Strona główna » „Ostatnia taka królowa”. Najnowsza biografia Elżbiety II
Biografie Zapowiedzi i nowości

„Ostatnia taka królowa”. Najnowsza biografia Elżbiety II

Elżbieta II. Ostatnia taka królowa

Czekacie tak jak my na piąty sezon “The Crown”? Pewnie jeszcze trochę będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Jednak my w międzyczasie nie zamierzamy próżnować. Już 1 czerwca do księgarń wchodzi książka Marka Rybarczyka, która pozwoli dokładnie poznać życie Elżbiety II. Dla fanów topowego serialu Netflixa to zdecydowanie lektura obowiązkowa.

Cały świat patrzy na Elżbietę II

W 2021 roku ukazała się fascynująca książka o najsłynniejszej brytyjskiej rodzinie „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”. Napisał ją Marek Rybarczyk, były dziennikarz radia BBC, publicysta, który kulturę i historię Wielkiej Brytanii ma w przysłowiowym małym palcu. Skoro był już reportaż o największych skandalach królewskiej rodziny, przyszedł również czas na samą królową.

Co prawda biografii Elżbiety II na rynku książki nie brakuje. Jednak ta, „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa” ukazuje się w ważnym dziejowo momencie i przedstawia jak najbardziej aktualny życiorys monarchini. W ubiegłym roku królowa pożegnała swojego męża, księcia Filipa. Z kolei w tym roku świętuje 70. rocznicą objęcia tronu. Dodajmy jeszcze wiek Królowej Wielkiej Brytanii – 96 lat. Czy kogoś jeszcze dziwi, że oczy całego świata wpatrzone są w Buckingham Palace?

Najnowsza biografia królowej Elżbiety II

1952 rok, kiedy młodziutka Elżbieta wstępowała na tron po śmierci swojego ojca, zapisał się w pamięci obywateli. Nowa królowa w trudnych powojennych czasach dała nadzieję, że Wielka Brytania znów będzie potężnym narodem. Czyż nie miała racji?

Książka Marka Rybarczyka pozwala znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania. Brytyjczycy i wielbiciele monarchii nie raz zastanawiają się, jaka naprawdę jest najdłużej panująca monarchini, wokół której narodził się mit Elżbiety II. Autor szkicuje więc portret królowej, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Poznamy ją jako fankę kryminałów o Herkulesie Poirot, żonę pozostającą w chłodnym małżeństwie z rozsądku, czy wreszcie matkę, która nie rozumiała swoich dzieci. Nie będzie to łatwa opowieść. W końcu sława i bogactwo nie chronią przed konfliktami, zdradami i bolesnymi wydarzeniami.

  • Jakie więc dramaty i tajemnice skrywa królowa?
  • Jakich decyzji i życiowych wyborów żałuje?
  • Jaka błędy ma na sumieniu?
  • Czemu temat abdykacji jest dla niej tak trudny?

Ta historia to próba nakreślenia psychologicznego i politycznego rysopisu królowej Wielkiej Brytanii. Czy faktycznie przybliży nas do zrozumienia symbolu historycznej ciągłości Zachodu, władczyni, która z żelazną wolą broni monarchii i tradycyjnych wartości? O tym przekonacie się po lekturze książki „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować