Strona główna » Znamy nominacje do Nagrody Pióro Fredry i Nagrody Dobre Strony 2023, czyli najpiękniejsze książki wydane w tym roku
Aktualności ze świata książki

Znamy nominacje do Nagrody Pióro Fredry i Nagrody Dobre Strony 2023, czyli najpiękniejsze książki wydane w tym roku

Nominacje do Nagrody Pióro Fredry i Nagrody Dobre Strony 2023

W ostatnich dniach poznaliśmy tytuły nominowane do nagród edytorskich – Pióro Fredry 2023 i Dobre Strony 2023. Decyzję jury o tegorocznych laureatach poznamy podczas Wrocławskich Targów Dobrej Książki, które odbędą się w dniach 30.11 – 3.12 w Hali Stulecia we Wrocławiu.

Nagroda Pióro Fredry 2023

To edytorskie wyróżnienie przyznawane jest książkom dla dorosłych czytelników. W jury Nagrody Pióro Fredry 2023 zasiedli: Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca komisji, Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski, Andrzej Ociepa. Spośród nadesłanych przez 30 wydawnictw 75 tytułów jury wybrało 5 książek, które mają szansę zdobyć najważniejszą nagrodę edytorską. Oto lista:

Nagroda Dobre Strony 2023

O miano najatrakcyjniejszej pod względem graficznym, typograficznym i artystycznym książki dziecięcej ubiegało się z kolei 50 tytułów, które zgłosiło 20 wydawców. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna – przewodnicząca komisji, Grażyna Lange, Karolina Wiśniewska, Janusz Górski, Andrzej Ociepa wytypowało do dalszego etapu następujących 5 pozycji:

Tegorocznych laureatów Nagrody Pióro Fredry i Nagrody Dobre Strony poznamy już 30 listopada.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować