Strona główna » „Ostatnia taka królowa”. Najnowsza biografia Elżbiety II
Biografie Zapowiedzi i nowości

„Ostatnia taka królowa”. Najnowsza biografia Elżbiety II

Elżbieta II. Ostatnia taka królowa

Czekacie tak jak my na piąty sezon “The Crown”? Pewnie jeszcze trochę będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. Jednak my w międzyczasie nie zamierzamy próżnować. Już 1 czerwca do księgarń wchodzi książka Marka Rybarczyka, która pozwoli dokładnie poznać życie Elżbiety II. Dla fanów topowego serialu Netflixa to zdecydowanie lektura obowiązkowa.

Cały świat patrzy na Elżbietę II

W 2021 roku ukazała się fascynująca książka o najsłynniejszej brytyjskiej rodzinie „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”. Napisał ją Marek Rybarczyk, były dziennikarz radia BBC, publicysta, który kulturę i historię Wielkiej Brytanii ma w przysłowiowym małym palcu. Skoro był już reportaż o największych skandalach królewskiej rodziny, przyszedł również czas na samą królową.

Co prawda biografii Elżbiety II na rynku książki nie brakuje. Jednak ta, „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa” ukazuje się w ważnym dziejowo momencie i przedstawia jak najbardziej aktualny życiorys monarchini. W ubiegłym roku królowa pożegnała swojego męża, księcia Filipa. Z kolei w tym roku świętuje 70. rocznicą objęcia tronu. Dodajmy jeszcze wiek Królowej Wielkiej Brytanii – 96 lat. Czy kogoś jeszcze dziwi, że oczy całego świata wpatrzone są w Buckingham Palace?

Najnowsza biografia królowej Elżbiety II

1952 rok, kiedy młodziutka Elżbieta wstępowała na tron po śmierci swojego ojca, zapisał się w pamięci obywateli. Nowa królowa w trudnych powojennych czasach dała nadzieję, że Wielka Brytania znów będzie potężnym narodem. Czyż nie miała racji?

Książka Marka Rybarczyka pozwala znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania. Brytyjczycy i wielbiciele monarchii nie raz zastanawiają się, jaka naprawdę jest najdłużej panująca monarchini, wokół której narodził się mit Elżbiety II. Autor szkicuje więc portret królowej, jakiej do tej pory nie znaliśmy. Poznamy ją jako fankę kryminałów o Herkulesie Poirot, żonę pozostającą w chłodnym małżeństwie z rozsądku, czy wreszcie matkę, która nie rozumiała swoich dzieci. Nie będzie to łatwa opowieść. W końcu sława i bogactwo nie chronią przed konfliktami, zdradami i bolesnymi wydarzeniami.

  • Jakie więc dramaty i tajemnice skrywa królowa?
  • Jakich decyzji i życiowych wyborów żałuje?
  • Jaka błędy ma na sumieniu?
  • Czemu temat abdykacji jest dla niej tak trudny?

Ta historia to próba nakreślenia psychologicznego i politycznego rysopisu królowej Wielkiej Brytanii. Czy faktycznie przybliży nas do zrozumienia symbolu historycznej ciągłości Zachodu, władczyni, która z żelazną wolą broni monarchii i tradycyjnych wartości? O tym przekonacie się po lekturze książki „Elżbieta II. Ostatnia taka królowa”.

Kasia