Wraz z nadchodzącym Dniem Dziadka wielu z nas zastanawia się, jaki kupić prezent, by sprawić radość naszym kochanym dziadkom. Jeśli chcesz wybrać coś wyjątkowego, co przyniesie nie tylko chwilową przyjemność, ale także długotrwałą radość, to odpowiedź może być zaskakująco prosta – książka. Dzięki książce można zapomnieć o całym świecie w zimowe wieczory i spędzić wspaniały czas w domowym zaciszu, kiedy czekamy na powrót wiosny. A jeśli poświęcimy chwilę na dobranie tytułu odpowiadającego zainteresowaniom obdarowywanego, nasz gest z pewnością zostanie doceniony. Poniżej znajdziesz więc propozycje kilku książek z różnych gatunków, które idealnie sprawdzą się jako prezent dla dziadka z okazji jego święta.
„Cztery zaginione miasta”
Jeśli Twój dziadek jest miłośnikiem podróży i historii, ta książka będzie idealnym prezentem. „Cztery zaginione miasta” Annalee Newitz zachwycają nie tylko eleganckim wydaniem. W książce znajdziemy historię czterech wielkich starożytnych miast, które nie przetrwały do naszych czasów, mimo że stanowiły centrum cywilizacji. Mowa o neolitycznym Çatalhöyük w środkowej Turcji, rzymskich Pompejach na południowym wybrzeżu Włoch, średniowiecznym megamieście Angkor w Kambodży i autochtonicznej metropolii Cahokia znad rzeki Missisipi.
Lektura „Czterech zaginionych miast” to zapierająca dech w piersiach podróż geograficzno-historyczna oparta na najnowocześniejszych badaniach archeologicznych. Autorka przygląda się zmianom środowiskowym i politycznym perturbacjom, które ostatecznie spowodowały upadek tych budzących podziw starożytnych osad.
– Bethany Brookshire, “Science News”
„Napoleon”
Dla dziadka – pasjonata historii polecamy monumentalną biografię Napoleona uważanego za najwybitniejszego dowódcę wojskowego. To ponad 1000 stron (!) fascynującej historii człowieka, który swoimi dokonaniami zasłynął we Francji i na całym świecie.
Napoleon Bonaparte zmienił Francję i Europę w ciągu zaledwie dwudziestu lat, od 1795 do 1815 roku. W wyniku zamachu stanu przejął władzę i położył kres korupcji. Zasłynął z wielu wspaniale poprowadzonych bitew i mówi się, że na nowo wymyślił sztukę wojenną. Zmienił prawa Francji i zmodernizował jej systemy edukacji oraz administracji. Podjął wyczerpujące wyprawy do Hiszpanii i Rosji, gdzie zginęło pół miliona Francuzów, a zbudowane przez niego imperium zaczęło się rozpadać.
Mimo ostatecznej porażki zasłynął jako człowiek o ogromnej energii i wyjątkowej osobowości, o czym w szczegółach pisze Andrew Roberts. Współczesny biograf stara się także odpowiedzieć na nurtujące wielu pytanie. Czy Napoleon był genialnym taktykiem, nieustraszonym generałem, czy może bliżej mu było do szaleńca, tyrana i miernego stratega, który swoich żołnierzy traktował wyłącznie jako mięso armatnie?
– Simon Sebag Montefiore
„Czas krwawego księżyca”
Reportaż Davida Granna, amerykańskiego dziennikarza, który pisze m.in. dla New Yorkera, zdecydowanie zasługuje na uwagę i świetnie sprawdzi się jako prezent dla dziadka – wielbiciela literatury faktu. W październiku 2023 roku w polskich kinach premierę miał także film „Czas krwawego księżyca”, który powstał na podstawie reportażu i główną rolę zagrał w nim Leonardo DiCaprio. Ekranizacja zdobyła kilka nominacji do Złotych Globów i ostatecznie otrzymała Złotego Globa 2023 w kategorii Najlepsza aktorka w dramacie (Lily Gladstone).
Reportaż „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” to prawdziwa historia indiańskiego plemienia Osagów z terenów Oklahomy. W latach 20. XX wieku należeli do najbogatszych ludzi na świecie. Do ich bogactwa przyczyniło się odkrycie w zamieszkiwanym przez nich rejonie złóż ropy naftowej. Żyli spokojnie w luksusie, dopóki nagle nie zaczęli ginąć w tajemniczych okolicznościach. Co więcej, zostały zamordowane również osoby, które próbowały znaleźć przyczynę tych masowych zaginięć. Wtedy śledztwo przyjęło FBI i trafiło na jeden z najmroczniejszych spisków w historii Stanów Zjednoczonych…
Książka Davida Granna ukazała się po raz pierwszy w Polsce w 2018 roku, ale z powodu ogromnego zainteresowania czytelników nakład zdążył się całkowicie wyprzedać. Na szczęście w związku z kinową premierą ekranizacji „Czasu krwawego księżyca” nakładem Wydawnictwa W.A.B. do księgarń trafiło nowe wydanie reportażu.
„Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”
Dziadek – miłośnik gór, a może również miłośnik wysokogórskiej wspinaczki, z pewnością będzie zachwycony biografią Janusza Kurczaba, czyli najnowszą książką z serii publikacji o górach od Wydawnictwa Agora.
Janusz Kurczab nie jest z pewnością tak powszechnie znany, jak np. Krzysztof Wielicki, Jerzy Kukuczka, Wojciech Kurtyka czy Wanda Rutkiewicz. Jednak wciąż należy on do najwybitniejszych liderów narodowych wypraw w góry najwyższe – uprawiał himalaizm, alpinizm i taternictwo. Kierował m.in. narodową wyprawą na K2. Pisał górskie książki reportażowe i monografie. Wyznaczał nowe drogi w Tatrach i Alpach. Pracował jako redaktor naczelny „Taternika”, czyli pisma ze stuletnią tradycją. Za całokształt swoich górskich działań otrzymał liczne nagrody, w tym Super Kolosa. Jednak Janusz Kurczab był nie tylko wspinaczem, instruktorem i trenerem alpinizmu, ale również wybitnym szermierzem. Zdobył mistrzostwo Polski w szpadzie 17 razy!
„Historia LEGO”
Nikt nie jest za stary na LEGO. Tworzenie konstrukcji z klocków nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dzieci. Tą aktywność uwielbiają również dorośli i z pewnością sprawi ona mnóstwo frajdy naszym dziadkom. Oprócz ciekawego zestawu, który zajmie dziadka na długie godziny, polecamy także dołączyć do prezentu książkę „Historia LEGO”.
Jest to fascynująca opowieść o trzech pokoleniach, które stworzyły jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek i zarazem najsłynniejszą zabawkę na całym świecie. Książkę napisał wybitny duński biograf i dziennikarz. Jens Andersen przybliża czytelnikowi historię rodziny Christiansen, która stoi za sukcesem przedsiębiorstwa zabawkowego założonego w latach 30. w Billund w Danii. Świetnie napisana, inspirująca biografia!
„Gdynia obiecana”
Książka Grzegorza Piątka „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939” bez wątpienia należy do najczęściej nagradzanych w 2023 roku publikacji. Wybitny polski krytyk i historyk architektury otrzymał za nią Paszport „Polityki” za rok 2022 w kategorii Literatura, Nagrodę Literacką Gdynia 2023 w kategorii esej oraz nagrodę „Nike” czytelników 2023. Publikacja znalazła się również w finale Nagrody im. Marcina Króla 2023. Liczba nagród mówi za siebie, jak i liczne pozytywne opinie czytelników, których zachwyca narracja i sposób przedstawiania historii miasta przez Grzegorza Piątka.
„Gdynia obiecana” to historia miasta, które zostało zbudowane od podstaw. Autor, pisząc o powstaniu Gdyni, poruszył wątki społeczne, urbanistyczne, gospodarcze i historyczne. Nie zasypuje jednak czytelnika suchymi faktami, ale snuje opowieść, od której trudno się oderwać. Poznajemy międzywojenną Gdynię bez zbędnych upiększeń. Mimo że nowe nadmorskie miasto miało uchodzić za perełkę nowoczesności w ówczesnej Polsce, panowały w niej duże nierówności i mnóstwo kontrastów. Slumsy, bieda pierwszych mieszkańców, ogromne podziały, chaos i koszmarne warunki pracy oraz życia budowniczych miasta to fakty, o których historia woli milczeć. Ale z pewnością nie Grzegorz Piątek.
Jeśli Twój dziadek uwielbia Gdynię, a może po prostu interesują go biografie polskich miast, z pewnością będzie zachwycony takim książkowym prezentem.
„Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat”
Dla dziadka, który nie lubi spędzać długich godzin nad setkami zapisanych w książce stron, mamy lekturę idealną. „Odpowiedzi na wszystkie pytania. 200 infografik objaśniających świat” to świetnie wydana książka faktograficzna, po którą można sięgać, kiedykolwiek tylko przyjdzie na to ochota, bez gubienia wątku.
Poruszane tematy zaskakują i skłaniają do przemyśleń. Ciekawi świata wielbiciele danych i statystyk oraz wzrokowcy znajdą tu odpowiedzi na pytania, które być może nigdy dotąd nie przyszły im do głowy, np.:
- Ile kurczaków jest na świecie?
- Jak żyć wiecznie?
- Ile kosztuje wieża Eiffla?
- W jakich krajach był agent 007, czyli James Bond?
- Gdzie mieszkają najszczęśliwsi ludzie?
Czas spędzony z książką „Odpowiedzi na wszystkie pytania” z pewnością nie będzie należał do nudnych!
„Żuchwa Kaina”
O tym bestsellerowym kryminale, który odżył po wielu latach nieobecności, pisaliśmy kilka miesięcy temu. Musimy jednak wspomnieć o nim ponownie również teraz, ponieważ „Żuchwa Kaina” to naszym zdaniem jedna z lepszych książek prezentowych dla dziadka.
Dziadek, który uwielbia rozwiązywać łamigłówki, z przyjemnością oderwie się od kolejnych krzyżówek, sudoku czy tym podobnych rozrywek, by przystąpić do rozwiązania być może najtrudniejszej zagadki świata. „Żuchwa Kaina” to powieść-łamigłówka, która składa się ze 100 stron złożonych z przypadkowej kolejności. Co więcej, na tych 100 stronach znajduje się historia 6 morderstw. Do czytelnika należy ułożenie stron w prawidłowej kolejności tak, by odpowiedzieć na pytanie – kto jest mordercą? Ważne, żeby powiedzieć swojemu dziadkowi, że w tej książce zdecydowanie należy wyrywać strony 😉
„Żuchwa Kaina” jest więc nie tylko świetnym kryminałem z lat 30. XX wieku, ale również wspaniałą rozrywką, która niewątpliwie będzie konkurowała z telewizją i ze spokojem zapewni zajęcie przynajmniej do wiosny, jeśli nie na dłużej.
Skomentuj