Strona główna » Polska okładka zwycięzcą konkursu Jackets off!
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Polska okładka zwycięzcą konkursu Jackets off!

Raster Lichtensteina

Fot. Facebook Wydawnictwa Warstwy

Dopiero co pisaliśmy o polskich nominacjach do międzynarodowego konkursu na najpiękniejszą okładkę książki dla dorosłych, a dziś przychodzimy ze wspaniałą nowiną. To właśnie polski projekt wrocławskiej artystki Joanny Jopkiewicz stanął na podium!

W ramach targów Bologna Book Plus, które miały miejsce w dniach 21-24.04 w Bolonii, odbyła się po raz pierwszy wystawa Jackets off! Spośród nadesłanych zgłoszeń jury doceniło m.in. trzy polskie okładki, które walczyły o zdobycie miana najpiękniejszej okładki książki dla dorosłych. Ku naszej ogromnej radości tegoroczną nagrodę JACKET DESIGN AWARD otrzymała publikacja wydana nad Wisłą. Książka Raster Lichtensteina Agnieszki Wolny-Hamkało, której okładkę projektowała Joanna Jopkiewicz, pokonała konkurencję m.in. z Chin i Irlandii.

Joanna Jopkiewicz ukończyła wrocławską Akademię Sztuk Pięknych i specjalizuje się w projektowaniu publikacji. Należy do współzałożycieli Grupy Projektor. Współpracuje m.in. z Wydawnictwem Warstwy, dla którego tworzy nieszablonowe okładki.

Jak pisze o swojej pracy:

„W moich realizacjach wydawniczych szczególnie ważne jest dla mnie to, jak treść rezonuje z projektem graficznym. O obiekcie, jakim jest publikacja, myślę w kontekście funkcjonalności.”

Zwycięską książkę kupicie tutaj: Raster Lichtensteina

Zobacz także:

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować