Strona główna » “Poznaj swoje prawa i broń ich” – polskie wydanie książki Angeliny Jolie i Amnesty International o prawach dzieci
Literatura młodzieżowa Polecenia Poradniki

“Poznaj swoje prawa i broń ich” – polskie wydanie książki Angeliny Jolie i Amnesty International o prawach dzieci

Poznaj swoje prawa i broń ich

“Poznaj swoje prawa i broń ich” to polskie wydanie książki “Know Your Rights and Claim Them”. Publikacja napisana została przez aktorkę Angelinę Jolie oraz prawniczkę Geraldine Van Bueren. Amerykańska premiera książki miała miejsce w 2021 roku i do dziś doczekała się ona kolejnych wydań m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Grecji, Korei Południowej, Danii, Niemczech, Kanadzie, Rumunii i Albanii – teraz również w Polsce.

Angelina Jolie stworzyła książkę o prawach dziecka

“Poznaj swoje prawa i broń ich” to książka stworzona z myślą o dzieciach. Dzięki niej młodzi ludzie dowiedzą się o przysługujących im prawach, o których nie każdy dorosły chętnie ich informuje.

Angelina Jolie jest matką szóstki dzieci – troje z nich to jej biologiczne potomstwo, a pozostała trójka jest adoptowana. Adoptowane przez Jolie sieroty pochodzą z Kambodży, Wietnamu i Etiopii. To właśnie w Kambodży, podczas zdjęć do filmu “Lara Croft: Tomb Raider”, Angelina Jolie przeszła – jak czytamy w magazynie “Vogue” – duchową przemianę. Choć określenie “duchowa przemiana” brzmieć może nieco pretensjonalnie, to faktem jest, że od tego czasu aktorka zaczęła angażować się w działalność humanitarną. Od 2001 roku Jolie jest ambasadorem dobrej woli UNHCR – tytuł ten nadawany jest przez urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców ludziom, którzy swoją sławę wykorzystują do pomocy uchodźcom. Należy jednak wspomnieć, że to tylko jedno z kilku odznaczeń, którymi uhonorowano aktorkę za jej działalność na rzecz potrzebujących.

Duet pisarski: Angelina Jolie i Geraldine Van Bueren

Książka “Poznaj swoje prawa i broń ich” jest więc wynikiem długiego zaangażowania aktorki w pomoc społeczną. Publikacja przedstawia prawa przysługujące najmłodszym, a także historie młodych aktywistów, którzy pokazują, jak swoim życiem stawać w obronie tego, co uznaje się za słuszne. Współtwórczynią projektu jest Geraldine Van Bueren – brytyjska prawniczka, znana na całym świecie jako współautorka tekstu Konwencji Praw Dziecka ONZ, najczęściej ratyfikowanego traktatu o prawach dzieci.

Amnesty International – organizacja pozarządowa działająca na rzecz praw człowieka – dąży do tego, by świat stał się miejscem, “w którym każda osoba korzysta ze wszystkich praw człowieka zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych dokumentach dotyczących praw człowieka”. Książka Angeliny Jolie i Geraldine Van Bueren jest kolejnym krokiem, który zbliża nas do tego celu.

O czym i dla kogo jest książka “Poznaj swoje prawa i broń ich”?

Książka “Poznaj swoje prawa i broń ich” zapewni młodym ludziom dostęp do wiedzy na temat ich praw i bezpieczeństwa fizycznego oraz psychicznego.

  • Jakie kroki podjąć w razie nadużycia?
  • Kogo informować, gdy potrzebuje się pomocy?
  • Jaki wpływ na moją sytuację osobistą ma moje otoczenie i pochodzenie?

O tym wszystkim w książce Angeliny Jolie i Geraldine Van Bueren. Po książkę sięgać powinna młodzież, ale także rodzice, którzy chcą uczynić swoje pociechy świadomymi ludźmi. Publikacja “Poznaj swoje prawa i broń ich” jest dostępna tutaj.

Maria

“U mnie jest blisko z serca do papieru” - napisała Agnieszka Osiecka, a ja, jako jej wierna i oddana fanka, powtarzam te słowa za nią. Jestem miłośniczką słów i wszelkiego rodzaju konstelacji, które mogą z nich powstać. Studiując filmoznawstwo przekonałam się, że nie tylko sama sztuka jest czymś fascynującym, ale również - jeśli nie bardziej – nauka o niej. Spośród wszelkiego typu literatury najbardziej fascynuje mnie jej teoria, a zaraz potem filozofia i poezja. Mając trzynaście lat zapisałam w swoim pamiętniku: “wiem jedno, jestem uzależniona od pisania”. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Wciąż notuję wszystko, co zauważę, podążając zgodnie za słowami Terry’ego Pratchetta, który stwierdził, że najlepsze pomysły kradnie się rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję. Jestem marzycielką i z natury chodzę z głową w chmurach, więc często zakładam życiową prozaiczność na swoje barki, żeby jej ciężar pomógł mi wrócić na ziemię. Z reguły jestem uważana za osobę towarzyską, ale mało kto dostrzega, że najswobodniej czuję się w obecności Davida Bowiego, Jamesa Barrie i Salvadora Dali. Gdy ludzie pytają mnie o sztukę, odpowiadam – to moja dobra przyjaciółka. W końcu nie raz uratowała mi życie...

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować