Strona główna » 90. urodziny Wiesława Myśliwskiego. „W środku jesteśmy baśnią”
Aktualności ze świata książki Bestsellery Biografie Zapowiedzi i nowości

90. urodziny Wiesława Myśliwskiego. „W środku jesteśmy baśnią”

Wiesław Myśliwski

Fot. Wikimedia Commons

Polski autor, który uważany jest za najważniejszego pisarza współczesnej polskiej literatury, dokładnie dzisiaj, 25.03.2022 roku świętuje swoje 90. urodziny. Jednak to nie jedyny powód naszego dzisiejszego wpisu. W tym tygodniu ukazała się wyczekiwana autobiografia pisarza.

Literatura Wiesława Myśliwskiego – prozatorskie arcydzieła

Każdy, kto kiedykolwiek sięgnął po prozę Myśliwskiego, pozostaje pod ogromnym wrażeniem niezwykłego pióra pisarza. Te niespieszne opowieści, pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu i ludzkim losie przypominające przypowieści przywracają wiarę w sens i wartość prawdziwej literatury. Nie ma tu miejsca na szybkie zwroty akcji, fabułę, która sprawia, że powieść pochłaniamy w jeden wieczór. Wiesław Myśliwski tworzy historie, z którymi chce się zostać jak najdłużej, chłonąć zdanie po zdaniu, strona po stronie.

W każdej powieści znajdziemy filozoficzne przemyślenia autora na temat przeznaczenia, przemijalności, pamięci, miłości, sensu istnienia, przypadkowości a konieczności. Do tych historii wraca się wielokrotnie, za każdym razem odkrywając ukryte w słowach inne znaczenia. Jeśli należycie do czytelników, którzy uwielbiają zapisywać w telefonie czy zeszytach cytaty z książek, to książki Wiesława Myśliwskiego można by nazwać jednym wielkim cytatem. Każde zdanie chce się zapamiętać, każde wziąć na warsztat i odnieść do własnego życia.

„Człowiek wmówił sobie, że ma za krótkie życie, w związku z czym zwykł się tłumaczyć ustawicznym brakiem czasu. Tylko, powiedzmy, gdyby żył dwa razy dłużej, miałby go więcej? Wątpię. Jeśliby komuś udało się skonktruować zegar, który odmierzałby człowiekowi czas zmarnowany, pusty, i czas pełny, poświęcony jakiemuś pożytkowi, choćby własnemu, okazałoby się, że większość życia zmarnował. Więc może i tak życie dane jest nam w nadmiarze.”

– Wiesław Myśliwski, Ostatnie rozdanie

Autobiografia Wiesława Myśliwskiego

Książka zatytułowana W środku jesteśmy baśnią ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. Jak podkreślają redaktorzy Wydawnictwa, jest to jedyna biografia Myśliwskiego i innej nie będzie. Jako wielbiciele twórczości cenionego pisarza czujemy się w obowiązku sięgnąć po tę lekturę i zachęcić do tego również naszych czytelników. W książce znajdziemy teksty jego publicznych wystąpień oraz wybrane przez autora wywiady. To jedyna szansa, by dowiedzieć się o latach dzieciństwa i młodości Myśliwskiego, początkach jego literackiej kariery, długim i szczęśliwym małżeństwie, istocie procesu twórczego czy pojmowaniu ludzkiego losu. Z pewnością poznamy też odpowiedź na nurtujące nas pytanie – jak dużo wątków z życia pisarza weszło do jego utworów, jak dużo jest w nich fikcji literackiej, a ile fragmentów własnego życia.

„Prawdę o sobie mogę powiedzieć tylko ja sam, nawet jeśli mistyfikuję, kłamię, oszukuję, kreuję, bo przecież w opowieściach o sobie wszyscy poszukujemy pocieszenia. Każda opowieść o sobie przynosi ulgę, każda jest też samopoznaniem. Opowiadając, pragniemy, aby świat usłyszał naszą prawdę. Powtarzam często, że gdybym nie pisał, nie wiedziałbym, kim jestem, bo pisząc, poddaję się bez przerwy próbom i konfrontacjom z tożsamościami fikcyjnymi, nawet złymi. Nieraz powtarzam, że nie dlatego piszę, bo wiem, ale dlatego, że nie wiem. Pisanie jest poznaniem, toteż książka rodzi się z pokory, bezradności i wątpliwości wobec świata.”

– Wiesław Myśliwski

Twórczość prozatorska

Wiesław Myśliwski napisał swoją debiutancką powieść w 1967, mając wówczas 35 lat. Napisanie Nagiego sadu zajęło pisarzowi 3 lata od 1963 do 1966 roku. Do 2018 roku ukazało się 7 książek polskiego pisarza uważanego za reprezentanta nurtu chłopskiego. Za powieści Widnokrąg i Traktat o łuskaniu fasoli Wiesław Myśliwski otrzymał prestiżową Nagrodę Nike. Sam pisarz został wielokrotnie uhonorowany literackimi wyróżnieniami, m.in. Nagrodą literacką m.st. Warszawy, Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodą „Człowiek Słowa 2017”.

Warto też wspomnieć, że mimo niekwestionowanego talentu pisarskiego autora, na każdą powieść trzeba było czekać kilka lat. Ktoś pewnie powie, że za długo. Jednak Wiesław Myśliwski pisze swoje książki powoli, wychodząc z założenia, że „pisać książki powinno się dopiero, gdy człowiek naprawdę czuje, że nie ma już żadnego innego wyjścia (…), wtedy kiedy jest się przekonanym, że ma się coś naprawdę do powiedzenia komuś drugiemu.”

Autobiografię Wiesława Myśliwskiego kupicie tutaj: W środku jesteśmy baśnią

Kasia

Kasia

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować