Styczeń, miesiąc jeszcze długich wieczorów i minusowych temperatur, zawsze przynosi ze sobą nowe literackie premiery, gotowe wciągnąć nas w światy pełne intryg, emocji i niezapomnianych postaci. W dzisiejszym artykule podzielimy się więc z Wami naszymi styczniowymi poleceniami książek z gatunku literatury pięknej. Nowy rok obiecuje dostarczyć czytelnikom literackich doznań na najwyższym poziomie! Bez względu na to, czy jesteście fanami klasyki i dobrze znanych pisarzy czy poszukujecie raczej świeżych głosów w literaturze, ten artykuł będzie dla Was idealnym przewodnikiem po styczniowych premierach książkowych.
„Słabsi” – Sigrid Nunez
Powieść „Słabsi” miała swoją polską premierę 10 stycznia i z pewnością wielu czytelników zapoznanych z twórczością Sigrid Nunez, czekało na nią z niecierpliwością. Autorka zasłynęła swoją inną powieścią „Przyjaciele”, za którą otrzymała National Book Award w 2018 roku.
Fabuła książki „Słabsi” Sigrid Nunez dzieje się w czasie pandemicznego lockdownu w Nowym Jorku. To historia o relacjach, przyjaźniach i… pewnej papudze, przemądrzałej arze o imieniu Eureka. Autorka przemyca humor do tematów, które w prawdziwym życiu trochę nas uwierają. Nunez zastanawia się, czy w postcovidowej rzeczywistości istnieje jeszcze miejsce na budowanie prawdziwych relacji. Nie zabrakło także przestrzeni na rozważania narratorki na temat twórczości literackiej.
Jak wskazuje recenzja Kirkus Reviews, najnowsza książka Sigrid Nunez momentami nie do końca przypomina powieść. Jest to często zapis myśli narratorki, która rozważa istotę życia.
Data premiery: 10 stycznia 2024
„Popłynę przed siebie jak rzeka” – Shelley Read
„Popłynę przed siebie jak rzeka” jest pierwszą powieścią Shelley Read. Pisarka na co dzień mieszka w Elk Mountains, górach Kolorado. Przez blisko 30 lat wykładała m.in. literaturę na Western Colorado University. Zachwyt pięknym, a jednocześnie surowym krajobrazem swoich rodzinnych stron postanowiła przelać na papier, pisząc wspaniałą powieść, która została już przetłumaczona na ponad 25 języków. Warto dodać, że historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, a dokładnie zniszczeniem miasteczka Iola w latach 60. XX wieku.
W chłodny jesienny dzień 1948 roku 17-letnia Victoria spotyka Wilsona, młodego włóczęgę. Ona pracuje na rodzinnej farmie brzoskwiń w Kolorado, gdzie po śmierci matki otoczona jest samymi mężczyznami, a on, rdzenny Amerykanin, po wysiedleniu z plemiennej ziemi chce żyć po swojemu. Dziewczyna nie przypuszcza, że to przypadkowe spotkanie odmieni jej życie.
Kiedy dochodzi do tragedii, Victoria ucieka w okoliczne góry, szukając schronienia w dziczy. Czas upływa, pory roku się zmieniają i z każdym dniem młoda kobieta zauważa zmiany, które zachodzą również w niej samej. Odnajduje w sobie sens i siłę, by iść naprzód, mimo poniesionych strat i niepewnej przyszłości.
„Popłynę przed siebie jak rzeka” to wzruszająca i jednocześnie dodająca otuchy powieść o tym, że życie, nawet gdy natrafi na tamę, wzbiera i wędruje dalej naprzód. Dla czytelników, których zachwyciła książka „Gdzie śpiewają raki”, będzie to idealna lektura na styczeń.
Data premiery: 24 stycznia 2024
„Witaj, piękna” – Ann Napolitano
Odkąd w dzieciństwie zmarła siostra Williama, chłopiec wciąż żył w cieniu tej tragedii. Niezaopiekowany przez rodziców, którzy po tej stracie nie potrafili obdarzyć go miłością, William wykształca w sobie poczucie, że jest kimś nieważnym, niegodnym miłości. Jednak kiedy na studiach poznaje Julię, zdaje się, że los się do niego uśmiechnął. Młoda kobieta jest pełna życia i ambicji.
Wraz z Julią do życia Williama wkracza także jej rodzina. Trzy nierozłączone siostry – Sylvie, miłośniczka książek o skłonności do marzycielstwa, oraz bliźniaczki – Cecelia, ceniąca niezależność artystka, i Emeline, opiekunka domowego ogniska. Dla Williama wejście do rodziny Padavano wiąże się z odczuwaniem nieznanej dotąd radości, miłości i chaosu. Niestety nie da się tak łatwo wymazać swojej przeszłości. Demony Williama niszczą nie tylko pięknie zaplanowaną wspólną przyszłość z Julią, lecz również więzi między siostrami. Rozłam w rodzinie wpływa nie tylko na Williama, ale także na losy przyszłych pokoleń Padavano.
Magazyny Vogue, Time, The Washington Post, The New York Times Book Review, Harper’s Bazaar, Glamour wybrały powieść „Witaj, piękna” najlepszą książką 2023 roku. W zagranicznych recenzjach książka Ann Napolitano porównywana jest nawet do „Małych kobietek” Louisy May Alcott.
Data premiery: 24 stycznia 2024
„Lekcje seksu doktora Alzheimera” – Radosław Piwowarski
Radosław Piwowarski jest cenionym polskim reżyserem („Jan serce”, „Pociąg do Hollywood”, „Autoportret z kochanką”, „Kochankowie mojej mamy”). Jednak w styczniu 2024 roku debiutuje jako pisarz. Spod jego pióra wyszła powieść „Lekcje seksu doktora Alzheimera”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy.
To opowieść pełna namiętności, której autor udowadnia czytelnikowi, że jedyną wartością w życiu – niezależnie od wieku – jest miłość. Bohaterami „Lekcji seksu doktora Alzheimera” jest stary aktor – celebryta, Adam, i Helena, emerytowana nauczycielka. Między tą dwójką wybucha ogniste uczucie, a dokładniej, jak czytamy w opisie:
bo nigdy nie jest za późno na wielką miłość.
Powieść daje nadzieję, że wszystko jest jeszcze w życiu możliwe. I nie mamy na myśli dalekich podróży, kształcenia się i znalezienia upragnionej pracy, ale spełnienie być może największego marzenia każdego człowieka, młodego czy starego, by znaleźć szczęśliwą, szaloną miłość. A starość, cóż, to wspaniały czas, by żyć pełnią życia.
Data premiery: 17 stycznia 2024
„Duchy Nowego Jorku” – Jim Lewis
Kolejna styczniowa nowość, która przenosi czytelnika do pulsującej metropolii. Tytułowe miasto łączy wszystkich bohaterów powieści, którzy jednocześnie kochają Nowy Jork i są nim przytłoczeni. Na każdym kroku czają się duchy niespełnionych miłości, samotności, przeszłości. Początkowo postacie nie wydaje się łączyć nic oprócz miasta, ale z każdą kolejną stroną okazuje się, że ich losy mocno się ze sobą splatają.
Na książkę „Duchy Nowego Jorku” składają się pojedyncze opowieści, które dotykają tematów samotności, zawiedzionych uczuć i tęsknot.
– Michał Nogaś
Data premiery: 17 stycznia 2024
„Nie mówię żegnaj” – Han Kang
Han Kang otrzymała w 2016 roku prestiżową nagrodę w dziedzinie literatury Man Booker Prize za powieść „Wegetarianka”. W tym roku dzięki Wydawnictwu W.A.B., które zdecydowało się wydać przekład kolejnej książki znakomitej koreańskiej pisarki, możemy sięgnąć po równie wspaniale zapowiadającą się powieść „Nie mówię żegnaj”.
Historia oparta jest na faktach. Pisarka porusza temat ludobójstwa z 1948 roku, które miało miejsce na wyspie Czedżu. Nie koncentruje się jednak wyłącznie na historycznych faktach. Wydarzenia te służą jako tło do przedstawienia przejmującego portretu trzech kobiet i refleksji na temat tego, jak poniesione straty i przemoc wpływają na życie człowieka. Mimo że książka „Nie mówię żegnaj” dotyczy tragicznej, całkiem niedawnej historii Korei, to, jak twierdzi sama autorka, jest to powieść o miłości bez granic.
– dziennik „Hankook Ilbo”
Data premiery: 24 stycznia 2024
Skomentuj