Strona główna » Powstaje ekranizacja “Przyjaciela” Sigrid Nunez z Naomi Watts w roli głównej
Ciekawostki Literatura piękna

Powstaje ekranizacja “Przyjaciela” Sigrid Nunez z Naomi Watts w roli głównej

Jeszcze w styczniu tego roku mają ruszyć zdjęcia do filmu „Przyjaciel” („The Friend”), którego scenariusz jest oparty na powieści Sigrid Nunez.

Niewielkiej objętości powieść (208 stron) Sigrid Nunez „Przyjaciel”, która porusza m.in. temat żałoby i miłości, otrzymała w 2018 roku prestiżową nagrodę National Book Award. Polscy czytelnicy mieli możliwość tę wspaniałą prozę w 2020 roku. Polskie tłumaczenie ukazało się nakładem Wydawnictwa Pauza i spotkało się z dużym zainteresowaniem czytelników. Dziś przychodzimy więc ze wspaniałą informacją. Otóż powstaje film na podstawie książki „Przyjaciel”. W rolę głównej bohaterki wcieli się wspaniała Naomi Watts.

Film „Przyjaciel” na podstawie powieści Sigrid Nunez

Jeszcze w styczniu tego roku mają ruszyć zdjęcia do filmu „Przyjaciel” („The Friend”), którego scenariusz jest oparty na powieści Sigrid Nunez. Ekranizacja będzie opowiadać historię głębokiej więzi, która rodzi się między pisarką i adoptowanym przez nią psem.

Film wyreżyserują Scott McGehee i David Siegel, znani m.in. z takich produkcji jak „Montańska opowieść”, „O czym wiedziała Maisie”, „Niepewność”, „Sezon na słówka”. W głównej kobiecej roli zobaczymy Naomi Watts („21 gramów”, „Mulholland Drive”, „Twin Peaks”, „Obserwator”). Tłem filmowej adaptacji będzie Nowy Jork.

Co ciekawe, obserwatorzy Wydawnictwa Pauza na Facebooku nie są w większości zadowoleni z wyboru głównej aktorki. Zarzuty dotyczą m.in. młodego wieku (w porównaniu do bohaterki książki) Naomi Watts, jej mało ciepłej aparycji, a wręcz zimna i dystansu, jaki budzi swoją osobą. Czy faktycznie aktorka sprosta zadaniu i zaskoczy pozytywnie miłośników powieści Sigrid Nunez, mamy nadzieję, że przekonamy się już niedługo.

O czym jest powieść „Przyjaciel” Sigrid Nunez?

Nie znamy imienia głównej bohaterki powieści. Poznajemy ją w momencie, kiedy z powodu samobójstwa umiera jej przyjaciel i mentor. Kobieta musi się zmierzyć nie tylko z trudnymi uczuciami związanymi z dotkliwą stratą, tęsknotą i żałobą. Jej przyjaciel zostawił po sobie doga niemieckiego i mimo że nasza bohaterka nie jest chętna na psiego towarzysza, przyjmuje go pod opiekę. Pies zmienia dużo w codziennym życiu, ale dzień po dniu staje się jej najlepszym przyjacielem. Nie wiadomo już, kto pociesza kogo i kto pomaga komu przeżyć żałobę.

„Przyjaciel” to przepiękna, wzruszająca opowieść o przyjaźni człowieka z psem. To hołd dla naszych czworonożnych przyjaciół, którzy wnoszą wiele wspaniałych chwil do naszego życia.

Kasia