Strona główna » Znaczek pocztowy na 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego
Ciekawostki

Znaczek pocztowy na 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego

Znaczek pocztowy Miron Białoszewski

W ostatnich miesiącach Poczta Polska pozytywnie zaskakuje miłośników literatury. W maju podzieliliśmy się świetnymi wieściami o premierze znaczka pocztowego z Kajko i Kokoszem. A dziś mamy dobre informacje dla starszych czytelników. 30 czerwca do sprzedaży trafił znaczek pocztowy, który upamiętnia 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego.

Nowa emisja filatelistyczna

Jeden z najbardziej cenionych polskich poetów, prozaików, dramatopisarzy i aktor teatralny ubiegłego wieku, Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 2022 roku. 100 lat później dokładnie w ten sam dzień Poczta Polska uczciła jego urodziny premierą znaczka projektu Pawła Myszki. Przedstawia on fotograficzny portret Mirona Białoszewskiego wraz z informacją o latach życia artysty. Dodatkowo na kopercie FDC znajduje się zdjęcie Białoszewskiego, które zostało wykonane w trakcie spektaklu „Teatru Osobnego”. Przeczytamy również na niej słowa samego poety:

Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. I żeby pisanie nie zjadło mówienia. To co jest warte z języka mówionego, to się zapisuje. A to z napisanego – jest potem mówione na głos.

Uważne oko w grafice datownika dostrzeże także łyżkę cedzakową. Ten element zdecydowanie nie dziwi miłośników twórczości Mirona Białoszewskiego. To w końcu jeden z wysławianych przez artystę przedmiotów codziennego użytku, których obecność jest częsta w jego twórczości poetyckiej.

Wybitni pisarze na znaczkach Poczty Polskiej

Przypomnijmy, że Poczta Polska upamiętniała już na znaczkach kolekcjonerskich wybitne postacie z literackiego świata. Filateliści z pewnością posiadają w swoich zbiorach znaczki z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema czy 100. rocznicy urodzin Leopolda Tyrmanda.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że Rada m.st. Warszawy ogłosiła rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego. Decyzja była podyktowana dwoma faktami – zarówno setną rocznicą urodzin jak i trzydziestą dziewiątą rocznicą śmierci warszawskiego artysty.

Dane szczegółowe o znaczku z Mironem Białoszewskim:

autor projektu: Paweł Myszka
wartość: 3,60 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 39.5 x 31.25 mm
papier: fluorescencyjny

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować