Strona główna » Znaczek pocztowy na 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego
Ciekawostki

Znaczek pocztowy na 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego

Znaczek pocztowy Miron Białoszewski

W ostatnich miesiącach Poczta Polska pozytywnie zaskakuje miłośników literatury. W maju podzieliliśmy się świetnymi wieściami o premierze znaczka pocztowego z Kajko i Kokoszem. A dziś mamy dobre informacje dla starszych czytelników. 30 czerwca do sprzedaży trafił znaczek pocztowy, który upamiętnia 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego.

Nowa emisja filatelistyczna

Jeden z najbardziej cenionych polskich poetów, prozaików, dramatopisarzy i aktor teatralny ubiegłego wieku, Miron Białoszewski urodził się 30 czerwca 2022 roku. 100 lat później dokładnie w ten sam dzień Poczta Polska uczciła jego urodziny premierą znaczka projektu Pawła Myszki. Przedstawia on fotograficzny portret Mirona Białoszewskiego wraz z informacją o latach życia artysty. Dodatkowo na kopercie FDC znajduje się zdjęcie Białoszewskiego, które zostało wykonane w trakcie spektaklu „Teatru Osobnego”. Przeczytamy również na niej słowa samego poety:

Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. I żeby pisanie nie zjadło mówienia. To co jest warte z języka mówionego, to się zapisuje. A to z napisanego – jest potem mówione na głos.

Uważne oko w grafice datownika dostrzeże także łyżkę cedzakową. Ten element zdecydowanie nie dziwi miłośników twórczości Mirona Białoszewskiego. To w końcu jeden z wysławianych przez artystę przedmiotów codziennego użytku, których obecność jest częsta w jego twórczości poetyckiej.

Wybitni pisarze na znaczkach Poczty Polskiej

Przypomnijmy, że Poczta Polska upamiętniała już na znaczkach kolekcjonerskich wybitne postacie z literackiego świata. Filateliści z pewnością posiadają w swoich zbiorach znaczki z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida, 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema czy 100. rocznicy urodzin Leopolda Tyrmanda.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że Rada m.st. Warszawy ogłosiła rok 2022 Rokiem Mirona Białoszewskiego. Decyzja była podyktowana dwoma faktami – zarówno setną rocznicą urodzin jak i trzydziestą dziewiątą rocznicą śmierci warszawskiego artysty.

Dane szczegółowe o znaczku z Mironem Białoszewskim:

autor projektu: Paweł Myszka
wartość: 3,60 zł
nakład: 100 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 39.5 x 31.25 mm
papier: fluorescencyjny

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować