Strona główna » Prawdziwe zbrodnie. Recenzja książki „Profil mordercy”
Polecenia Recenzje Reportaże

Prawdziwe zbrodnie. Recenzja książki „Profil mordercy”

Profil mordercy - Paul Britten

Miłośnicy thrillerów doskonale wiedzą, że jakość książki można ocenić po przerażeniu, które w nas wzbudza. Uwielbiamy gęsią skórkę, metodycznych zabójców i historie, które wciskają nas w fotel. Sęk w tym, że zwykle są one tylko dziełem wyobraźni pisarza. Po przeczytaniu książki czujemy ulgę, że ta opowieść nie wydarzyła się naprawdę. Tego samego nie można powiedzieć o morderstwach, o których opowiada Paul Britton w swojej książce „Profil mordercy”.

Profil mordercy

Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów. Współpracował z policją, zanim tworzenie portretów psychologicznych morderców stało się rutynowym elementem śledztwa. Dzięki nagromadzonej wiedzy oraz doświadczeniu stworzył książkę, która jest gratką dla wszystkich miłośników thrillerów. Możemy zajrzeć do policyjnych pokojów przesłuchań oraz poznać śledczych, którzy próbowali rozgryźć sprawy ohydnych morderstw. Problem w tym, że po odłożeniu tej książki na półkę nie będziemy w stanie powiedzieć, że to tylko fikcja literacka. Poza lekkimi zmianami opisów osób czy danych wszystko inne jest prawdą…

Gdy Lynda Mann szła w poniedziałkowy wieczór Czarną Ścieżką, niosła z sobą bagaż doświadczeń, które ją ukształtowały i które sprawiły, że zachowała się w określony sposób, gdy zetknęła się z mordercą. Czy uciekała? Czy się zdenerwowała? Czy była bierna?

Nagle rodzi się świadomość, że ofiary, o których pisał Britton mogłyby być naszymi siostrami, przyjaciółkami, mamami. Nami samymi… Profiler otwiera nam oczy i pokazuje wynaturzone motywacje gwałcicieli, morderców czy oszustów, którzy wcielali w życie swoje obrzydliwe plany.

Wartość opisów

Ta książka spodoba się wszystkim, którzy chcą naprawdę poznać policyjne techniki. Nie znajdziesz tu kwiecistych opisów czy budujących napięcie scen. To nie jest fikcja, ale próba opowiedzenia o tym, jak wygląda praca policji i profilerów. Dowiesz się, na jakiej podstawie Paul Britton był w stanie oszacować domniemany wiek sprawcy, jego wykształcenie, status zawodowy czy popełniane wcześniej zbrodnie. Wtedy okazuje się, że osoby, które były w śledztwach podejrzane są tymi, których i my na co dzień mijamy.

Na przykład stwierdzono, że mordercy o wyższym stopniu inteligencji są zazwyczaj lepiej zorganizowani i bardziej metodyczni.

Książka dla zainteresowanych

„Profil mordercy” warto docenić za szczegółowość opisów oraz wprowadzenie terminologii, jaką posługują się policjanci czy profilerzy. Autor nie tylko uchylił zasłonę, ale i otworzył drzwi do swojego gabinetu, byśmy naprawdę mogli poczuć i zrozumieć jego pracę. Choć książka jest napisana prostym, przystępnym językiem, to w bardzo konkretny i szczegółowy sposób relacjonuje przebieg różnych dochodzeń. Paul Britton przedstawił historie morderstw, gwałtów, uprowadzeń czy oszustw, które próbował rozwikłać. To dobra książka dla wszystkich, którzy lubią thrillery i chcą poznać motywacje faktycznych przestępców.

Kiedy tworzyłem profil psychologiczny – wyjaśniłem – mówiłem o sprawcy w kategoriach ogólnych: nie mogłem podać dokładnej daty urodzenia, koloru oczu ani stanu uzębienia. Mówiłem o rzeczach bardzo prawdopodobnych, ale nie absolutnie pewnych.

Książkę możecie nabyć tutaj: Profil mordercy – Paul Britton

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉 Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Aleksandra

Jestem kocią mamą i maniaczką książek. Czytam kiedy tylko mogę, a staram się robić tak, by móc jak najczęściej. Z wykształcenia i zamiłowania jestem filolożką polską, copywriterem, korepetytorką i instruktorką jogi. Uwielbiam poradniki, literaturę psychologiczną, ezoteryczną i thrillery. Przygotowuję dla Ciebie recenzje najlepszych książek. Nie wyobrażam sobie dnia bez medytacji, aromatycznej kawy i przynajmniej kilku rozdziałów dobrej lektury. Piszę, bo jak kiedyś zaczęłam, to do teraz nie mogę przestać. 😉
Jeśli chcesz poznać mnie lepiej, możesz znaleźć mnie na moim blogu: www.znakomita.com

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować