. O to, jaki wpływ na nasze życie ma każda, nawet najmniejsza decyzja? Co czyni człowieka tym, kim jest? Gdzie jest i od czego zależy istota nas samych?
Książka “Operacja Mir” jest dostępna tutaj.
Skomentuj