Strona główna » Serial “Forst” na podstawie powieści Remigiusza Mroza numerem 2 na polskim Netflixie
Ciekawostki Kryminał i sensacja Thriller

Serial “Forst” na podstawie powieści Remigiusza Mroza numerem 2 na polskim Netflixie

11 stycznia 2024 roku na znanej platformie streamingowej pojawił się długo wyczekiwany serial „Forst”. To ekranizacja książek najbardziej poczytnego pisarza w Polsce – Remigiusza Mroza. Chociaż recenzje 6-odcinkowego serialu są często krytyczne, a oceny niezbyt wysokie, to nie można zaprzeczyć, że serial „Forst” cieszy się ogromną popularnością zarówno na polskim jak i zagranicznym Netflixie. W pierwszym tygodniu po premierze znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu Top 10 seriali w Polsce dziś. Dziś (22.01.2024) znajduje się na wciąż bardzo wysokim drugim miejscu.

Forst” na Netflixie

O planowanej produkcji pisaliśmy już w kwietniu 2022 roku. Nieznane były wówczas szczegóły ekranizacji. Wiadomo jednak było, że główną rolę zagra Borys Szyc. Premiera serialu, który powstał na motywach dwóch książek Remigiusza Mroza „Ekspozycja” i „Przewieszenie” miała miejsce 11 stycznia 2024 roku na Netflixie – w Polsce i za granicą.

Kogo zobaczymy na ekranie obok wspomnianego już Borysa Szyca w roli komisarza Wiktora Forsta? W serialu „Forst” w reżyserii Daniela Jaroszka („Johnny”) zagrali m.in. Kamilla Baar, Andrzej Bienias, Zuzanna Saporznikow, Artur Barciś, Magdalena Dębicka. Warto wspomnieć, że nawet sam Remigiusz Mróz doczekał się roli. Zagrał… trupa.

Źródło: Facebook/Remigiusz Mróz

Swoją rolę Remigiusz Mróz na Facebooku skomentował następująco:

Dziękuję za wszystkie ciepłe słowa na temat mojej roli w Forście. Choć producenci być może zbyt literalnie potraktowali te wszystkie opinie, że Mróz wyskakuje z lodówki.

Tak czy siak dałem z siebie wszystko i uważam, że już sztywniej się tego zagrać nie dało.

Forst” Remigiusza Mroza hitem Netflixa

Komentujący serial „Forst” na Filmwebie nie pozostawiają suchej nitki na produkcji. Zarzuca się jej kiepskie, drętwe dialogi, chaos w poruszanych wątkach. Szczególnie wierni czytelnicy Mroza zauważają w niej duże nieścisłości w porównaniu do książek z serii z komisarzem Forstem. Za to wysokie oceniane są zdjęcia, scenografia, ścieżka dźwiękowa i rola Borysa Szyca. Średnia ocena (4,9) nie powala, ale mimo to wielu widzów Netflixa decyduje się obejrzeć serial.

Przejdźmy więc do faktów. Od 11 stycznia budzący wiele emocji serial „Forst” gości na ekranach tak wielu Polaków, że zajmuje aktualnie drugie miejsce pod względem oglądalności. Ale to nie wszystko. Trzy dni po premierze wskoczył do netflixowej światowej topki. Serial „Detective Forst: Season 1” obejrzało blisko 5 milionów widzów, co daje mu obecnie drugie miejsce w zestawieniu Global Top 10 seriali nieanglojęzycznych. Znalazł się w Top 3 m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czechach i Słowacji, a w aż 54 krajach należy do najchętniej oglądanych produkcji.

Jeśli seans dopiero przed Tobą albo już po i masz ochotę porównać śledztwa detektywa Forsta z ekranu z tymi, które wyszyły spod pióra Remigiusza Mroza, zachęcamy do lektury:

Kasia