Strona główna » “Mira #1. #przyjaźń #zakochanie #mójrok” – bestsellerowy duński komiks dla dzieci w październiku w Polsce
Książki dla dzieci Zapowiedzi i nowości

“Mira #1. #przyjaźń #zakochanie #mójrok” – bestsellerowy duński komiks dla dzieci w październiku w Polsce

"Mira #1. #przyjaźń #zakochanie #mójrok"

Z żalem myślimy o kończących się wakacjach. Jednak jednocześnie z ogromną niecierpliwością czekamy na jesienne premiery. Bo trzeba przyznać, że mimo licznych książkowych nowości w okresie letnim jest to sezon ogórkowy, kiedy lipiec i sierpień porównamy do chociażby września. A już na październik Wydawnictwo Dwie Siostry zapowiedziało fantastyczną nowość, która przywędruje do nas aż z Danii! Mowa o serii komiksów dla młodszych nastolatków „Mira” o stawaniu się dorosłym, pierwszych zakochaniach i wszystkim, co się je z trudnym okresem dojrzewania.

Seria komików o Mirze

W pierwszym tomie komiksowej serii duńskiej pisarki Sabine Lemire poznajemy tytułową Mirę. 11-latka mieszka z mamą i chciałaby poznać w końcu swojego tatę. Ale to nie jedyne jej zmartwienie. Chciałaby być bardziej dorosła, czyli mieć dorosły pokój (czy wystarczy schować misia?), więcej followersów na Instagramie i… chłopaka. Tym bardziej, że jej najlepsza przyjaciółka Naja otwiera klub dla zakochanych i to na dodatek z nową, superfajną koleżanką z klasy. Trudno jednak należeć do takiego klubu, skoro nie ma się chłopaka. Mira zastanawia się, w kim mogłaby się zakochać. Może nada się do tego jej najlepszy kumpel Louis? Czy wystarczy myśleć o nim pół godziny dziennie, żeby pojawiło się płomienne uczucie nazywane miłością?

Seria o Mirze to pełna humoru historia nastoletniej dziewczynki, która została przedstawiona w formie komiksu. Nastolatki z pewnością odnajdą tu swoje codzienne zmartwienia i przemyślenia. Sabine Lemire pisze o wielkich marzeniach i małych katastrofach, o rówieśnikach, z którymi trudno czasami się dogadać i jeszcze gorszych, żenujących dorosłych, a także o problemach, które przynosi nam życie. Nie zapomina również o samym dojrzewaniu, które samo w sobie jest wystarczająco trudne.

Na koniec warto dodać, że seria komiksów o Mirze doczekała się wielu wyróżnień i nagród. W 2018 i 2020 roku została uznana za najlepszy duński komiks dla dzieci. Znalazła się również na liście nominacji do Deutscher Jugendliteraturpreis. Z kolei w 2023 roku zdobyła prestiżową duńską nagrodę literacką Søren Gyldendal w kategorii literatury dziecięcej. Komiks o nastolatce czytają już czytelnicy w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i w Niemczech. A od 4 października znajdziemy go w polskich księgarniach.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować