Strona główna » “Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki” – bestsellerowe dzienniki Alana Rickmana we wrześniu w Polsce
Biografie Zapowiedzi i nowości

“Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki” – bestsellerowe dzienniki Alana Rickmana we wrześniu w Polsce

„Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki” Alana Rickmana

Nareszcie doczekaliśmy się dokładnej daty premiery wyczekiwanych przez polskich czytelników dzienników Alana Rickmana. Od kiedy w październiku 2022 roku pisaliśmy o planach wydawniczych Wydawnictwa Poznańskiego i wzmiance o polskim przekładzie książki „Madly, Deeply. The Alan Rickman Diaries”, okazało się, że to właśnie ten artykuł na naszym blogu należał do najczęściej czytanych wpisów nie tylko w ubiegłym roku, ale również i w 2023 roku. Dziś już wiemy, że książka „Prawdziwe, do szaleństwa. Dzienniki” trafi do księgarń 29 września. Zdecydowanie warto zapisać tę datę w swoim kalendarzu!

„Madly, Deeply. The Alan Rickman Diaries” wkrótce w polskim przekładzie

Brytyjskie wydanie dzienników Alana Rickmana ukazało się w październiku 2022 roku. Musieliśmy więc poczekać blisko rok, by doczekać się polskiego tłumaczenia, którego podjęła się Maria Jaszczurowska. W tym czasie autobiograficzna książka wspaniałego aktora znanego z produkcji, takich jak „Szklana pułapka”, „Harry Potter”, „To właśnie miłość” czy „Rozważna i romantyczna”, znalazła się na liście bestsellerów Sunday Timesa. Widnieje również na liście najlepszych książek 2022 roku brytyjskiej sieci księgarni Waterstones. Była także nominowana do Goodreads Choice Award w kategorii Najlepsza biografia i autobiografia 2022 roku.

W książce „Prawdziwie, do szaleństwa. Dzienniki” znajdziemy zapiski Alana Rickmana, które prowadził od 1993 do 2015 roku, czyli prawie aż do swojej śmierci (aktor zmarł 14 stycznia 2016 roku z powodu raka trzustki). Dzięki nim zajrzymy na plany filmowe i za kulisy teatru. Poznamy życie brytyjskiego aktora zarówno od strony zawodowej jak i prywatnej. Przeczytamy o jego podróżach, przyjaciołach, pasjach. Jak czytamy w opisie dzienników:

Lektura tej książki to jak słuchanie Rickmana rozmawiającego z bliskim przyjacielem.

W dziennikach Alana Rickmana nie zabrakło również wkładu jego wieloletniej przyjaciółki, Emmy Thomson, która napisała do książki przedmowę.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować