Strona główna » Znamy krótką listę nominacji do Nagrody Bookera
Aktualności ze świata książki Literatura piękna

Znamy krótką listę nominacji do Nagrody Bookera

Krótka lista nominacji do Nagrody Bookera 2022

Miesiąc temu poznaliśmy długą listę nominowanych do prestiżowej Nagrody Bookera (tutaj znajdziesz nasz wpis na temat nagrody i nominacji). Już dziś znamy za to tzw. krótką listę nominacji czyli sześć tytułów, które mają szansę zdobyć tytuł tegorocznego laureata.

Jury spośród trzynastu książek, które znalazły się na liście nominowanych, wybrało sześciu finalistów. Lista zakwalifikowanych tytułów prezentuje się jak poniżej:

  • „Glory”, NoViolet Bulawayo (Zimbabwe)
  • „Small Things Like These”, Claire Keegan (Irlandia)
  • „The Trees”, Percival Everett (USA)
  • „The Seven Moons of Maali Almeida”, Shehan Karunatilaka (Sri Lanka)
  • „Oh William!”, Elizabeth Strout (USA)
  • „Treacle Walker”, Alan Garner (Wielka Brytania)

Sześć niezwykłych historii, które przekraczają granice tego, co może zrobić fikcja. Tak, znowu nadeszła ta pora roku – w chwili, gdy zostaje ujawniona lista finalistów Nagrody Bookera. Obejmuje ona wszystkie gatunki, pokolenia i kontynenty.

– ze strony thebookerprizes.com

Laureata Nagrody Bookera poznamy 17 października podczas Targów Książki we Frankfurcie.

Dobra wiadomość jest już taka, że powieść autorstwa Claire Keegan „Small Things Like These” ukaże się w Polsce jeszcze w listopadzie tego roku nakładem Wydawnictwa Czarne.

Kasia

Kiedy byłam w zerówce, nauczyłam się czytać, żeby już więcej się nie nudzić. Od tej pory pochłaniałam kolejne książki, czytając – ku zgrozie pozostałych domowników – przez pierwsze lata na głos. Z kolei w szkole cały czas kończyło mi się miejsce na bibliotecznej karcie, bo byłam tam codziennym gościem. W zawrotnym tempie przerobiłam wszystkie tytuły Astrid Lindgren i do dziś mam sentyment do „Ronji, córki zbójnika”. Chociaż moim ukochanym tytułem z dzieciństwa pozostaje wciąż „Zajączek z rozbitego lusterka”. Na szczęście wraz z wiekiem miłość do książek nie zanikła, a wręcz miała okazję rozkwitnąć dzięki już ponad 5 – letniej pracy w księgarni.
Jednak nie samą literaturą żyje człowiek. Kiedy nie czytam, haftuję tamborki z joginkami i wyciszam umysł, praktykując ashtangę. Za to z wykształcenia jestem psychologiem i arteterapeutką, dlatego mam słabość do psychologicznej literatury i książek Yaloma. Uwielbiam dzieci i kocham literaturę dziecięcą, więc niech nie zdziwi Cię duża liczba wpisów na temat moim zdaniem najbardziej wartościowych książek dla najmłodszych. Sama posiadam ich zawrotną liczbę - nie bez powodu maluchy znajomych mówią na mnie „ciocia od książek”. W kościach czuję, że w bliżej nieokreślonej przyszłości zostanę pisarką książek dla dzieci. Ale wracając do teraz – na co dzień trenuję swoją cierpliwość, dzieląc dom z czwórką kotów i znajdując kłaki oraz żwirek we wszystkich możliwych miejscach.

Skomentuj

Kliknij tutaj, by skomentować