Strona główna » Nominacje do XXIX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
Aktualności ze świata książki Książki dla dzieci

Nominacje do XXIX Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Nominacje do 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Jury Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego wybrało 10 książek dla dzieci, które powalczą o tytuł tegorocznego laureata. Zwycięzcę nagrody organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu poznamy 7 października.

Coroczny konkurs na najlepszą książkę dziecięcą odbywa się w ramach projektu “29. Ogólnopolska Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego Oświęcim 2022. Przygody z książką”. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Jury 29. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, które pracowało pod przewodnictwem prof. dr hab. Małgorzaty Wójcik-Dudek, zakwalifikowało do finału 10 książek spośród 72 zgłoszonych tytułów.

Lista nominacji przedstawiona alfabetycznie prezentuje się następująco:

Gratulujemy wszystkim nominowanym autorom!

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować